FC Midtjylland og CD Mafra har et tæt samarbejde, og blandt andet derfor ser man ofte, at FCM udlejer spillere til den portugisiske klub. FC Midtjylland og CD Mafra har samme ejere, og det er på den baggrund, at det tætte bånd er opstået.
Carlos Vaz Pinto har i denne sæson været cheftræner i CD Mafra, men i slutningen af oktober blev han fyret grundet svigtende resultater.
I et interview med Desporto Ao Minuto taler Pinto ud om tiden i CD Mafra og kommer samtidig ind på klubbens samarbejde med FC Midtjylland. Portugiseren beskriver det som et søskendeforhold, hvor man hjælper hinanden.
– I pre-season havde vi eksempelvis to uger i Danmark på FC Midtjyllands anlæg med nogle fantastiske forhold. Det gjorde noget godt for Mafras pre-season, siger Pinto til mediet og tilføjer:
– Det har også den fordel, at nogle af de spillere, som har svært ved at få spilletid i FC Midtjylland, kan udvikle sig i Mafra. Dermed ender nogle meget dygtige unge spillere med at tørne ud for Mafra. Jeg ser fordelene som større end ulemperne.
Men ulemper er der også forbundet med FC Midtjylland-samarbejdet.
– Der er i hvert fald nogle begrænsninger, fordi fokus er så meget unge spillere. I denne sæson satser Mafra meget på spillere fra årgang 2004 og 2005. Det kan godt ende galt i ligaen. Det er svært at skulle spille med så mange unge på samme tid, men det er også udfordrende, siger han.
Han peger samtidig på, at det kan være en udfordring med så mange forskellige nationaliteter, som typisk er i Mafra, samt at man spiller fodbold på to vidt forskellige måder i Danmark og Portugal, og at det betyder noget i forhold til de danske spillere, som udlejes fra FC Midtjylland. Desuden er der hele sprogbarrieren.
CD Mafra er tredjesidst i Portugals næstbedste række, og for en måned siden blev holdet slået ud af pokalturneringen af FC Oliveira do Hospital, der huserer i Portugals tredjebedste række. Det blev Carlos Vaz Pintos næstsidste kamp i spidsen for Mafra.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE
Superliga-LIVE: Klubboss beklager – løb tør for øl
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
FC København bekræfter transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
NYHEDER
FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TOPNYHED
– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris
TOPNYHED
Transferkollaps: Napoli truer med retssag
EKSKLUSIVT