FC Midtjylland og CD Mafra har et tæt samarbejde, og blandt andet derfor ser man ofte, at FCM udlejer spillere til den portugisiske klub. FC Midtjylland og CD Mafra har samme ejere, og det er på den baggrund, at det tætte bånd er opstået.
Carlos Vaz Pinto har i denne sæson været cheftræner i CD Mafra, men i slutningen af oktober blev han fyret grundet svigtende resultater.
I et interview med Desporto Ao Minuto taler Pinto ud om tiden i CD Mafra og kommer samtidig ind på klubbens samarbejde med FC Midtjylland. Portugiseren beskriver det som et søskendeforhold, hvor man hjælper hinanden.
– I pre-season havde vi eksempelvis to uger i Danmark på FC Midtjyllands anlæg med nogle fantastiske forhold. Det gjorde noget godt for Mafras pre-season, siger Pinto til mediet og tilføjer:
– Det har også den fordel, at nogle af de spillere, som har svært ved at få spilletid i FC Midtjylland, kan udvikle sig i Mafra. Dermed ender nogle meget dygtige unge spillere med at tørne ud for Mafra. Jeg ser fordelene som større end ulemperne.
Men ulemper er der også forbundet med FC Midtjylland-samarbejdet.
– Der er i hvert fald nogle begrænsninger, fordi fokus er så meget unge spillere. I denne sæson satser Mafra meget på spillere fra årgang 2004 og 2005. Det kan godt ende galt i ligaen. Det er svært at skulle spille med så mange unge på samme tid, men det er også udfordrende, siger han.
Han peger samtidig på, at det kan være en udfordring med så mange forskellige nationaliteter, som typisk er i Mafra, samt at man spiller fodbold på to vidt forskellige måder i Danmark og Portugal, og at det betyder noget i forhold til de danske spillere, som udlejes fra FC Midtjylland. Desuden er der hele sprogbarrieren.
CD Mafra er tredjesidst i Portugals næstbedste række, og for en måned siden blev holdet slået ud af pokalturneringen af FC Oliveira do Hospital, der huserer i Portugals tredjebedste række. Det blev Carlos Vaz Pintos næstsidste kamp i spidsen for Mafra.
LIVE
Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
OPTAKT
Viborg FF – OB
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
OPTAKT