Fyret Mafra-boss giver sit besyv på FCM-samarbejde

Portugsisk træner, som for nyligt blev fyret i CD Mafra, giver sit besyv på, hvordan samarbejdet med FC Midtjylland fungerer.



FC Midtjylland og CD Mafra har et tæt samarbejde, og blandt andet derfor ser man ofte, at FCM udlejer spillere til den portugisiske klub. FC Midtjylland og CD Mafra har samme ejere, og det er på den baggrund, at det tætte bånd er opstået.

Carlos Vaz Pinto har i denne sæson været cheftræner i CD Mafra, men i slutningen af oktober blev han fyret grundet svigtende resultater.

I et interview med Desporto Ao Minuto taler Pinto ud om tiden i CD Mafra og kommer samtidig ind på klubbens samarbejde med FC Midtjylland. Portugiseren beskriver det som et søskendeforhold, hvor man hjælper hinanden.

– I pre-season havde vi eksempelvis to uger i Danmark på FC Midtjyllands anlæg med nogle fantastiske forhold. Det gjorde noget godt for Mafras pre-season, siger Pinto til mediet og tilføjer: 

– Det har også den fordel, at nogle af de spillere, som har svært ved at få spilletid i FC Midtjylland, kan udvikle sig i Mafra. Dermed ender nogle meget dygtige unge spillere med at tørne ud for Mafra. Jeg ser fordelene som større end ulemperne.

Men ulemper er der også forbundet med FC Midtjylland-samarbejdet.

– Der er i hvert fald nogle begrænsninger, fordi fokus er så meget unge spillere. I denne sæson satser Mafra meget på spillere fra årgang 2004 og 2005. Det kan godt ende galt i ligaen. Det er svært at skulle spille med så mange unge på samme tid, men det er også udfordrende, siger han. 

Han peger samtidig på, at det kan være en udfordring med så mange forskellige nationaliteter, som typisk er i Mafra, samt at man spiller fodbold på to vidt forskellige måder i Danmark og Portugal, og at det betyder noget i forhold til de danske spillere, som udlejes fra FC Midtjylland. Desuden er der hele sprogbarrieren.

CD Mafra er tredjesidst i Portugals næstbedste række, og for en måned siden blev holdet slået ud af pokalturneringen af FC Oliveira do Hospital, der huserer i Portugals tredjebedste række. Det blev Carlos Vaz Pintos næstsidste kamp i spidsen for Mafra. 



Spøger i kæmpeklub

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Kæmpe forløsning for FC København

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo