FC Midtjylland og CD Mafra har et tæt samarbejde, og blandt andet derfor ser man ofte, at FCM udlejer spillere til den portugisiske klub. FC Midtjylland og CD Mafra har samme ejere, og det er på den baggrund, at det tætte bånd er opstået.
Carlos Vaz Pinto har i denne sæson været cheftræner i CD Mafra, men i slutningen af oktober blev han fyret grundet svigtende resultater.
I et interview med Desporto Ao Minuto taler Pinto ud om tiden i CD Mafra og kommer samtidig ind på klubbens samarbejde med FC Midtjylland. Portugiseren beskriver det som et søskendeforhold, hvor man hjælper hinanden.
– I pre-season havde vi eksempelvis to uger i Danmark på FC Midtjyllands anlæg med nogle fantastiske forhold. Det gjorde noget godt for Mafras pre-season, siger Pinto til mediet og tilføjer:
– Det har også den fordel, at nogle af de spillere, som har svært ved at få spilletid i FC Midtjylland, kan udvikle sig i Mafra. Dermed ender nogle meget dygtige unge spillere med at tørne ud for Mafra. Jeg ser fordelene som større end ulemperne.
Men ulemper er der også forbundet med FC Midtjylland-samarbejdet.
– Der er i hvert fald nogle begrænsninger, fordi fokus er så meget unge spillere. I denne sæson satser Mafra meget på spillere fra årgang 2004 og 2005. Det kan godt ende galt i ligaen. Det er svært at skulle spille med så mange unge på samme tid, men det er også udfordrende, siger han.
Han peger samtidig på, at det kan være en udfordring med så mange forskellige nationaliteter, som typisk er i Mafra, samt at man spiller fodbold på to vidt forskellige måder i Danmark og Portugal, og at det betyder noget i forhold til de danske spillere, som udlejes fra FC Midtjylland. Desuden er der hele sprogbarrieren.
CD Mafra er tredjesidst i Portugals næstbedste række, og for en måned siden blev holdet slået ud af pokalturneringen af FC Oliveira do Hospital, der huserer i Portugals tredjebedste række. Det blev Carlos Vaz Pintos næstsidste kamp i spidsen for Mafra.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Her er Tysklands vej til VM-finalen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
OPTAKT
Kroatien – Ghana
EKSKLUSIVT