FC Midtjylland og CD Mafra har et tæt samarbejde, og blandt andet derfor ser man ofte, at FCM udlejer spillere til den portugisiske klub. FC Midtjylland og CD Mafra har samme ejere, og det er på den baggrund, at det tætte bånd er opstået.
Carlos Vaz Pinto har i denne sæson været cheftræner i CD Mafra, men i slutningen af oktober blev han fyret grundet svigtende resultater.
I et interview med Desporto Ao Minuto taler Pinto ud om tiden i CD Mafra og kommer samtidig ind på klubbens samarbejde med FC Midtjylland. Portugiseren beskriver det som et søskendeforhold, hvor man hjælper hinanden.
– I pre-season havde vi eksempelvis to uger i Danmark på FC Midtjyllands anlæg med nogle fantastiske forhold. Det gjorde noget godt for Mafras pre-season, siger Pinto til mediet og tilføjer:
– Det har også den fordel, at nogle af de spillere, som har svært ved at få spilletid i FC Midtjylland, kan udvikle sig i Mafra. Dermed ender nogle meget dygtige unge spillere med at tørne ud for Mafra. Jeg ser fordelene som større end ulemperne.
Men ulemper er der også forbundet med FC Midtjylland-samarbejdet.
– Der er i hvert fald nogle begrænsninger, fordi fokus er så meget unge spillere. I denne sæson satser Mafra meget på spillere fra årgang 2004 og 2005. Det kan godt ende galt i ligaen. Det er svært at skulle spille med så mange unge på samme tid, men det er også udfordrende, siger han.
Han peger samtidig på, at det kan være en udfordring med så mange forskellige nationaliteter, som typisk er i Mafra, samt at man spiller fodbold på to vidt forskellige måder i Danmark og Portugal, og at det betyder noget i forhold til de danske spillere, som udlejes fra FC Midtjylland. Desuden er der hele sprogbarrieren.
CD Mafra er tredjesidst i Portugals næstbedste række, og for en måned siden blev holdet slået ud af pokalturneringen af FC Oliveira do Hospital, der huserer i Portugals tredjebedste række. Det blev Carlos Vaz Pintos næstsidste kamp i spidsen for Mafra.
LIVE
TransferLIVE: Lindstrøm-skifte er ‘meget tæt på’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfest i Poznan
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TOPNYHED
Sætter klar målsætning
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
Tidligere FCK-spiller efterlyst internationalt
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
NYHEDER