‘Vi er Aalborg, hvem er I?’
Blev der skrålet fra tilskuerpladserne, efter AaB endnu en gang i denne sæson havde deltaget i en målrig Superliga-kamp, hvor de selv trak det korteste strå.
Et skæbnesvangert nederlag til Sønderjyske på 3-2 blev det til søndag aften, hvilket betyder, at Vejle og Lyngby, hvis de ikke allerede var det i forvejen, må være tændte på, at de i morgen kan spille sig tættere på overlevelse med en sejr i deres respektive kampe.
Selvom tonen fra tribunen ikke var til at tage fejl af, så havde Menno van Dam ro i maven efter kampen.
– Jeg forstår fuldt ud frustrationen på baggrund af nederlaget, men jeg mener, at holdet på banen gav alt, hvad de kunne, for at vinde kampen. Jeg forstår det godt på baggrund af resultatet, men truppen gør alt for at få udligningen i hus og angribe dem i anden halvleg.
– Vi har to muligheder til sidst, hvor vi vinder bolden, men giver den dumt væk igen, hvorefter kampen var slut, forklarer cheftræneren efter kampen til Viaplay.
Det ser ikke godt ud for tiden i Aalborg, men troen på overlevelse eksisterer fortsat hos hollænderen.
– Vi arbejder hver dag med holdet, vi ved, hvordan de har det, hvad de vil, hvordan de reagerer, og hvordan de træner, så selvfølgelig tror jeg på det.
Menno van Dam er en af de trænere i Superligaen, der ifølge Tipsbladet ikke behøver at tænde sædevarmen i bilen, når han kører hjem fra stadion, men han selv føler sig ikke fyringstruet.
– Jeg giver alt, hvad jeg har, jeg kan ikke gøre mere end det. Jeg forbereder holdet godt og laver gameplanen, og det er mit arbejde. Og jeg synes, at man i dag så, at vi havde en klar plan, vi angreb dem og skabte mulighederne, men igen kommer fejlene. Vi kommer bagud og bliver nødt til at skulle indhente nogle mål og overkompenserer, hvilket giver plads til de andre, men vi var det bedste hold i dag.
I sidste uge blev cheftræneren fredet i pressen, hvilket plejer at være forstadiet til, at det hele går galt, men Menno van Dam stoler på det, som James Gow fortalte i den ombæring.
– Jeg synes, at James var tydelig i medierne i sidste uge, så ja, jeg føler, de tror på mig.
Det er ikke utænkeligt, at der bliver talt i bestyrelseslokalerne på Aalborg Portland Park i den kommende tid, men det er kun naturligt.
– Det er fodbold, så jeg forstår det godt, men jeg er ikke her for at tale om min position, men om fodbold, så det vil jeg gerne diskutere også, fremfor min egen position.
Efter interviewet blev der lige hilst mellem Menno van Dam og Stig Tøfting, hvor Viaplay-eksperten ønskede ham ‘held og lykke’.
Hele interviewet kan ses i videoen over artiklen.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
Legende med chokmelding
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
LIGE NU
FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
‘Sur over Brøndby-transfer’
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Intet bud fra Brøndby (opdat.)
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere
AVIS
Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
TOPNYHED
Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’
MEDIE
Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’
MEDIE
Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
EKSKLUSIVT
Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’
NYHEDER
Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
TRANSFER
Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen
EKSKLUSIVT
Agent: FC Midtjylland-bud for lavt
EKSKLUSIVT
Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
NYHEDER
Stor skuffelse
TOPNYHED
– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TOPNYHED
Brøndby-emne var genstand for vildt rygte
NYHEDER
Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’
NYHEDER
Godt nyt for FCK – får grønt lys
NYHEDER
Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers
Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr
Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Marokko
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
EKSKLUSIVT
På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’
TRANSFER
FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’
MEDIE
FC København viser interesse for Udinese-spiller
NYHEDER