Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Det går virkelig ikke godt i AaB for tiden, og derfor er Menno van Dam ved at være en presset mand.



‘Vi er Aalborg, hvem er I?’

Blev der skrålet fra tilskuerpladserne, efter AaB endnu en gang i denne sæson havde deltaget i en målrig Superliga-kamp, hvor de selv trak det korteste strå.

Et skæbnesvangert nederlag til Sønderjyske på 3-2 blev det til søndag aften, hvilket betyder, at Vejle og Lyngby, hvis de ikke allerede var det i forvejen, må være tændte på, at de i morgen kan spille sig tættere på overlevelse med en sejr i deres respektive kampe.

Selvom tonen fra tribunen ikke var til at tage fejl af, så havde Menno van Dam ro i maven efter kampen.

– Jeg forstår fuldt ud frustrationen på baggrund af nederlaget, men jeg mener, at holdet på banen gav alt, hvad de kunne, for at vinde kampen. Jeg forstår det godt på baggrund af resultatet, men truppen gør alt for at få udligningen i hus og angribe dem i anden halvleg.

– Vi har to muligheder til sidst, hvor vi vinder bolden, men giver den dumt væk igen, hvorefter kampen var slut, forklarer cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Det ser ikke godt ud for tiden i Aalborg, men troen på overlevelse eksisterer fortsat hos hollænderen.

– Vi arbejder hver dag med holdet, vi ved, hvordan de har det, hvad de vil, hvordan de reagerer, og hvordan de træner, så selvfølgelig tror jeg på det.

Menno van Dam er en af de trænere i Superligaen, der ifølge Tipsbladet ikke behøver at tænde sædevarmen i bilen, når han kører hjem fra stadion, men han selv føler sig ikke fyringstruet.

– Jeg giver alt, hvad jeg har, jeg kan ikke gøre mere end det. Jeg forbereder holdet godt og laver gameplanen, og det er mit arbejde. Og jeg synes, at man i dag så, at vi havde en klar plan, vi angreb dem og skabte mulighederne, men igen kommer fejlene. Vi kommer bagud og bliver nødt til at skulle indhente nogle mål og overkompenserer, hvilket giver plads til de andre, men vi var det bedste hold i dag.

I sidste uge blev cheftræneren fredet i pressen, hvilket plejer at være forstadiet til, at det hele går galt, men Menno van Dam stoler på det, som James Gow fortalte i den ombæring.

– Jeg synes, at James var tydelig i medierne i sidste uge, så ja, jeg føler, de tror på mig.

Det er ikke utænkeligt, at der bliver talt i bestyrelseslokalerne på Aalborg Portland Park i den kommende tid, men det er kun naturligt.

– Det er fodbold, så jeg forstår det godt, men jeg er ikke her for at tale om min position, men om fodbold, så det vil jeg gerne diskutere også, fremfor min egen position.

Efter interviewet blev der lige hilst mellem Menno van Dam og Stig Tøfting, hvor Viaplay-eksperten ønskede ham ‘held og lykke’.

Hele interviewet kan ses i videoen over artiklen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Monsterbud på vej