Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Det går virkelig ikke godt i AaB for tiden, og derfor er Menno van Dam ved at være en presset mand.



‘Vi er Aalborg, hvem er I?’

Blev der skrålet fra tilskuerpladserne, efter AaB endnu en gang i denne sæson havde deltaget i en målrig Superliga-kamp, hvor de selv trak det korteste strå.

Et skæbnesvangert nederlag til Sønderjyske på 3-2 blev det til søndag aften, hvilket betyder, at Vejle og Lyngby, hvis de ikke allerede var det i forvejen, må være tændte på, at de i morgen kan spille sig tættere på overlevelse med en sejr i deres respektive kampe.

Selvom tonen fra tribunen ikke var til at tage fejl af, så havde Menno van Dam ro i maven efter kampen.

– Jeg forstår fuldt ud frustrationen på baggrund af nederlaget, men jeg mener, at holdet på banen gav alt, hvad de kunne, for at vinde kampen. Jeg forstår det godt på baggrund af resultatet, men truppen gør alt for at få udligningen i hus og angribe dem i anden halvleg.

– Vi har to muligheder til sidst, hvor vi vinder bolden, men giver den dumt væk igen, hvorefter kampen var slut, forklarer cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Det ser ikke godt ud for tiden i Aalborg, men troen på overlevelse eksisterer fortsat hos hollænderen.

– Vi arbejder hver dag med holdet, vi ved, hvordan de har det, hvad de vil, hvordan de reagerer, og hvordan de træner, så selvfølgelig tror jeg på det.

Menno van Dam er en af de trænere i Superligaen, der ifølge Tipsbladet ikke behøver at tænde sædevarmen i bilen, når han kører hjem fra stadion, men han selv føler sig ikke fyringstruet.

– Jeg giver alt, hvad jeg har, jeg kan ikke gøre mere end det. Jeg forbereder holdet godt og laver gameplanen, og det er mit arbejde. Og jeg synes, at man i dag så, at vi havde en klar plan, vi angreb dem og skabte mulighederne, men igen kommer fejlene. Vi kommer bagud og bliver nødt til at skulle indhente nogle mål og overkompenserer, hvilket giver plads til de andre, men vi var det bedste hold i dag.

I sidste uge blev cheftræneren fredet i pressen, hvilket plejer at være forstadiet til, at det hele går galt, men Menno van Dam stoler på det, som James Gow fortalte i den ombæring.

– Jeg synes, at James var tydelig i medierne i sidste uge, så ja, jeg føler, de tror på mig.

Det er ikke utænkeligt, at der bliver talt i bestyrelseslokalerne på Aalborg Portland Park i den kommende tid, men det er kun naturligt.

– Det er fodbold, så jeg forstår det godt, men jeg er ikke her for at tale om min position, men om fodbold, så det vil jeg gerne diskutere også, fremfor min egen position.

Efter interviewet blev der lige hilst mellem Menno van Dam og Stig Tøfting, hvor Viaplay-eksperten ønskede ham ‘held og lykke’.

Hele interviewet kan ses i videoen over artiklen.





TransferLIVE: FCK bekræfter kæmpehandel



" Det mener Tipsbladet

Uambitiøst? I lever i drømmeland, kære AGF’ere!


Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’

– Været irriteret på Steinlein mange gange

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

FCK-gyser – ankesag trækker ud

Fem bud på Viborgs nye træner

Danskere imponerer stort: ‘En af ligaens profiler’

Nyt bud på Victor Froholdt


MEDIE

Chok: FC Barcelona vil have Superliga-profil


Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Afslører: Tilbud afvist

Afsløring: Kæmpe FC København-transfer på plads



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


Transfers på vej? Sådan ser Poulsen AGF-jobbet

10 Superliga-spillere, der skal på klubjagt

På besøg i Brøndby: ‘Jeg er ekstremt imponeret’

Liverpool køber kæmpestjerne

Danske klubber lurede – nu koster han 1,1 mia.


AVIS

Nu går de all-in på Højlund


Superliga-kamp rykkes

Afsløring: Casper Ankergren tæt på kæmpe job

Afsløring: FCM gafler eftertragtet guldæg

FCM jagter erstatning for stor profil

FC København får dispensation

Var i dialog med FCK – derfor går han andre veje

CV afviser førstevalgs-snak: ‘Den stærkeste’



Afslører: Jagter milliondyr profil

Jakob Poulsen til AGF? Hent denne træner, Viborg!

Afsløring: Jakob Poulsen er ny cheftræner i AGF

Lebogang Phiri vender hjem?

Afsløring: Grønt lys til Grønbæks Genoa-skifte


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: FCK forlænger med toptalentet Németh

Afsløring: Mesterklub byder stort på Jørgensen

Fyret i sommerferien: – Haft snak i telefonen

‘Eriksen ville passe vildt godt ind i FCK’

Hård afsked: ‘Aldrig mødt en bedre dreng’

Årets skandale hvis det rammer Brøndby!

Serie A-klub vil have Superliga-rekordsalg



‘Tøffe’ roser AGF’s trænervalg

Afsløring: FCK’s Mukairu-salg hænger i tynd tråd

Spår Poulsen store udfordringer: ‘Vanskeligt sted’

Her er Jens Hammer Sørensens nye job

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

Jakob Poulsen solgt: ‘Det var ikke vores plan’

AGF-træner jubler: Et af de største jobs i Danmark

Afsløring: Lyngby Boldklub henter Oskar Snorre

Officielt: AGF præsenterer Jakob Poulsen

PSG flopper fælt

Færdig i Superligaen?

Engelsk-brasiliansk målfest i Philly



Afsløring: Brøndby tilbyder Nartey ny kontrakt

Monstersalg i Superligaen? ‘Han er pengene værd’

AGF’er på vippen: Sådan ser transfer-fremtiden ud