Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Det går virkelig ikke godt i AaB for tiden, og derfor er Menno van Dam ved at være en presset mand.



‘Vi er Aalborg, hvem er I?’

Blev der skrålet fra tilskuerpladserne, efter AaB endnu en gang i denne sæson havde deltaget i en målrig Superliga-kamp, hvor de selv trak det korteste strå.

Et skæbnesvangert nederlag til Sønderjyske på 3-2 blev det til søndag aften, hvilket betyder, at Vejle og Lyngby, hvis de ikke allerede var det i forvejen, må være tændte på, at de i morgen kan spille sig tættere på overlevelse med en sejr i deres respektive kampe.

Selvom tonen fra tribunen ikke var til at tage fejl af, så havde Menno van Dam ro i maven efter kampen.

– Jeg forstår fuldt ud frustrationen på baggrund af nederlaget, men jeg mener, at holdet på banen gav alt, hvad de kunne, for at vinde kampen. Jeg forstår det godt på baggrund af resultatet, men truppen gør alt for at få udligningen i hus og angribe dem i anden halvleg.

– Vi har to muligheder til sidst, hvor vi vinder bolden, men giver den dumt væk igen, hvorefter kampen var slut, forklarer cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Det ser ikke godt ud for tiden i Aalborg, men troen på overlevelse eksisterer fortsat hos hollænderen.

– Vi arbejder hver dag med holdet, vi ved, hvordan de har det, hvad de vil, hvordan de reagerer, og hvordan de træner, så selvfølgelig tror jeg på det.

Menno van Dam er en af de trænere i Superligaen, der ifølge Tipsbladet ikke behøver at tænde sædevarmen i bilen, når han kører hjem fra stadion, men han selv føler sig ikke fyringstruet.

– Jeg giver alt, hvad jeg har, jeg kan ikke gøre mere end det. Jeg forbereder holdet godt og laver gameplanen, og det er mit arbejde. Og jeg synes, at man i dag så, at vi havde en klar plan, vi angreb dem og skabte mulighederne, men igen kommer fejlene. Vi kommer bagud og bliver nødt til at skulle indhente nogle mål og overkompenserer, hvilket giver plads til de andre, men vi var det bedste hold i dag.

I sidste uge blev cheftræneren fredet i pressen, hvilket plejer at være forstadiet til, at det hele går galt, men Menno van Dam stoler på det, som James Gow fortalte i den ombæring.

– Jeg synes, at James var tydelig i medierne i sidste uge, så ja, jeg føler, de tror på mig.

Det er ikke utænkeligt, at der bliver talt i bestyrelseslokalerne på Aalborg Portland Park i den kommende tid, men det er kun naturligt.

– Det er fodbold, så jeg forstår det godt, men jeg er ikke her for at tale om min position, men om fodbold, så det vil jeg gerne diskutere også, fremfor min egen position.

Efter interviewet blev der lige hilst mellem Menno van Dam og Stig Tøfting, hvor Viaplay-eksperten ønskede ham ‘held og lykke’.

Hele interviewet kan ses i videoen over artiklen.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

FC København afviser konspirationsteori

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Tjekkiet – Danmark

FC København vil bruge mere data i transfers



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Stor profil glad for Brøndby

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Thomsen jubler over direktør-job

Varme rygter: Han har været i FC København

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Klar på chokskifte

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Melder ud om Kasper Hjulmand

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Dybt bekymret over VM i USA

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Afslører hemmelige samtaler med FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?