Fyringstruet? ‘Tøffe’ ønsker ham ‘held og lykke’

Det går virkelig ikke godt i AaB for tiden, og derfor er Menno van Dam ved at være en presset mand.



‘Vi er Aalborg, hvem er I?’

Blev der skrålet fra tilskuerpladserne, efter AaB endnu en gang i denne sæson havde deltaget i en målrig Superliga-kamp, hvor de selv trak det korteste strå.

Et skæbnesvangert nederlag til Sønderjyske på 3-2 blev det til søndag aften, hvilket betyder, at Vejle og Lyngby, hvis de ikke allerede var det i forvejen, må være tændte på, at de i morgen kan spille sig tættere på overlevelse med en sejr i deres respektive kampe.

Selvom tonen fra tribunen ikke var til at tage fejl af, så havde Menno van Dam ro i maven efter kampen.

– Jeg forstår fuldt ud frustrationen på baggrund af nederlaget, men jeg mener, at holdet på banen gav alt, hvad de kunne, for at vinde kampen. Jeg forstår det godt på baggrund af resultatet, men truppen gør alt for at få udligningen i hus og angribe dem i anden halvleg.

– Vi har to muligheder til sidst, hvor vi vinder bolden, men giver den dumt væk igen, hvorefter kampen var slut, forklarer cheftræneren efter kampen til Viaplay.

Det ser ikke godt ud for tiden i Aalborg, men troen på overlevelse eksisterer fortsat hos hollænderen.

– Vi arbejder hver dag med holdet, vi ved, hvordan de har det, hvad de vil, hvordan de reagerer, og hvordan de træner, så selvfølgelig tror jeg på det.

Menno van Dam er en af de trænere i Superligaen, der ifølge Tipsbladet ikke behøver at tænde sædevarmen i bilen, når han kører hjem fra stadion, men han selv føler sig ikke fyringstruet.

– Jeg giver alt, hvad jeg har, jeg kan ikke gøre mere end det. Jeg forbereder holdet godt og laver gameplanen, og det er mit arbejde. Og jeg synes, at man i dag så, at vi havde en klar plan, vi angreb dem og skabte mulighederne, men igen kommer fejlene. Vi kommer bagud og bliver nødt til at skulle indhente nogle mål og overkompenserer, hvilket giver plads til de andre, men vi var det bedste hold i dag.

I sidste uge blev cheftræneren fredet i pressen, hvilket plejer at være forstadiet til, at det hele går galt, men Menno van Dam stoler på det, som James Gow fortalte i den ombæring.

– Jeg synes, at James var tydelig i medierne i sidste uge, så ja, jeg føler, de tror på mig.

Det er ikke utænkeligt, at der bliver talt i bestyrelseslokalerne på Aalborg Portland Park i den kommende tid, men det er kun naturligt.

– Det er fodbold, så jeg forstår det godt, men jeg er ikke her for at tale om min position, men om fodbold, så det vil jeg gerne diskutere også, fremfor min egen position.

Efter interviewet blev der lige hilst mellem Menno van Dam og Stig Tøfting, hvor Viaplay-eksperten ønskede ham ‘held og lykke’.

Hele interviewet kan ses i videoen over artiklen.





Vild spådom om FC Midtjylland




LIVE

LIVE: Dansk supertalent ude med skade

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

FCK-boss melder klar målsætning ud

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Supercomputer spår FCM-nedtur



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Farzam: En gave for FC København

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Manchester United – Aston Villa

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Real Madrid – Elche

Fem bud på David Nielsens afløser

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Tæt på at sende millioner til FC København

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Marseille æder impotent modstander

Ekspert i svime over FC Midtjylland

FCM tager vigtig sejr over Forest i Europa League

Drømmestart for FCM-floppet Marrony