FC Midtjylland slog i fredags Viborg med 3-2 i en kamp, hvor lejesvenden Jeppe Curth blev den store helt. Han kom ind fra bænken i det 64. minut, lavede to mål og afgjorde dermed kampen til midtjydernes fordel.
Men Curth har bare tre kampe tilbage for Superligaens førerhold, for lejeaftalen udløber den 31. december, og når opstarten til forårssæsonen går i gang, skal han tilbage til AaB. Sådan er planen i hvert fald lige nu, og det ligger ikke i kortene, at den plan bliver ændret.
– Der er en grund til, at vi kun lavede en lejeaftale frem til nytår. Planen var, at Jeppe skulle få noget spilletid, noget spilleglæde og noget selvtillid. Indimellem hjælper det at skifte miljø, og det har det sgu gjort for Jeppe. Så når udlejningen er ovre, har vi en spiller, der har fået fornyet selvtillid. Så planen er, at han skal tilbage til AaB, siger sportschef Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Jeppe Curths kontrakt med AaB udløber til sommer, og angriberen får dermed foråret til at overbevise Allan Gaarde og cheftræner Kent Nielsen om, at de skal tilbyde ham en kontraktforlængelse. I første omgang vil Gaarde tage en snak med ham i vinterpausen.
– Vi har i sinde at opfylde vores forpligtelser overfor Jeppe, og de forpligtelser har vi frem til sommer. Så giver det sig selv, at han skal bruge foråret til at overbevise os om, at vi skal forsøge at beholde ham, men det handler jo ikke kun om os. Det handler også om, hvad Jeppe vil og ønsker, så vi skal have en snak med ham, når vi kommer til vinterpausen. Indtil da er det vigtigt at fokusere på fodbolden, og så må vi siden se, hvad der kommer til at ske.
Jeppe Curth har været i AaB siden 2005, men blev i august lejet ud til FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
TRANSFER
På vippen i FCN: Afklaring meget snart
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TOPNYHED
