Gaarde: Curth skal tilbage til AaB

Med to mål mod Viborg blev Jeppe Curth helt for FC Midtjylland, men om tre kampe skal han tilbage til AaB, der ser frem til at få lejesvenden hjem igen.



FC Midtjylland slog i fredags Viborg med 3-2 i en kamp, hvor lejesvenden Jeppe Curth blev den store helt. Han kom ind fra bænken i det 64. minut, lavede to mål og afgjorde dermed kampen til midtjydernes fordel.

Men Curth har bare tre kampe tilbage for Superligaens førerhold, for lejeaftalen udløber den 31. december, og når opstarten til forårssæsonen går i gang, skal han tilbage til AaB. Sådan er planen i hvert fald lige nu, og det ligger ikke i kortene, at den plan bliver ændret.

– Der er en grund til, at vi kun lavede en lejeaftale frem til nytår. Planen var, at Jeppe skulle få noget spilletid, noget spilleglæde og noget selvtillid. Indimellem hjælper det at skifte miljø, og det har det sgu gjort for Jeppe. Så når udlejningen er ovre, har vi en spiller, der har fået fornyet selvtillid. Så planen er, at han skal tilbage til AaB, siger sportschef Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Jeppe Curths kontrakt med AaB udløber til sommer, og angriberen får dermed foråret til at overbevise Allan Gaarde og cheftræner Kent Nielsen om, at de skal tilbyde ham en kontraktforlængelse. I første omgang vil Gaarde tage en snak med ham i vinterpausen.

– Vi har i sinde at opfylde vores forpligtelser overfor Jeppe, og de forpligtelser har vi frem til sommer. Så giver det sig selv, at han skal bruge foråret til at overbevise os om, at vi skal forsøge at beholde ham, men det handler jo ikke kun om os. Det handler også om, hvad Jeppe vil og ønsker, så vi skal have en snak med ham, når vi kommer til vinterpausen. Indtil da er det vigtigt at fokusere på fodbolden, og så må vi siden se, hvad der kommer til at ske.

Jeppe Curth har været i AaB siden 2005, men blev i august lejet ud til FC Midtjylland.





Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter




LIVE

TransferLIVE: Kaos i Italien – aftale kollapser

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

På vippen i FCN: Afklaring meget snart

Vil ikke juble i Parken

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama