Gaarde: Curth skal tilbage til AaB

Med to mål mod Viborg blev Jeppe Curth helt for FC Midtjylland, men om tre kampe skal han tilbage til AaB, der ser frem til at få lejesvenden hjem igen.



FC Midtjylland slog i fredags Viborg med 3-2 i en kamp, hvor lejesvenden Jeppe Curth blev den store helt. Han kom ind fra bænken i det 64. minut, lavede to mål og afgjorde dermed kampen til midtjydernes fordel.

Men Curth har bare tre kampe tilbage for Superligaens førerhold, for lejeaftalen udløber den 31. december, og når opstarten til forårssæsonen går i gang, skal han tilbage til AaB. Sådan er planen i hvert fald lige nu, og det ligger ikke i kortene, at den plan bliver ændret.

– Der er en grund til, at vi kun lavede en lejeaftale frem til nytår. Planen var, at Jeppe skulle få noget spilletid, noget spilleglæde og noget selvtillid. Indimellem hjælper det at skifte miljø, og det har det sgu gjort for Jeppe. Så når udlejningen er ovre, har vi en spiller, der har fået fornyet selvtillid. Så planen er, at han skal tilbage til AaB, siger sportschef Allan Gaarde til tipsbladet.dk.

Jeppe Curths kontrakt med AaB udløber til sommer, og angriberen får dermed foråret til at overbevise Allan Gaarde og cheftræner Kent Nielsen om, at de skal tilbyde ham en kontraktforlængelse. I første omgang vil Gaarde tage en snak med ham i vinterpausen.

– Vi har i sinde at opfylde vores forpligtelser overfor Jeppe, og de forpligtelser har vi frem til sommer. Så giver det sig selv, at han skal bruge foråret til at overbevise os om, at vi skal forsøge at beholde ham, men det handler jo ikke kun om os. Det handler også om, hvad Jeppe vil og ønsker, så vi skal have en snak med ham, når vi kommer til vinterpausen. Indtil da er det vigtigt at fokusere på fodbolden, og så må vi siden se, hvad der kommer til at ske.

Jeppe Curth har været i AaB siden 2005, men blev i august lejet ud til FC Midtjylland.





LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

FC København kan miste endnu en stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Afsløring: FC København sælger Achouri

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

Vallys afslører flere års hemmelig dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

Klar for FC København