FC Midtjylland slog i fredags Viborg med 3-2 i en kamp, hvor lejesvenden Jeppe Curth blev den store helt. Han kom ind fra bænken i det 64. minut, lavede to mål og afgjorde dermed kampen til midtjydernes fordel.
Men Curth har bare tre kampe tilbage for Superligaens førerhold, for lejeaftalen udløber den 31. december, og når opstarten til forårssæsonen går i gang, skal han tilbage til AaB. Sådan er planen i hvert fald lige nu, og det ligger ikke i kortene, at den plan bliver ændret.
– Der er en grund til, at vi kun lavede en lejeaftale frem til nytår. Planen var, at Jeppe skulle få noget spilletid, noget spilleglæde og noget selvtillid. Indimellem hjælper det at skifte miljø, og det har det sgu gjort for Jeppe. Så når udlejningen er ovre, har vi en spiller, der har fået fornyet selvtillid. Så planen er, at han skal tilbage til AaB, siger sportschef Allan Gaarde til tipsbladet.dk.
Jeppe Curths kontrakt med AaB udløber til sommer, og angriberen får dermed foråret til at overbevise Allan Gaarde og cheftræner Kent Nielsen om, at de skal tilbyde ham en kontraktforlængelse. I første omgang vil Gaarde tage en snak med ham i vinterpausen.
– Vi har i sinde at opfylde vores forpligtelser overfor Jeppe, og de forpligtelser har vi frem til sommer. Så giver det sig selv, at han skal bruge foråret til at overbevise os om, at vi skal forsøge at beholde ham, men det handler jo ikke kun om os. Det handler også om, hvad Jeppe vil og ønsker, så vi skal have en snak med ham, når vi kommer til vinterpausen. Indtil da er det vigtigt at fokusere på fodbolden, og så må vi siden se, hvad der kommer til at ske.
Jeppe Curth har været i AaB siden 2005, men blev i august lejet ud til FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Qatar – Schweiz
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
TOPNYHED
