Gør som Brøndby!

Mission impossible? Så langt fra. Som inspiration til FC Midtjylland inden turen til Moskva bringer TIPS-bladet en række af historiens vildeste comebacks



Skæbnen var hård ved FC Midtjylland, da de tabte 1-3 hjemme mod Lokomotiv Moskva, der nu står med et perfekt udgangspunkt inden returopgøret på torsdag.

TIPS-bladet har gravet i arkiverne og fundet dokumentation for, at man på ingen måde skal sælge skindet før den russiske bjørn er skudt. Faktisk viser historien, at man sagtens kan vente indtil et stykke ind i anden halvleg og endda lukke et mål eller to ind, uden det er nogen katastrofe.

Bayer Uerdingen-Dynamo Dresden 0-2 og 7-3, 1986

Det østtyske storhold Dynamo Dresden trækker en overkommelig modstander i kvartfinalen i Pokalvindernes Europa-Cup. Vesttyske Bayer Uerdingen bør ikke være en match, for Dresdens stjerner Hans-Jürgen Dorner, Mattias Sammer og Ulf Kirsten.

Efter 2-0 hjemme er udgangspunktet også fint inden returopgøret på Grotenburg-Stadion i Krefeld. Og endnu bedre bliver det efter første halvleg, hvor Dresden fører 3-1 og dermed hele 5-1 samlet, og endda med tre udebanescoringer.

– Vi sagde til hinanden i pausen; Okay, vi er ude, men lad os sige farvel til Europa-Cuppen med æren i behold. Ingen kan vel forklare hvad, der så skete, sagde Uerdingen-træner Karl-Heinz Feldkamp efter kampen.

Og det virker da også helt uforståeligt, at anden halvleg skulle ende hele 6-0! Men det gjorde den. Fra det 58 til det 87.minut skabte Uerdingen et comeback uden sidestykke.

LÆS OM DE STØRSTE OG VILDESTE COMEBACKS I TIPS-BLADET MIDTUGE!

BLANDT ANDET HVORDAN BRØNDBY KLAREDE SIG VIDERE EFTER 1-3 HJEMME MOD KARLSRUHE I 1997!






LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Et markant problem for Silkeborg

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det ser sort ud for B.93

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chok i Wolfsburg

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Randers FC – Vejle Boldklub

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Superliga-komet overgår flere monstersalg