Gravesen med klar transferopfordring til “CV”

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen så gerne, at Brøndby IF's fodbolddirektør Carsten V. Jensen allerede på nuværende tidspunkt havde forstærket vicemestrenes trup med en profileret midtbanespiller.



Patrick Pentz er den eneste spiller, som Brøndby har købt indtil videre i dette transfervindue, selvom de blå-gule søndag indledte Superliga-sæsonen mod Viborg. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen ville det klæde Brøndby at komme lidt hurtigere ud af starthullerne i transfervinduet. 

– Hvis vi kigger på det her transfervindue, så er det jo Patrick Pentz, der falder i øjnene. Det falder også i øjnene, at der ikke er sket ret meget. Men det er jo et typisk Carsten V. Jensen-transfervindue, vi er vidne til igen, lød det fra 'Graver' forud for søndagens 3-3-kamp. 

Herefter blev det af studieværten påpeget, at transfervinduet selvfølgelig først smækker i den 2. september. 

– Selvfølgelig er der halvanden måned tilbage, men jeg kunne jo godt tænke mig, at man var lidt på forkant. Som Stig (Tøfting, red.) rigtigt nok siger, så trak man i utrolig høj grad på startelleveren til at starte med (i de seneste sæsoner, red.). Man sagde: 'Dem spiller vi med, fordi de vinder'. Jeg kunne godt tænke mig, at man allerede nu havde en ekstra midtbanespiller.

– Ikke en spiller til periferien, men en spiller, der kunne gå ind med det samme og støtte en Daniel Wass derinde og styrke Brøndbys midtbane, så man hele tiden havde noget, man kunne veksle med. Og så kunne jeg rigtigt godt tænke mig en angriber oppe foran, lød svaret fra Thomas Gravesen. 

Også Stig Tøfting ser gerne, at Brøndby med det samme hentede en 9'er. 

– Det er jo klart, når Omoijuanfo måske ikke er så stabil, i forhold til skader og sådan noget, så må vi jo sige, at der selvfølgelig mangler et eller andet der. Det er klart. Men det koster rigtigt mange penge. 

– Jeg tror ikke, at der kommer noget på plads lige nu og her. Men det ville være rigtig godt, hvis der gjorde. For hvis man venter seks-syv runder, indtil transfervinduet lukker, så er man måske allerede sat. Så det holder ikke, lød det fra 'Tøffe'. 

I slutfasen af Viborg-kampen fik indskiftede Emmanuel Yeboah på chokerende vis markeret sig med to kasser, og dermed kan det selvfølgelig ikke afvises, at Brøndby fremadrettet vil finde en større rolle til den ghanesiske angriber, der i sidste sæson var helt ude i kulden hos de blå-gule. 





LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Fik blackout på Brøndby Stadion

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Det er aldrig sket før

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Chelsea – Manchester United

Steve Cooper storroser stjerne

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Kan koste Brøndby flere millioner

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

OB siger farvel til seks spillere

Ringet op af Brøndby-træner

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Helt vild med Brøndby-profil

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen