Patrick Pentz er den eneste spiller, som Brøndby har købt indtil videre i dette transfervindue, selvom de blå-gule søndag indledte Superliga-sæsonen mod Viborg.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen ville det klæde Brøndby at komme lidt hurtigere ud af starthullerne i transfervinduet.
– Hvis vi kigger på det her transfervindue, så er det jo Patrick Pentz, der falder i øjnene. Det falder også i øjnene, at der ikke er sket ret meget. Men det er jo et typisk Carsten V. Jensen-transfervindue, vi er vidne til igen, lød det fra 'Graver' forud for søndagens 3-3-kamp.
Herefter blev det af studieværten påpeget, at transfervinduet selvfølgelig først smækker i den 2. september.
– Selvfølgelig er der halvanden måned tilbage, men jeg kunne jo godt tænke mig, at man var lidt på forkant. Som Stig (Tøfting, red.) rigtigt nok siger, så trak man i utrolig høj grad på startelleveren til at starte med (i de seneste sæsoner, red.). Man sagde: 'Dem spiller vi med, fordi de vinder'. Jeg kunne godt tænke mig, at man allerede nu havde en ekstra midtbanespiller.
– Ikke en spiller til periferien, men en spiller, der kunne gå ind med det samme og støtte en Daniel Wass derinde og styrke Brøndbys midtbane, så man hele tiden havde noget, man kunne veksle med. Og så kunne jeg rigtigt godt tænke mig en angriber oppe foran, lød svaret fra Thomas Gravesen.
Også Stig Tøfting ser gerne, at Brøndby med det samme hentede en 9'er.
– Det er jo klart, når Omoijuanfo måske ikke er så stabil, i forhold til skader og sådan noget, så må vi jo sige, at der selvfølgelig mangler et eller andet der. Det er klart. Men det koster rigtigt mange penge.
– Jeg tror ikke, at der kommer noget på plads lige nu og her. Men det ville være rigtig godt, hvis der gjorde. For hvis man venter seks-syv runder, indtil transfervinduet lukker, så er man måske allerede sat. Så det holder ikke, lød det fra 'Tøffe'.
I slutfasen af Viborg-kampen fik indskiftede Emmanuel Yeboah på chokerende vis markeret sig med to kasser, og dermed kan det selvfølgelig ikke afvises, at Brøndby fremadrettet vil finde en større rolle til den ghanesiske angriber, der i sidste sæson var helt ude i kulden hos de blå-gule.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
‘Han er tilgivet’
Legender tager afsked med Sepp Piontek
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Liverpool – West Ham United
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København