Patrick Pentz er den eneste spiller, som Brøndby har købt indtil videre i dette transfervindue, selvom de blå-gule søndag indledte Superliga-sæsonen mod Viborg.
Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen ville det klæde Brøndby at komme lidt hurtigere ud af starthullerne i transfervinduet.
– Hvis vi kigger på det her transfervindue, så er det jo Patrick Pentz, der falder i øjnene. Det falder også i øjnene, at der ikke er sket ret meget. Men det er jo et typisk Carsten V. Jensen-transfervindue, vi er vidne til igen, lød det fra 'Graver' forud for søndagens 3-3-kamp.
Herefter blev det af studieværten påpeget, at transfervinduet selvfølgelig først smækker i den 2. september.
– Selvfølgelig er der halvanden måned tilbage, men jeg kunne jo godt tænke mig, at man var lidt på forkant. Som Stig (Tøfting, red.) rigtigt nok siger, så trak man i utrolig høj grad på startelleveren til at starte med (i de seneste sæsoner, red.). Man sagde: 'Dem spiller vi med, fordi de vinder'. Jeg kunne godt tænke mig, at man allerede nu havde en ekstra midtbanespiller.
– Ikke en spiller til periferien, men en spiller, der kunne gå ind med det samme og støtte en Daniel Wass derinde og styrke Brøndbys midtbane, så man hele tiden havde noget, man kunne veksle med. Og så kunne jeg rigtigt godt tænke mig en angriber oppe foran, lød svaret fra Thomas Gravesen.
Også Stig Tøfting ser gerne, at Brøndby med det samme hentede en 9'er.
– Det er jo klart, når Omoijuanfo måske ikke er så stabil, i forhold til skader og sådan noget, så må vi jo sige, at der selvfølgelig mangler et eller andet der. Det er klart. Men det koster rigtigt mange penge.
– Jeg tror ikke, at der kommer noget på plads lige nu og her. Men det ville være rigtig godt, hvis der gjorde. For hvis man venter seks-syv runder, indtil transfervinduet lukker, så er man måske allerede sat. Så det holder ikke, lød det fra 'Tøffe'.
I slutfasen af Viborg-kampen fik indskiftede Emmanuel Yeboah på chokerende vis markeret sig med to kasser, og dermed kan det selvfølgelig ikke afvises, at Brøndby fremadrettet vil finde en større rolle til den ghanesiske angriber, der i sidste sæson var helt ude i kulden hos de blå-gule.
LIVE
LIVE: Esbjerg henter dansk angriber
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Hugo Ekitike misser VM
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER