Gravesen med klar transferopfordring til “CV”

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen så gerne, at Brøndby IF's fodbolddirektør Carsten V. Jensen allerede på nuværende tidspunkt havde forstærket vicemestrenes trup med en profileret midtbanespiller.



Patrick Pentz er den eneste spiller, som Brøndby har købt indtil videre i dette transfervindue, selvom de blå-gule søndag indledte Superliga-sæsonen mod Viborg. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen ville det klæde Brøndby at komme lidt hurtigere ud af starthullerne i transfervinduet. 

– Hvis vi kigger på det her transfervindue, så er det jo Patrick Pentz, der falder i øjnene. Det falder også i øjnene, at der ikke er sket ret meget. Men det er jo et typisk Carsten V. Jensen-transfervindue, vi er vidne til igen, lød det fra 'Graver' forud for søndagens 3-3-kamp. 

Herefter blev det af studieværten påpeget, at transfervinduet selvfølgelig først smækker i den 2. september. 

– Selvfølgelig er der halvanden måned tilbage, men jeg kunne jo godt tænke mig, at man var lidt på forkant. Som Stig (Tøfting, red.) rigtigt nok siger, så trak man i utrolig høj grad på startelleveren til at starte med (i de seneste sæsoner, red.). Man sagde: 'Dem spiller vi med, fordi de vinder'. Jeg kunne godt tænke mig, at man allerede nu havde en ekstra midtbanespiller.

– Ikke en spiller til periferien, men en spiller, der kunne gå ind med det samme og støtte en Daniel Wass derinde og styrke Brøndbys midtbane, så man hele tiden havde noget, man kunne veksle med. Og så kunne jeg rigtigt godt tænke mig en angriber oppe foran, lød svaret fra Thomas Gravesen. 

Også Stig Tøfting ser gerne, at Brøndby med det samme hentede en 9'er. 

– Det er jo klart, når Omoijuanfo måske ikke er så stabil, i forhold til skader og sådan noget, så må vi jo sige, at der selvfølgelig mangler et eller andet der. Det er klart. Men det koster rigtigt mange penge. 

– Jeg tror ikke, at der kommer noget på plads lige nu og her. Men det ville være rigtig godt, hvis der gjorde. For hvis man venter seks-syv runder, indtil transfervinduet lukker, så er man måske allerede sat. Så det holder ikke, lød det fra 'Tøffe'. 

I slutfasen af Viborg-kampen fik indskiftede Emmanuel Yeboah på chokerende vis markeret sig med to kasser, og dermed kan det selvfølgelig ikke afvises, at Brøndby fremadrettet vil finde en større rolle til den ghanesiske angriber, der i sidste sæson var helt ude i kulden hos de blå-gule. 







LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

FC København tjente millioner tirsdag aften

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Forventer mudderkrig mod FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Brøndby-transfer glippet

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Store ord om Roony Bardghji

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Kommer til AGF efter monstersæson

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Tricky Trees tryller i Portugal

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen