Gravesen med klar transferopfordring til “CV”

Viaplay-ekspert Thomas Gravesen så gerne, at Brøndby IF's fodbolddirektør Carsten V. Jensen allerede på nuværende tidspunkt havde forstærket vicemestrenes trup med en profileret midtbanespiller.



Patrick Pentz er den eneste spiller, som Brøndby har købt indtil videre i dette transfervindue, selvom de blå-gule søndag indledte Superliga-sæsonen mod Viborg. 

Og ifølge Viaplay-ekspert Thomas Gravesen ville det klæde Brøndby at komme lidt hurtigere ud af starthullerne i transfervinduet. 

– Hvis vi kigger på det her transfervindue, så er det jo Patrick Pentz, der falder i øjnene. Det falder også i øjnene, at der ikke er sket ret meget. Men det er jo et typisk Carsten V. Jensen-transfervindue, vi er vidne til igen, lød det fra 'Graver' forud for søndagens 3-3-kamp. 

Herefter blev det af studieværten påpeget, at transfervinduet selvfølgelig først smækker i den 2. september. 

– Selvfølgelig er der halvanden måned tilbage, men jeg kunne jo godt tænke mig, at man var lidt på forkant. Som Stig (Tøfting, red.) rigtigt nok siger, så trak man i utrolig høj grad på startelleveren til at starte med (i de seneste sæsoner, red.). Man sagde: 'Dem spiller vi med, fordi de vinder'. Jeg kunne godt tænke mig, at man allerede nu havde en ekstra midtbanespiller.

– Ikke en spiller til periferien, men en spiller, der kunne gå ind med det samme og støtte en Daniel Wass derinde og styrke Brøndbys midtbane, så man hele tiden havde noget, man kunne veksle med. Og så kunne jeg rigtigt godt tænke mig en angriber oppe foran, lød svaret fra Thomas Gravesen. 

Også Stig Tøfting ser gerne, at Brøndby med det samme hentede en 9'er. 

– Det er jo klart, når Omoijuanfo måske ikke er så stabil, i forhold til skader og sådan noget, så må vi jo sige, at der selvfølgelig mangler et eller andet der. Det er klart. Men det koster rigtigt mange penge. 

– Jeg tror ikke, at der kommer noget på plads lige nu og her. Men det ville være rigtig godt, hvis der gjorde. For hvis man venter seks-syv runder, indtil transfervinduet lukker, så er man måske allerede sat. Så det holder ikke, lød det fra 'Tøffe'. 

I slutfasen af Viborg-kampen fik indskiftede Emmanuel Yeboah på chokerende vis markeret sig med to kasser, og dermed kan det selvfølgelig ikke afvises, at Brøndby fremadrettet vil finde en større rolle til den ghanesiske angriber, der i sidste sæson var helt ude i kulden hos de blå-gule. 





LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

‘FC København var en mulighed’

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Danmark – Nordmakedonien

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Spår: Her ender Mohamed Salah

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

Ny VM-melding fra Iran



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Helt på røven over Victor Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC København jagter Neestrup-erstatning

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Brøndby-handel er kollapset

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

– Det er Neestrups tre største fejl

Sigter 32 personer for matchfixing