Guardiola forventer bøvlet periode

For mange skader hæmmer Manchester City forud for periode med vanskelige kampe, siger Pep Guardiola.



Manchester City plejer at vade fra sejr til sejr, men sådan bliver det næppe i perioden frem mod jul, advarer klubbens manager, Pep Guardiola.

Den spanske fodboldtræner frygter, at klubben må betale en høj pris for at være ramt af mange skader forud for et travlt program inden juleaften.

Efter lørdagens overraskende nederlag til Bournemouth ville han ikke bruge skader som en undskyldning, men nu bruger han dem som et led i en forventningsafstemning med klubbens fans.

Særligt i de kommende fem kampe venter der hård modstand, siger Guardiola med henvisning til Champions League-kampene mod Sporting CP og Feyenoord samt ligakampene mod Brighton, Tottenham og Liverpool.

– Vi ved, at vi kommer til at få problemer, og det bliver vi nødt til at acceptere. Det bliver nogle svære kampe på et tidspunkt af sæsonen, der tidligere er forløbet godt for os.

– Folk forventer, at vi vinder alle 38 Premier League-kampe og vinder "the treble". Jeg kender godt vores egne standarder. Vi har stadigvæk kun tabt en enkelt ligakamp i sæsonen, men måske kommer vi også til at tabe til Brighton, Tottenham og Liverpool.

– Grunden til, at det bliver en svær periode for os, er, at vi har så mange fraværende spillere af forskellige årsager, siger Pep Guardiola på et pressemøde forud for tirsdagens Champions League-kamp i Lissabon.

Manchester City må se bort fra verdens bedste fodboldspiller, Rodri, i resten af sæsonen. Også stærke spillere som John Stones, Jack Grealish, Ruben Dias og Oscar Bobb er ude med skader.

I tillæg bøvler Manuel Akanji, Nathan Aké, Kyle Walker og Savinho alle med fysikken og kan næppe spille hele fodboldkampe med tre-fire dages mellemrum.

Stjernen Kevin De Bruyne har ikke spillet en kamp i seks uger, men meldes nu klar igen, om end han næppe kan holde til fuld spilletid, siger Guardiola.

Manchester Citys udekamp mod Sporting CP, der har danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder i truppen, begynder tirsdag klokken 21.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen




LIVE

TransferLIVE: Tobias Slotsager får ny agent

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Færdig i dansk klub efter 55 dage

Her kan du se FC København mod FC Polissya

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

LIVE: FC København skal videre i Conference League

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Ny FC København-stjerne imponerer



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

LIVE: AGF på svær opgave i Champions League

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Revser FC København: ‘Arrogant’

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker i rekordtransfer

Her er FC Københavns pris på William Clem

Surt show – dumpet!

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Superliga-retur?

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

Jagter dansk landsholdsspiller

DBU bekræfter vildt FIFA-brev

Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’