Manchester City plejer at vade fra sejr til sejr, men sådan bliver det næppe i perioden frem mod jul, advarer klubbens manager, Pep Guardiola.
Den spanske fodboldtræner frygter, at klubben må betale en høj pris for at være ramt af mange skader forud for et travlt program inden juleaften.
Efter lørdagens overraskende nederlag til Bournemouth ville han ikke bruge skader som en undskyldning, men nu bruger han dem som et led i en forventningsafstemning med klubbens fans.
Særligt i de kommende fem kampe venter der hård modstand, siger Guardiola med henvisning til Champions League-kampene mod Sporting CP og Feyenoord samt ligakampene mod Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Vi ved, at vi kommer til at få problemer, og det bliver vi nødt til at acceptere. Det bliver nogle svære kampe på et tidspunkt af sæsonen, der tidligere er forløbet godt for os.
– Folk forventer, at vi vinder alle 38 Premier League-kampe og vinder "the treble". Jeg kender godt vores egne standarder. Vi har stadigvæk kun tabt en enkelt ligakamp i sæsonen, men måske kommer vi også til at tabe til Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Grunden til, at det bliver en svær periode for os, er, at vi har så mange fraværende spillere af forskellige årsager, siger Pep Guardiola på et pressemøde forud for tirsdagens Champions League-kamp i Lissabon.
Manchester City må se bort fra verdens bedste fodboldspiller, Rodri, i resten af sæsonen. Også stærke spillere som John Stones, Jack Grealish, Ruben Dias og Oscar Bobb er ude med skader.
I tillæg bøvler Manuel Akanji, Nathan Aké, Kyle Walker og Savinho alle med fysikken og kan næppe spille hele fodboldkampe med tre-fire dages mellemrum.
Stjernen Kevin De Bruyne har ikke spillet en kamp i seks uger, men meldes nu klar igen, om end han næppe kan holde til fuld spilletid, siger Guardiola.
Manchester Citys udekamp mod Sporting CP, der har danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder i truppen, begynder tirsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Arlington
Roser Superliga-klub: Godt set!
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
Chok – henter første VM-point nogensinde
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Ny kontrakt før VM-åbner
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED
Bizart: Tyveri i VM-lejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
OPTAKT
Tyskland – Curacao
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Droppede England: Her er VM-helts vilde historie
NYHEDER