Guardiola forventer bøvlet periode

For mange skader hæmmer Manchester City forud for periode med vanskelige kampe, siger Pep Guardiola.



Manchester City plejer at vade fra sejr til sejr, men sådan bliver det næppe i perioden frem mod jul, advarer klubbens manager, Pep Guardiola.

Den spanske fodboldtræner frygter, at klubben må betale en høj pris for at være ramt af mange skader forud for et travlt program inden juleaften.

Efter lørdagens overraskende nederlag til Bournemouth ville han ikke bruge skader som en undskyldning, men nu bruger han dem som et led i en forventningsafstemning med klubbens fans.

Særligt i de kommende fem kampe venter der hård modstand, siger Guardiola med henvisning til Champions League-kampene mod Sporting CP og Feyenoord samt ligakampene mod Brighton, Tottenham og Liverpool.

– Vi ved, at vi kommer til at få problemer, og det bliver vi nødt til at acceptere. Det bliver nogle svære kampe på et tidspunkt af sæsonen, der tidligere er forløbet godt for os.

– Folk forventer, at vi vinder alle 38 Premier League-kampe og vinder "the treble". Jeg kender godt vores egne standarder. Vi har stadigvæk kun tabt en enkelt ligakamp i sæsonen, men måske kommer vi også til at tabe til Brighton, Tottenham og Liverpool.

– Grunden til, at det bliver en svær periode for os, er, at vi har så mange fraværende spillere af forskellige årsager, siger Pep Guardiola på et pressemøde forud for tirsdagens Champions League-kamp i Lissabon.

Manchester City må se bort fra verdens bedste fodboldspiller, Rodri, i resten af sæsonen. Også stærke spillere som John Stones, Jack Grealish, Ruben Dias og Oscar Bobb er ude med skader.

I tillæg bøvler Manuel Akanji, Nathan Aké, Kyle Walker og Savinho alle med fysikken og kan næppe spille hele fodboldkampe med tre-fire dages mellemrum.

Stjernen Kevin De Bruyne har ikke spillet en kamp i seks uger, men meldes nu klar igen, om end han næppe kan holde til fuld spilletid, siger Guardiola.

Manchester Citys udekamp mod Sporting CP, der har danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder i truppen, begynder tirsdag klokken 21.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København

Monstersalg: FC København-boss jubler



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Ruben Amorim favorit til dette job

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Hjulmand og co. taber stort skridt

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

De er tilbage i Superligaen

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Atletico Madrid interesseret i dansker