Manchester City plejer at vade fra sejr til sejr, men sådan bliver det næppe i perioden frem mod jul, advarer klubbens manager, Pep Guardiola.
Den spanske fodboldtræner frygter, at klubben må betale en høj pris for at være ramt af mange skader forud for et travlt program inden juleaften.
Efter lørdagens overraskende nederlag til Bournemouth ville han ikke bruge skader som en undskyldning, men nu bruger han dem som et led i en forventningsafstemning med klubbens fans.
Særligt i de kommende fem kampe venter der hård modstand, siger Guardiola med henvisning til Champions League-kampene mod Sporting CP og Feyenoord samt ligakampene mod Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Vi ved, at vi kommer til at få problemer, og det bliver vi nødt til at acceptere. Det bliver nogle svære kampe på et tidspunkt af sæsonen, der tidligere er forløbet godt for os.
– Folk forventer, at vi vinder alle 38 Premier League-kampe og vinder "the treble". Jeg kender godt vores egne standarder. Vi har stadigvæk kun tabt en enkelt ligakamp i sæsonen, men måske kommer vi også til at tabe til Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Grunden til, at det bliver en svær periode for os, er, at vi har så mange fraværende spillere af forskellige årsager, siger Pep Guardiola på et pressemøde forud for tirsdagens Champions League-kamp i Lissabon.
Manchester City må se bort fra verdens bedste fodboldspiller, Rodri, i resten af sæsonen. Også stærke spillere som John Stones, Jack Grealish, Ruben Dias og Oscar Bobb er ude med skader.
I tillæg bøvler Manuel Akanji, Nathan Aké, Kyle Walker og Savinho alle med fysikken og kan næppe spille hele fodboldkampe med tre-fire dages mellemrum.
Stjernen Kevin De Bruyne har ikke spillet en kamp i seks uger, men meldes nu klar igen, om end han næppe kan holde til fuld spilletid, siger Guardiola.
Manchester Citys udekamp mod Sporting CP, der har danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder i truppen, begynder tirsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
El Clásico kan afgøre det hele
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
Arsenal er i Champions League-finalen
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’
NYHEDER