Manchester City plejer at vade fra sejr til sejr, men sådan bliver det næppe i perioden frem mod jul, advarer klubbens manager, Pep Guardiola.
Den spanske fodboldtræner frygter, at klubben må betale en høj pris for at være ramt af mange skader forud for et travlt program inden juleaften.
Efter lørdagens overraskende nederlag til Bournemouth ville han ikke bruge skader som en undskyldning, men nu bruger han dem som et led i en forventningsafstemning med klubbens fans.
Særligt i de kommende fem kampe venter der hård modstand, siger Guardiola med henvisning til Champions League-kampene mod Sporting CP og Feyenoord samt ligakampene mod Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Vi ved, at vi kommer til at få problemer, og det bliver vi nødt til at acceptere. Det bliver nogle svære kampe på et tidspunkt af sæsonen, der tidligere er forløbet godt for os.
– Folk forventer, at vi vinder alle 38 Premier League-kampe og vinder "the treble". Jeg kender godt vores egne standarder. Vi har stadigvæk kun tabt en enkelt ligakamp i sæsonen, men måske kommer vi også til at tabe til Brighton, Tottenham og Liverpool.
– Grunden til, at det bliver en svær periode for os, er, at vi har så mange fraværende spillere af forskellige årsager, siger Pep Guardiola på et pressemøde forud for tirsdagens Champions League-kamp i Lissabon.
Manchester City må se bort fra verdens bedste fodboldspiller, Rodri, i resten af sæsonen. Også stærke spillere som John Stones, Jack Grealish, Ruben Dias og Oscar Bobb er ude med skader.
I tillæg bøvler Manuel Akanji, Nathan Aké, Kyle Walker og Savinho alle med fysikken og kan næppe spille hele fodboldkampe med tre-fire dages mellemrum.
Stjernen Kevin De Bruyne har ikke spillet en kamp i seks uger, men meldes nu klar igen, om end han næppe kan holde til fuld spilletid, siger Guardiola.
Manchester Citys udekamp mod Sporting CP, der har danskerne Morten Hjulmand og Conrad Harder i truppen, begynder tirsdag klokken 21.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: De henter Thomas Meunier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
NYHEDER
Italiensk skandale afblæst
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
England – Argentina
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent
INTERVIEW