Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick

Erling Braut Haaland bombede løs, da Norge slog Rumænien 4-0 og rejste sig fra skuffelsen senest mod Serbien.



Erling Braut Haaland skød med skarpt søndag, da den 20-årige angriber bombede løs for Norge med et hattrick.

Borussia Dortmund-stjernen havde dermed en stor fod med i Norges 4-0-sejr hjemme mod Rumænien i det næstøverste lag i gruppespillet i Nations League.

Haaland kan ydermere nu prale af seks mål i seks landskampe for Norge, der forleden så EM-billetten forsvinde med et 1-2-nederlag hjemme mod Serbien i forlænget spilletid.

Den kamp var i en playoffkamp i Nations League, som handlede om at gå videre til en afgørende kamp om kvalifikation til EM i 2021.

Efter nederlaget til serberne tilbød landstræner Lars Lagerbäck umiddelbart efter på et pressemøde at trække sig, og lørdag fik den snak så yderligere benzin på bålet, da norske Ståle Solbakken blev fyret i FC København.

Læs også:Hjulmand gør Wieghorst ansvarlig for afgørende dele af landsholdet

Det betød, at det ikke skortede på opfordringer til at hyre Solbakken som norsk landstræner i flere norske medier.

Lars Lagerbäck kan dog fremvise en norsk førsteplads i gruppe 1, for med sejren over rumænerne topper Norge med seks point for tre kampe.

Norge kom foran efter blot 13 minutter på en klassescoring.

Real Madrids Martin Ødegaard trak mod midterlinjen med bolden og splittede rumænernes forsvar med en præcis aflevering til Haaland.

Dortmund-profilen skulle så gøre arbejdet færdigt i feltet, hvor Rumænien-keeper Ciprian Tatarusanu stormede ud af sit mål og faktisk fik hånden på afslutningen, men bolden strøg i kassen, og Norge var foran 1-0.

Læs også:Simon Kjær var i kikkerten hos Real Madrid: De ville købe mig

Så var turen kommet til den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloth.

Angriberen, der netop er skiftet til RB Leipzig, skulle blot sætte foden på et indlæg fra Birger Meling, og så var Norge foran 2-0.

Med en halv time igen fandt Ødegaard så igen Haaland, der dårligt kunne undgå at prikke bolden i mål til 3-0, og med et kvarter igen vred Haaland sig fri og hamrede bolden i mål fra kanten af feltet til 4-0.

Finland nåede i gruppe 4 på seks point for tre kampe, da Bulgarien blev slået 2-0, mens Irland og Wales delte med 0-0. Wales topper med et point mere end Finland. Irland har to point, og Bulgarien har et enkelt point.

/ritzau/

Læs også:FCM’s italienske CL-modstander: Inspireret af hollandsk fodbold
Læs også:FCM-boss vil til tops i Europa: Vi ønsker at få stor indflydelse
Læs også:Serritslev udlever trænerdrømmen på Fiji: Jeg vil bevæge fodbolden hernede





Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Gaveregn over FC Midtjylland

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

På vippen i FCN: Afklaring meget snart



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag