Haaland sørger for norsk genrejsning med hattrick

Erling Braut Haaland bombede løs, da Norge slog Rumænien 4-0 og rejste sig fra skuffelsen senest mod Serbien.



Erling Braut Haaland skød med skarpt søndag, da den 20-årige angriber bombede løs for Norge med et hattrick.

Borussia Dortmund-stjernen havde dermed en stor fod med i Norges 4-0-sejr hjemme mod Rumænien i det næstøverste lag i gruppespillet i Nations League.

Haaland kan ydermere nu prale af seks mål i seks landskampe for Norge, der forleden så EM-billetten forsvinde med et 1-2-nederlag hjemme mod Serbien i forlænget spilletid.

Den kamp var i en playoffkamp i Nations League, som handlede om at gå videre til en afgørende kamp om kvalifikation til EM i 2021.

Efter nederlaget til serberne tilbød landstræner Lars Lagerbäck umiddelbart efter på et pressemøde at trække sig, og lørdag fik den snak så yderligere benzin på bålet, da norske Ståle Solbakken blev fyret i FC København.

Læs også:Hjulmand gør Wieghorst ansvarlig for afgørende dele af landsholdet

Det betød, at det ikke skortede på opfordringer til at hyre Solbakken som norsk landstræner i flere norske medier.

Lars Lagerbäck kan dog fremvise en norsk førsteplads i gruppe 1, for med sejren over rumænerne topper Norge med seks point for tre kampe.

Norge kom foran efter blot 13 minutter på en klassescoring.

Real Madrids Martin Ødegaard trak mod midterlinjen med bolden og splittede rumænernes forsvar med en præcis aflevering til Haaland.

Dortmund-profilen skulle så gøre arbejdet færdigt i feltet, hvor Rumænien-keeper Ciprian Tatarusanu stormede ud af sit mål og faktisk fik hånden på afslutningen, men bolden strøg i kassen, og Norge var foran 1-0.

Læs også:Simon Kjær var i kikkerten hos Real Madrid: De ville købe mig

Så var turen kommet til den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloth.

Angriberen, der netop er skiftet til RB Leipzig, skulle blot sætte foden på et indlæg fra Birger Meling, og så var Norge foran 2-0.

Med en halv time igen fandt Ødegaard så igen Haaland, der dårligt kunne undgå at prikke bolden i mål til 3-0, og med et kvarter igen vred Haaland sig fri og hamrede bolden i mål fra kanten af feltet til 4-0.

Finland nåede i gruppe 4 på seks point for tre kampe, da Bulgarien blev slået 2-0, mens Irland og Wales delte med 0-0. Wales topper med et point mere end Finland. Irland har to point, og Bulgarien har et enkelt point.

/ritzau/

Læs også:FCM’s italienske CL-modstander: Inspireret af hollandsk fodbold
Læs også:FCM-boss vil til tops i Europa: Vi ønsker at få stor indflydelse
Læs også:Serritslev udlever trænerdrømmen på Fiji: Jeg vil bevæge fodbolden hernede




Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Braithwaite del af stor transferplan



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bo Svensson skriver Superliga-historie

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Afvist – Brøndby undrer sig

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson svært utilfreds

PSG – Bayern München



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Smider Salah-bombe

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Skidt nyt om Lukas Lerager



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr