– Desværre havde jeg ikke mulighed for at se kampen fordi jeg sad på et fly på samme tid. Men da hørte om resultatet blev jeg først overrasket og dernæst utrolig stolt. At besejre et spansk hold 3-0 i Europa Cuppen. Det er helt uovertruffen. Jeg er utrolig stolt af mine gamle drenge, jeg har jo været med til at bygge dette hold op, siger den svenske træner til tipsbladet.dk.
Hamrén hæfter sig især ved det faktum, at AaBs sejr mod de spanske favoritter kom på et tidspunkt af sæsonen, hvor den danske liga ligger stille.
– Man skal jo se på hele perspektivet ved sejren. Nu så jeg ikke kampen, så jeg kan ikke sige noget om hvordan AaB spillede, men en 3-0 sejr mod Deportivo vidner om at holdet har nået et niveau i SAS-liga pausen, som var meget svært at forestille sig muligt. Jeg ved selv hvor svært mine egne spillere i Rosenborg har haft det i vores vinterpause, siger Hamren, der mener, at AaB har skabt et resultat, der for alvor sætter dansk og skandinavisk fodbold på verdenskortet.
– Den slags sejre er meget vigtige for skandinavisk fodbold. Det er så at sige en måde at opnå respekt for sit arbejde i andre dele af verden. Og det er uhyre vigtigt, at vi hele tiden er med til at forbedre det ry som skandinavisk fodbold har omkring i verden, og det har AaB så sandelig gjort med denne sejr, siger en glad Hamrén afslutningsvis til tipsbladet.dk
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
– Vi har alle fejlet
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
Arsenal-træner er rasende
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
NYHEDER
Brøndby-stjerner kæmper mod tiden: Her er status
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER