Hamrén: Jeg er utrolig stolt af AaB

Rosenborgs træner Erik Hamrén var dybt imponeret over sit gamle hold, AaBs sejr over Deportivo la Coruna i UEFA Cuppen



– Desværre havde jeg ikke mulighed for at se kampen fordi jeg sad på et fly på samme tid. Men da hørte om resultatet blev jeg først overrasket og dernæst utrolig stolt. At besejre et spansk hold 3-0 i Europa Cuppen. Det er helt uovertruffen. Jeg er utrolig stolt af mine gamle drenge, jeg har jo været med til at bygge dette hold op, siger den svenske træner til tipsbladet.dk.

Hamrén hæfter sig især ved det faktum, at AaBs sejr mod de spanske favoritter kom på et tidspunkt af sæsonen, hvor den danske liga ligger stille.

– Man skal jo se på hele perspektivet ved sejren. Nu så jeg ikke kampen, så jeg kan ikke sige noget om hvordan AaB spillede, men en 3-0 sejr mod Deportivo vidner om at holdet har nået et niveau i SAS-liga pausen, som var meget svært at forestille sig muligt. Jeg ved selv hvor svært mine egne spillere i Rosenborg har haft det i vores vinterpause, siger Hamren, der mener, at AaB har skabt et resultat, der for alvor sætter dansk og skandinavisk fodbold på verdenskortet.

– Den slags sejre er meget vigtige for skandinavisk fodbold. Det er så at sige en måde at opnå respekt for sit arbejde i andre dele af verden. Og det er uhyre vigtigt, at vi hele tiden er med til at forbedre det ry som skandinavisk fodbold har omkring i verden, og det har AaB så sandelig gjort med denne sejr, siger en glad Hamrén afslutningsvis til tipsbladet.dk





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Dansk stjerne i milliontransfer

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

FC København interesseret i Jonas Kersken



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Vil til Premier League – United foran Arsenal

‘De har haft det værste transfervindue’

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Svensson giver status på Huescas

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Udeladt – kan slet ikke spille