Hamrén: Jeg er utrolig stolt af AaB

Rosenborgs træner Erik Hamrén var dybt imponeret over sit gamle hold, AaBs sejr over Deportivo la Coruna i UEFA Cuppen



– Desværre havde jeg ikke mulighed for at se kampen fordi jeg sad på et fly på samme tid. Men da hørte om resultatet blev jeg først overrasket og dernæst utrolig stolt. At besejre et spansk hold 3-0 i Europa Cuppen. Det er helt uovertruffen. Jeg er utrolig stolt af mine gamle drenge, jeg har jo været med til at bygge dette hold op, siger den svenske træner til tipsbladet.dk.

Hamrén hæfter sig især ved det faktum, at AaBs sejr mod de spanske favoritter kom på et tidspunkt af sæsonen, hvor den danske liga ligger stille.

– Man skal jo se på hele perspektivet ved sejren. Nu så jeg ikke kampen, så jeg kan ikke sige noget om hvordan AaB spillede, men en 3-0 sejr mod Deportivo vidner om at holdet har nået et niveau i SAS-liga pausen, som var meget svært at forestille sig muligt. Jeg ved selv hvor svært mine egne spillere i Rosenborg har haft det i vores vinterpause, siger Hamren, der mener, at AaB har skabt et resultat, der for alvor sætter dansk og skandinavisk fodbold på verdenskortet.

– Den slags sejre er meget vigtige for skandinavisk fodbold. Det er så at sige en måde at opnå respekt for sit arbejde i andre dele af verden. Og det er uhyre vigtigt, at vi hele tiden er med til at forbedre det ry som skandinavisk fodbold har omkring i verden, og det har AaB så sandelig gjort med denne sejr, siger en glad Hamrén afslutningsvis til tipsbladet.dk







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart