Hamrén: Jeg er utrolig stolt af AaB

Rosenborgs træner Erik Hamrén var dybt imponeret over sit gamle hold, AaBs sejr over Deportivo la Coruna i UEFA Cuppen



– Desværre havde jeg ikke mulighed for at se kampen fordi jeg sad på et fly på samme tid. Men da hørte om resultatet blev jeg først overrasket og dernæst utrolig stolt. At besejre et spansk hold 3-0 i Europa Cuppen. Det er helt uovertruffen. Jeg er utrolig stolt af mine gamle drenge, jeg har jo været med til at bygge dette hold op, siger den svenske træner til tipsbladet.dk.

Hamrén hæfter sig især ved det faktum, at AaBs sejr mod de spanske favoritter kom på et tidspunkt af sæsonen, hvor den danske liga ligger stille.

– Man skal jo se på hele perspektivet ved sejren. Nu så jeg ikke kampen, så jeg kan ikke sige noget om hvordan AaB spillede, men en 3-0 sejr mod Deportivo vidner om at holdet har nået et niveau i SAS-liga pausen, som var meget svært at forestille sig muligt. Jeg ved selv hvor svært mine egne spillere i Rosenborg har haft det i vores vinterpause, siger Hamren, der mener, at AaB har skabt et resultat, der for alvor sætter dansk og skandinavisk fodbold på verdenskortet.

– Den slags sejre er meget vigtige for skandinavisk fodbold. Det er så at sige en måde at opnå respekt for sit arbejde i andre dele af verden. Og det er uhyre vigtigt, at vi hele tiden er med til at forbedre det ry som skandinavisk fodbold har omkring i verden, og det har AaB så sandelig gjort med denne sejr, siger en glad Hamrén afslutningsvis til tipsbladet.dk






Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’




LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Frankrig – England

‘Horsens var et helvede’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Dansk klub har lagt hele strategien om

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig