– Desværre havde jeg ikke mulighed for at se kampen fordi jeg sad på et fly på samme tid. Men da hørte om resultatet blev jeg først overrasket og dernæst utrolig stolt. At besejre et spansk hold 3-0 i Europa Cuppen. Det er helt uovertruffen. Jeg er utrolig stolt af mine gamle drenge, jeg har jo været med til at bygge dette hold op, siger den svenske træner til tipsbladet.dk.
Hamrén hæfter sig især ved det faktum, at AaBs sejr mod de spanske favoritter kom på et tidspunkt af sæsonen, hvor den danske liga ligger stille.
– Man skal jo se på hele perspektivet ved sejren. Nu så jeg ikke kampen, så jeg kan ikke sige noget om hvordan AaB spillede, men en 3-0 sejr mod Deportivo vidner om at holdet har nået et niveau i SAS-liga pausen, som var meget svært at forestille sig muligt. Jeg ved selv hvor svært mine egne spillere i Rosenborg har haft det i vores vinterpause, siger Hamren, der mener, at AaB har skabt et resultat, der for alvor sætter dansk og skandinavisk fodbold på verdenskortet.
– Den slags sejre er meget vigtige for skandinavisk fodbold. Det er så at sige en måde at opnå respekt for sit arbejde i andre dele af verden. Og det er uhyre vigtigt, at vi hele tiden er med til at forbedre det ry som skandinavisk fodbold har omkring i verden, og det har AaB så sandelig gjort med denne sejr, siger en glad Hamrén afslutningsvis til tipsbladet.dk
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Salah sender særlig besked
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
Lewandowski forlader FC Barcelona
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
OPTAKT
Arsenal – Burnley
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER