ÅRHUS (Tipsbladet): – Det handler om hele holdet.
Gift Links er blevet sparet i træninger, nogle gange også i kampe, men torsdag aften gav den sydafrikanske kantspiller og wingback den fuld smæk i pokal-semifinalen mod FC Nordsjælland, om end han egentlig helst efterfølgende ville tale om de andre på holdet.
Han tacklede, fightede, reddede sit hold og scorede så til sidst det eneste mål i en chancefattig kamp, og cheftræner Uwe Rösler talte efterfølgende om den sydafrikanske profils tilbagevenden til sidste forårs gode form.
– Jeg var helt færdig [my legs were gone]. Men da jeg så muligheden for at stjæle bolde, sagde jeg til mig selv: 'Ok, et sidste skub, du kan gøre det'. Og så fik jeg fat i bolden og gik efter det. Jeg var virkelig glad for, den gik ind, siger Gift Links om et forløsende mål, der fik stadion til at eksplodere.
Det var en vild aften i Århus med udsættelse af kampstart i halvanden time på grund af svigtende lysmaster, men nu går turen 9. maj til Parken og en pokalfinale mod Silkeborg IF.
– Vi vendte det sådan, at vi helt sikkert nok skulle få spillet den kamp. At de ville få fikset problemet. Og det er jeg glad for, de gjorde.
– Vi har været i semifinalerne før, hvor vi ikke klarede den, så jeg er virkelig glad nu. Jeg vandt pokalturneringen i Sydafrika, og jeg vil meget gerne vinde min anden pokal. Der er virkelig mange spillere rundt om i verden, der aldrig får den mulighed, siger Gift Links.
AGF er seks point efter FC Nordsjælland i Superligaen og otte point efter FC København på tredjepladsen, hvilket gør pokalfinalen med Silkeborg til den helt åbenlyse mulighed for at vinde noget og komme i Europa igen.
AGF har søndag en udfordrende kamp mod Brøndby IF hjemme i Århus.
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
TOPNYHED
Klar transfermelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
– Jeg er dum
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
OPTAKT
Østrig – Jordan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
OPTAKT
Saudi-Arabien – Uruguay
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER