Han er Århus’ store helt: Jeg var helt færdig

AGF's wingback Gift Links sendte torsdag aften sit hold i pokalfinalen, men banens bedste var ikke meget for selv at tage kreditten.



ÅRHUS (Tipsbladet): – Det handler om hele holdet.

Gift Links er blevet sparet i træninger, nogle gange også i kampe, men torsdag aften gav den sydafrikanske kantspiller og wingback den fuld smæk i pokal-semifinalen mod FC Nordsjælland, om end han egentlig helst efterfølgende ville tale om de andre på holdet.

Han tacklede, fightede, reddede sit hold og scorede så til sidst det eneste mål i en chancefattig kamp, og cheftræner Uwe Rösler talte efterfølgende om den sydafrikanske profils tilbagevenden til sidste forårs gode form.

– Jeg var helt færdig [my legs were gone]. Men da jeg så muligheden for at stjæle bolde, sagde jeg til mig selv: 'Ok, et sidste skub, du kan gøre det'. Og så fik jeg fat i bolden og gik efter det. Jeg var virkelig glad for, den gik ind, siger Gift Links om et forløsende mål, der fik stadion til at eksplodere.

Det var en vild aften i Århus med udsættelse af kampstart i halvanden time på grund af svigtende lysmaster, men nu går turen 9. maj til Parken og en pokalfinale mod Silkeborg IF.

– Vi vendte det sådan, at vi helt sikkert nok skulle få spillet den kamp. At de ville få fikset problemet. Og det er jeg glad for, de gjorde.

– Vi har været i semifinalerne før, hvor vi ikke klarede den, så jeg er virkelig glad nu. Jeg vandt pokalturneringen i Sydafrika, og jeg vil meget gerne vinde min anden pokal. Der er virkelig mange spillere rundt om i verden, der aldrig får den mulighed, siger Gift Links.

AGF er seks point efter FC Nordsjælland i Superligaen og otte point efter FC København på tredjepladsen, hvilket gør pokalfinalen med Silkeborg til den helt åbenlyse mulighed for at vinde noget og komme i Europa igen.

AGF har søndag en udfordrende kamp mod Brøndby IF hjemme i Århus.





LIVE

TransferLIVE: Buta ‘verbalt enig’ med ny klub

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Transferbombe i Manchester United

Amir Richardson meldes tæt på skifte

De vil ansætte Guardiola som landstræner



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Maxsø træner med i Brøndby

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien

Bekræfter jagt på FCK-stjerne

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’

FC København i intense transferforhandlinger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jess Thorup på vej til denne klub

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss