ÅRHUS (Tipsbladet): – Det handler om hele holdet.
Gift Links er blevet sparet i træninger, nogle gange også i kampe, men torsdag aften gav den sydafrikanske kantspiller og wingback den fuld smæk i pokal-semifinalen mod FC Nordsjælland, om end han egentlig helst efterfølgende ville tale om de andre på holdet.
Han tacklede, fightede, reddede sit hold og scorede så til sidst det eneste mål i en chancefattig kamp, og cheftræner Uwe Rösler talte efterfølgende om den sydafrikanske profils tilbagevenden til sidste forårs gode form.
– Jeg var helt færdig [my legs were gone]. Men da jeg så muligheden for at stjæle bolde, sagde jeg til mig selv: 'Ok, et sidste skub, du kan gøre det'. Og så fik jeg fat i bolden og gik efter det. Jeg var virkelig glad for, den gik ind, siger Gift Links om et forløsende mål, der fik stadion til at eksplodere.
Det var en vild aften i Århus med udsættelse af kampstart i halvanden time på grund af svigtende lysmaster, men nu går turen 9. maj til Parken og en pokalfinale mod Silkeborg IF.
– Vi vendte det sådan, at vi helt sikkert nok skulle få spillet den kamp. At de ville få fikset problemet. Og det er jeg glad for, de gjorde.
– Vi har været i semifinalerne før, hvor vi ikke klarede den, så jeg er virkelig glad nu. Jeg vandt pokalturneringen i Sydafrika, og jeg vil meget gerne vinde min anden pokal. Der er virkelig mange spillere rundt om i verden, der aldrig får den mulighed, siger Gift Links.
AGF er seks point efter FC Nordsjælland i Superligaen og otte point efter FC København på tredjepladsen, hvilket gør pokalfinalen med Silkeborg til den helt åbenlyse mulighed for at vinde noget og komme i Europa igen.
AGF har søndag en udfordrende kamp mod Brøndby IF hjemme i Århus.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Panama – England
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED