Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC København.
FC København
Kevin Diks:
Indonesien
28 år
ANALYSE:
Kevin Diks er FC Københavns mest oplagte salgsemne i det kommende transfervindue, men går man "løvernes" trup igennem, er det faktisk opsigtsvækkende – og meget u-FCK'sk – hvor få brandvarme salgsobjekter, der er på holdet på den helt korte bane.
Roony Bardghji havde været det, hvis han ikke var skadet, og Theo Sander havde været et bud, hvis han havde været førstekeeper i noget tid. Men hvis og hvis….
De mange nyerhvervelser fra i sommer er naturligvis ikke allerede i spil til at blive solgt, talenter som William Clem, Amin Chiakha og Victor Froholdt skal nok bevise sig lidt mere, end de har gjort indtil videre, og profiler som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Rasmus Falk kan FCK næppe lave voldsomt mange millioner på qua deres alder, hvorfor klubben helt sikkert ønsker at beholde dem.
Derfor vælger vi Kevin Diks.
Forsvarsspilleren har gjort det godt for FC København, og med kun et halvt år tilbage af sin kontrakt kan januars transfervindue være sidste chance for "løverne" for at score et beløb på Diks. I sommer var der allerede stor interesse for den indonesiske landsholdsspiller.
BOBLERE:
Kunne Elias Achouri være i spil? Han ligner nok mere et muligt sommersalg – og så har tuneseren i øvrigt lige forlænget sin kontrakt med FC København. Men helt udelukke at der tikker et stort bud ind på den 25-årige dribler, kan man ikke.
Runar Alex Runarsson ser ud til at være tredjevalget på målmandsposten, og han vil formentlig være interesseret i at komme væk, hvis en mulighed byder sig. Måske det samme gælder Jordan Larsson.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
EKSKLUSIVT