Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC København.
FC København
Kevin Diks:
Indonesien
28 år
ANALYSE:
Kevin Diks er FC Københavns mest oplagte salgsemne i det kommende transfervindue, men går man "løvernes" trup igennem, er det faktisk opsigtsvækkende – og meget u-FCK'sk – hvor få brandvarme salgsobjekter, der er på holdet på den helt korte bane.
Roony Bardghji havde været det, hvis han ikke var skadet, og Theo Sander havde været et bud, hvis han havde været førstekeeper i noget tid. Men hvis og hvis….
De mange nyerhvervelser fra i sommer er naturligvis ikke allerede i spil til at blive solgt, talenter som William Clem, Amin Chiakha og Victor Froholdt skal nok bevise sig lidt mere, end de har gjort indtil videre, og profiler som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Rasmus Falk kan FCK næppe lave voldsomt mange millioner på qua deres alder, hvorfor klubben helt sikkert ønsker at beholde dem.
Derfor vælger vi Kevin Diks.
Forsvarsspilleren har gjort det godt for FC København, og med kun et halvt år tilbage af sin kontrakt kan januars transfervindue være sidste chance for "løverne" for at score et beløb på Diks. I sommer var der allerede stor interesse for den indonesiske landsholdsspiller.
BOBLERE:
Kunne Elias Achouri være i spil? Han ligner nok mere et muligt sommersalg – og så har tuneseren i øvrigt lige forlænget sin kontrakt med FC København. Men helt udelukke at der tikker et stort bud ind på den 25-årige dribler, kan man ikke.
Runar Alex Runarsson ser ud til at være tredjevalget på målmandsposten, og han vil formentlig være interesseret i at komme væk, hvis en mulighed byder sig. Måske det samme gælder Jordan Larsson.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFERPLAN