Han er FC Københavns største salgsemne

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FC København mest oplagte salgsemne og nogle solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC København.

FC København
Kevin Diks:
Indonesien 
28 år

ANALYSE:

Kevin Diks er FC Københavns mest oplagte salgsemne i det kommende transfervindue, men går man "løvernes" trup igennem, er det faktisk opsigtsvækkende – og meget u-FCK'sk – hvor få brandvarme salgsobjekter, der er på holdet på den helt korte bane.

Roony Bardghji havde været det, hvis han ikke var skadet, og Theo Sander havde været et bud, hvis han havde været førstekeeper i noget tid. Men hvis og hvis…. 

De mange nyerhvervelser fra i sommer er naturligvis ikke allerede i spil til at blive solgt, talenter som William Clem, Amin Chiakha og Victor Froholdt skal nok bevise sig lidt mere, end de har gjort indtil videre, og profiler som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Rasmus Falk kan FCK næppe lave voldsomt mange millioner på qua deres alder, hvorfor klubben helt sikkert ønsker at beholde dem. 

Derfor vælger vi Kevin Diks.

Forsvarsspilleren har gjort det godt for FC København, og med kun et halvt år tilbage af sin kontrakt kan januars transfervindue være sidste chance for "løverne" for at score et beløb på Diks. I sommer var der allerede stor interesse for den indonesiske landsholdsspiller.

BOBLERE:

Kunne Elias Achouri være i spil? Han ligner nok mere et muligt sommersalg – og så har tuneseren i øvrigt lige forlænget sin kontrakt med FC København. Men helt udelukke at der tikker et stort bud ind på den 25-årige dribler, kan man ikke. 

Runar Alex Runarsson ser ud til at være tredjevalget på målmandsposten, og han vil formentlig være interesseret i at komme væk, hvis en mulighed byder sig. Måske det samme gælder Jordan Larsson. 







LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-krisen fortsætter

Rasmus Højlund revser konkurrent

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Viborg FF – FC Midtjylland

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

AGF – Brøndby IF

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Benhård Brian Riemer-melding

Protesterer efter dansk drømmekamp

Silkeborg klasker Randers

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Afslører vild transfer-historie

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

I svime over Pelle Mattsson

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB