Han er FC Københavns største salgsemne

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FC København mest oplagte salgsemne og nogle solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC København.

FC København
Kevin Diks:
Indonesien 
28 år

ANALYSE:

Kevin Diks er FC Københavns mest oplagte salgsemne i det kommende transfervindue, men går man "løvernes" trup igennem, er det faktisk opsigtsvækkende – og meget u-FCK'sk – hvor få brandvarme salgsobjekter, der er på holdet på den helt korte bane.

Roony Bardghji havde været det, hvis han ikke var skadet, og Theo Sander havde været et bud, hvis han havde været førstekeeper i noget tid. Men hvis og hvis…. 

De mange nyerhvervelser fra i sommer er naturligvis ikke allerede i spil til at blive solgt, talenter som William Clem, Amin Chiakha og Victor Froholdt skal nok bevise sig lidt mere, end de har gjort indtil videre, og profiler som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Rasmus Falk kan FCK næppe lave voldsomt mange millioner på qua deres alder, hvorfor klubben helt sikkert ønsker at beholde dem. 

Derfor vælger vi Kevin Diks.

Forsvarsspilleren har gjort det godt for FC København, og med kun et halvt år tilbage af sin kontrakt kan januars transfervindue være sidste chance for "løverne" for at score et beløb på Diks. I sommer var der allerede stor interesse for den indonesiske landsholdsspiller.

BOBLERE:

Kunne Elias Achouri være i spil? Han ligner nok mere et muligt sommersalg – og så har tuneseren i øvrigt lige forlænget sin kontrakt med FC København. Men helt udelukke at der tikker et stort bud ind på den 25-årige dribler, kan man ikke. 

Runar Alex Runarsson ser ud til at være tredjevalget på målmandsposten, og han vil formentlig være interesseret i at komme væk, hvis en mulighed byder sig. Måske det samme gælder Jordan Larsson. 



Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Det kommer til at trække ud

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Intet aftryk!

To danskere færdige i norsk klub

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

– Han er fuldstændig vanvittig

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Her er Superligaens 5 bedste målmænd 

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

‘Han skal ingen steder’

Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

I chok over Nicolai Poulsen

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte

Er dette Oliver Christensens næste klub?

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Dansker trukket ind i skandalesag

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Cremonese kan overraske i Rom

Mohamed Salah har sagt undskyld

Storklubber følger FCN-juvel