Han er FC Københavns største salgsemne

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FC København mest oplagte salgsemne og nogle solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og ser her på FC København.

FC København
Kevin Diks:
Indonesien 
28 år

ANALYSE:

Kevin Diks er FC Københavns mest oplagte salgsemne i det kommende transfervindue, men går man "løvernes" trup igennem, er det faktisk opsigtsvækkende – og meget u-FCK'sk – hvor få brandvarme salgsobjekter, der er på holdet på den helt korte bane.

Roony Bardghji havde været det, hvis han ikke var skadet, og Theo Sander havde været et bud, hvis han havde været førstekeeper i noget tid. Men hvis og hvis…. 

De mange nyerhvervelser fra i sommer er naturligvis ikke allerede i spil til at blive solgt, talenter som William Clem, Amin Chiakha og Victor Froholdt skal nok bevise sig lidt mere, end de har gjort indtil videre, og profiler som Mohamed Elyounoussi, Viktor Claesson, Lukas Lerager og Rasmus Falk kan FCK næppe lave voldsomt mange millioner på qua deres alder, hvorfor klubben helt sikkert ønsker at beholde dem. 

Derfor vælger vi Kevin Diks.

Forsvarsspilleren har gjort det godt for FC København, og med kun et halvt år tilbage af sin kontrakt kan januars transfervindue være sidste chance for "løverne" for at score et beløb på Diks. I sommer var der allerede stor interesse for den indonesiske landsholdsspiller.

BOBLERE:

Kunne Elias Achouri være i spil? Han ligner nok mere et muligt sommersalg – og så har tuneseren i øvrigt lige forlænget sin kontrakt med FC København. Men helt udelukke at der tikker et stort bud ind på den 25-årige dribler, kan man ikke. 

Runar Alex Runarsson ser ud til at være tredjevalget på målmandsposten, og han vil formentlig være interesseret i at komme væk, hvis en mulighed byder sig. Måske det samme gælder Jordan Larsson. 



Viborg FF – FC Midtjylland

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Stjerner sender besked til Froholdt

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Danskerscoringerne væltede ind

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’

Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’