PARKEN (Tipsbladet): Mens forårssolen sænkede sig over Østerbro, lagde FC København beslag på mesterskabsspillets første sejr over Randers FC.
En kærkommen en af slagsen efter blamagen mod Viborg FF før landsholdsterminen og med det in mente, at ærkerivalerne fra Brøndby besejrede førerholdet FC Midtjylland, så blot et enkelt point adskiller ‘ulvene’ og ‘løverne.’
FC København – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Magnus Mattsson (20.)
Herunder Tipsbladets vurderinger fra kampen:
Kampens bedste:
FC København
Jacob Neestrups tropper kom blæsende ud til første halvleg, hvor rigtig mange FCK’ere viste sig flot frem. Rodrigo Huescas og målscorer Magnus Mattson var nogle af dem, der var iøjnefladende, men gennem alle 90 minutter skal Victor Froholdt udnævnes som kampens bedste som bindeled mellem forsvar og angreb. Han er dansk landsholdsspiller og leverede endnu en kongekamp, der var overliggeren fra at blive krydret med et drømmemål fra distancen. Han er simpelthen for vild, og bliver han ved, så vælter pengene meget snart ind i FCK.
Randers FC
På baggrund af første halvleg er dert svært at vurdere nogle Randers-spillere som gode, men i anden halvleg blev det bedre og med en smule mere skarphed kunne gæsterne være kommet på tavlen. Særligt André Rømer kæmpede for at fastholde Randers på bolden centralt, og det lykkedes man i nogle perioder med.
Kampens værste:
Skal man skrive en drejebog om ikke at møde op, så skal man gense Randers’ første halvleg. Er du sunshine en tam affære. Katastrofale afleveringer og beslutninger hele vejen rundt, hvor specielt Frederik Lauenborg kom til kort i sin Superliga-kamp nummer 174 og den første som venstre back. Det prøver man nok ikke igen næste gang.
Kampens detalje:
“Rooooony, Rooooonnnnyyyy,” lød det gentagende gange fra tilhængerne i Parken og i minut 80 fik de deres vilje. Roony Bardghji blev skiftet ind efter tæt på et års pause til aftenens største jubelbrøl. Han har som bekendt siddet ude med en korsbåndsskade, men er nu tilbage i omdrejninger, selvom han skal finde topformen igen.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE