PARKEN (Tipsbladet): Mens forårssolen sænkede sig over Østerbro, lagde FC København beslag på mesterskabsspillets første sejr over Randers FC.
En kærkommen en af slagsen efter blamagen mod Viborg FF før landsholdsterminen og med det in mente, at ærkerivalerne fra Brøndby besejrede førerholdet FC Midtjylland, så blot et enkelt point adskiller ‘ulvene’ og ‘løverne.’
FC København – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Magnus Mattsson (20.)
Herunder Tipsbladets vurderinger fra kampen:
Kampens bedste:
FC København
Jacob Neestrups tropper kom blæsende ud til første halvleg, hvor rigtig mange FCK’ere viste sig flot frem. Rodrigo Huescas og målscorer Magnus Mattson var nogle af dem, der var iøjnefladende, men gennem alle 90 minutter skal Victor Froholdt udnævnes som kampens bedste som bindeled mellem forsvar og angreb. Han er dansk landsholdsspiller og leverede endnu en kongekamp, der var overliggeren fra at blive krydret med et drømmemål fra distancen. Han er simpelthen for vild, og bliver han ved, så vælter pengene meget snart ind i FCK.
Randers FC
På baggrund af første halvleg er dert svært at vurdere nogle Randers-spillere som gode, men i anden halvleg blev det bedre og med en smule mere skarphed kunne gæsterne være kommet på tavlen. Særligt André Rømer kæmpede for at fastholde Randers på bolden centralt, og det lykkedes man i nogle perioder med.
Kampens værste:
Skal man skrive en drejebog om ikke at møde op, så skal man gense Randers’ første halvleg. Er du sunshine en tam affære. Katastrofale afleveringer og beslutninger hele vejen rundt, hvor specielt Frederik Lauenborg kom til kort i sin Superliga-kamp nummer 174 og den første som venstre back. Det prøver man nok ikke igen næste gang.
Kampens detalje:
“Rooooony, Rooooonnnnyyyy,” lød det gentagende gange fra tilhængerne i Parken og i minut 80 fik de deres vilje. Roony Bardghji blev skiftet ind efter tæt på et års pause til aftenens største jubelbrøl. Han har som bekendt siddet ude med en korsbåndsskade, men er nu tilbage i omdrejninger, selvom han skal finde topformen igen.
LIVE
LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
INTERVIEW
FCK-træner roser Felix Beijmo
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
INTERVIEW
FCK sigter stadig efter 15. juni
TIPSBLADET SPECIAL
Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
NYHEDER
Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’
Michael Carrick bliver i Manchester United
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
Færdig som cheftræner i Real Madrid
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
INTERVIEW
Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
Giver transferopdatering
TOPNYHED