Han er for vild: Pengene vælter snart ind i FCK!

Tipsbladet zoomer ind på opgøret mellem FC København og Randers FC.



PARKEN (Tipsbladet): Mens forårssolen sænkede sig over Østerbro, lagde FC København beslag på mesterskabsspillets første sejr over Randers FC.

En kærkommen en af slagsen efter blamagen mod Viborg FF før landsholdsterminen og med det in mente, at ærkerivalerne fra Brøndby besejrede førerholdet FC Midtjylland, så blot et enkelt point adskiller ‘ulvene’ og ‘løverne.’

FC København – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Magnus Mattsson (20.)

Herunder Tipsbladets vurderinger fra kampen:

Kampens bedste:
FC København
Jacob Neestrups tropper kom blæsende ud til første halvleg, hvor rigtig mange FCK’ere viste sig flot frem. Rodrigo Huescas og målscorer Magnus Mattson var nogle af dem, der var iøjnefladende, men gennem alle 90 minutter skal Victor Froholdt udnævnes som kampens bedste som bindeled mellem forsvar og angreb. Han er dansk landsholdsspiller og leverede endnu en kongekamp, der var overliggeren fra at blive krydret med et drømmemål fra distancen. Han er simpelthen for vild, og bliver han ved, så vælter pengene meget snart ind i FCK.

Randers FC
På baggrund af første halvleg er dert svært at vurdere nogle Randers-spillere som gode, men i anden halvleg blev det bedre og med en smule mere skarphed kunne gæsterne være kommet på tavlen. Særligt André Rømer kæmpede for at fastholde Randers på bolden centralt, og det lykkedes man i nogle perioder med.

Kampens værste:
Skal man skrive en drejebog om ikke at møde op, så skal man gense Randers’ første halvleg. Er du sunshine en tam affære. Katastrofale afleveringer og beslutninger hele vejen rundt, hvor specielt Frederik Lauenborg kom til kort i sin Superliga-kamp nummer 174 og den første som venstre back. Det prøver man nok ikke igen næste gang.

Kampens detalje:
“Rooooony, Rooooonnnnyyyy,” lød det gentagende gange fra tilhængerne i Parken og i minut 80 fik de deres vilje. Roony Bardghji blev skiftet ind efter tæt på et års pause til aftenens største jubelbrøl. Han har som bekendt siddet ude med en korsbåndsskade, men er nu tilbage i omdrejninger, selvom han skal finde topformen igen.





LIVE

LIVE: Sådan skal Zanka bruge den næste tid

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kæmpe røgslør af Brøndby

FCK-træner roser Felix Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

FCK sigter stadig efter 15. juni

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

AGF kan ende med millionregning, men…

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Michael Carrick bliver i Manchester United

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bayern München lurer på choktransfer

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Giver transferopdatering

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby