PARKEN (Tipsbladet): Mens forårssolen sænkede sig over Østerbro, lagde FC København beslag på mesterskabsspillets første sejr over Randers FC.
En kærkommen en af slagsen efter blamagen mod Viborg FF før landsholdsterminen og med det in mente, at ærkerivalerne fra Brøndby besejrede førerholdet FC Midtjylland, så blot et enkelt point adskiller ‘ulvene’ og ‘løverne.’
FC København – Randers FC 1-0 (1-0)
1-0 Magnus Mattsson (20.)
Herunder Tipsbladets vurderinger fra kampen:
Kampens bedste:
FC København
Jacob Neestrups tropper kom blæsende ud til første halvleg, hvor rigtig mange FCK’ere viste sig flot frem. Rodrigo Huescas og målscorer Magnus Mattson var nogle af dem, der var iøjnefladende, men gennem alle 90 minutter skal Victor Froholdt udnævnes som kampens bedste som bindeled mellem forsvar og angreb. Han er dansk landsholdsspiller og leverede endnu en kongekamp, der var overliggeren fra at blive krydret med et drømmemål fra distancen. Han er simpelthen for vild, og bliver han ved, så vælter pengene meget snart ind i FCK.
Randers FC
På baggrund af første halvleg er dert svært at vurdere nogle Randers-spillere som gode, men i anden halvleg blev det bedre og med en smule mere skarphed kunne gæsterne være kommet på tavlen. Særligt André Rømer kæmpede for at fastholde Randers på bolden centralt, og det lykkedes man i nogle perioder med.
Kampens værste:
Skal man skrive en drejebog om ikke at møde op, så skal man gense Randers’ første halvleg. Er du sunshine en tam affære. Katastrofale afleveringer og beslutninger hele vejen rundt, hvor specielt Frederik Lauenborg kom til kort i sin Superliga-kamp nummer 174 og den første som venstre back. Det prøver man nok ikke igen næste gang.
Kampens detalje:
“Rooooony, Rooooonnnnyyyy,” lød det gentagende gange fra tilhængerne i Parken og i minut 80 fik de deres vilje. Roony Bardghji blev skiftet ind efter tæt på et års pause til aftenens største jubelbrøl. Han har som bekendt siddet ude med en korsbåndsskade, men er nu tilbage i omdrejninger, selvom han skal finde topformen igen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Hjulmand og co. taber stort skridt
NYHEDER