I sidste sæson sad Mikael Anderson i ensom majestæt på toppen af listen over flest vundne frispark i Superligaen med hele 83 af slagsen. Nummer to på listen var Lasso Coulibaly, der “kun” fik 64 frispark.
I denne sæson er Mikael Anderson imidlertid henvist til andenpladsen på listen hos Superliga.dk.
Superligaens nye “frisparkskonge” er således AaB’s nye amerikanske midtbanemand, Andres Jasson, der i sæsonens første 11 kampe har fremtvunget 31 frispark. Det er fire mere end AGF’eren, der trods alt er nummer to på listen.
Og at Andres Jasson får mange frispark, ja, det er faktisk slet ikke noget nyt for ham.
– Jeg har lagt lidt mærke til det! I New York var det det samme. Jeg tror, jeg var den, der fik flest frispark, hvis man kiggede pr. 90 minutter, siger AaB-profilen til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Hvad er så hemmeligheden bag at få så mange frispark?
– Jeg tror, det handler om to ting. Først og fremmest er jeg virkelig glad for at gå ind i dueller om bolden, og i de 50/50-situationer kan man nemt få et frispark, hvis man vinder bolden, fordi modstanderen ofte hiver fat i en.
– For det andet er jeg glad for at have bolden og udfordre modspillerne til at tackle mig, og når de så prøver, spiller eller flytter jeg bolden. Det giver også nogle frispark. Jeg prøver altid at vinde bolden og være omkring bolden, og så er det naturligt, at man får mange frispark, fortæller den amerikanske midtbanespiller.
Udover at vinde mange frispark har Andres Jasson, der kom til AaB fra New York City FC i sommer, også bidraget med to assister og et mål i Superligaen. Han håber, at han kan bidrage endnu mere i takt med, at han falder til i Danmark.
– Jeg har det virkelig godt. Det tager lidt tid at tilvænne sig ligaen og at bo her, og jeg synes, jeg er godt på vej, men ikke er der helt. Jeg har meget at lære fra Menno (van Dam, cheftræner, red.), ligaen og holdkammeraterne, og jeg vil suge til mig og have en god anden halvdel af sæsonen, fortæller han.
Andres Jasson er 22 år og har tidligere spillet for USA’s landshold på U17-niveau.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Fortryder FC Barcelona-transfer
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
OPTAKT