I sidste sæson sad Mikael Anderson i ensom majestæt på toppen af listen over flest vundne frispark i Superligaen med hele 83 af slagsen. Nummer to på listen var Lasso Coulibaly, der “kun” fik 64 frispark.
I denne sæson er Mikael Anderson imidlertid henvist til andenpladsen på listen hos Superliga.dk.
Superligaens nye “frisparkskonge” er således AaB’s nye amerikanske midtbanemand, Andres Jasson, der i sæsonens første 11 kampe har fremtvunget 31 frispark. Det er fire mere end AGF’eren, der trods alt er nummer to på listen.
Og at Andres Jasson får mange frispark, ja, det er faktisk slet ikke noget nyt for ham.
– Jeg har lagt lidt mærke til det! I New York var det det samme. Jeg tror, jeg var den, der fik flest frispark, hvis man kiggede pr. 90 minutter, siger AaB-profilen til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Hvad er så hemmeligheden bag at få så mange frispark?
– Jeg tror, det handler om to ting. Først og fremmest er jeg virkelig glad for at gå ind i dueller om bolden, og i de 50/50-situationer kan man nemt få et frispark, hvis man vinder bolden, fordi modstanderen ofte hiver fat i en.
– For det andet er jeg glad for at have bolden og udfordre modspillerne til at tackle mig, og når de så prøver, spiller eller flytter jeg bolden. Det giver også nogle frispark. Jeg prøver altid at vinde bolden og være omkring bolden, og så er det naturligt, at man får mange frispark, fortæller den amerikanske midtbanespiller.
Udover at vinde mange frispark har Andres Jasson, der kom til AaB fra New York City FC i sommer, også bidraget med to assister og et mål i Superligaen. Han håber, at han kan bidrage endnu mere i takt med, at han falder til i Danmark.
– Jeg har det virkelig godt. Det tager lidt tid at tilvænne sig ligaen og at bo her, og jeg synes, jeg er godt på vej, men ikke er der helt. Jeg har meget at lære fra Menno (van Dam, cheftræner, red.), ligaen og holdkammeraterne, og jeg vil suge til mig og have en god anden halvdel af sæsonen, fortæller han.
Andres Jasson er 22 år og har tidligere spillet for USA’s landshold på U17-niveau.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
AVIS
Færdig i Real Madrid
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
NYHEDER