I sidste sæson sad Mikael Anderson i ensom majestæt på toppen af listen over flest vundne frispark i Superligaen med hele 83 af slagsen. Nummer to på listen var Lasso Coulibaly, der “kun” fik 64 frispark.
I denne sæson er Mikael Anderson imidlertid henvist til andenpladsen på listen hos Superliga.dk.
Superligaens nye “frisparkskonge” er således AaB’s nye amerikanske midtbanemand, Andres Jasson, der i sæsonens første 11 kampe har fremtvunget 31 frispark. Det er fire mere end AGF’eren, der trods alt er nummer to på listen.
Og at Andres Jasson får mange frispark, ja, det er faktisk slet ikke noget nyt for ham.
– Jeg har lagt lidt mærke til det! I New York var det det samme. Jeg tror, jeg var den, der fik flest frispark, hvis man kiggede pr. 90 minutter, siger AaB-profilen til Tipsbladet.
Artiklen fortsætter efter billedet…
Hvad er så hemmeligheden bag at få så mange frispark?
– Jeg tror, det handler om to ting. Først og fremmest er jeg virkelig glad for at gå ind i dueller om bolden, og i de 50/50-situationer kan man nemt få et frispark, hvis man vinder bolden, fordi modstanderen ofte hiver fat i en.
– For det andet er jeg glad for at have bolden og udfordre modspillerne til at tackle mig, og når de så prøver, spiller eller flytter jeg bolden. Det giver også nogle frispark. Jeg prøver altid at vinde bolden og være omkring bolden, og så er det naturligt, at man får mange frispark, fortæller den amerikanske midtbanespiller.
Udover at vinde mange frispark har Andres Jasson, der kom til AaB fra New York City FC i sommer, også bidraget med to assister og et mål i Superligaen. Han håber, at han kan bidrage endnu mere i takt med, at han falder til i Danmark.
– Jeg har det virkelig godt. Det tager lidt tid at tilvænne sig ligaen og at bo her, og jeg synes, jeg er godt på vej, men ikke er der helt. Jeg har meget at lære fra Menno (van Dam, cheftræner, red.), ligaen og holdkammeraterne, og jeg vil suge til mig og have en god anden halvdel af sæsonen, fortæller han.
Andres Jasson er 22 år og har tidligere spillet for USA’s landshold på U17-niveau.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Lewandowski forlader FC Barcelona
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Horsens holder fast i andenpladsen i intenst drama
Manchester City vinder FA Cup
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
OPTAKT
FC København – Randers FC
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
EKSKLUSIVT
Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Celtic er mester efter vildt drama
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
STORT INTERVIEW