"Tyrkiet er et paradis for fodboldspillere, der synger på sidste vers i karrieren"
Karrieren burde bare ikke synge på sidste vers, når man kun er 29 år gammel.
Alligevel valgte Pione Sisto tilbage i september sidste år at skifte til den tyrkiske Süper League, hvor Alanyaspor stod klar til at skrive under med den omdiskuterede dansker.
Men selvom det alene i denne sæson er blevet til to mål for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, var skiftet til Tyrkiet det forkerte valg for alle parter.
– Pione Sistos skifte var ikke det rigtige for Alanyaspor. Kapitalejede klubber i Tyrkiet tjener penge på de her transfers, hvor første-prioriteten ikke er effekten og kvaliteten af spilleren, men mere selve navnet og brandet, fortæller journalist på det tyrkiske medie Fanatik til Tipsbladet.
Der var dog lange udsigter til overhovedet at få spilletid i Alanyaspor, da sæsonen skulle til at begynde. Men takket være et trænerskift står Pione Sisto nu noget bedre spillet i sin tyrkiske klub.
– Træner Ömer Erdogan startede sæsonen i Alanyaspor, og hvis han havde fortsat som træner, ville Pione Sisto nok ikke have haft en chance for at spille i resten af sæsonen. Den nye træner (Fatih Tekke, red) har givet ham flere chancer.
Chancer for spilletid er der nemlig nok af for Pione Sisto under Tekkes ledelse, men det er bare sjældent særlig mange minutter ad gangen, det bliver til for den tidligere FC Midtjylland-profil.
Pione Sisto er en talentfuld fodboldspiller, som har disciplinære problemer
Caner İşbeğendirenJournalist
Artiklen fortsætter efter billedet …
Pione Sisto i aktion mod den tidligere Arsenal-midtbane, Lucas Torreira. Foto: Alamy
Og når han bliver bragt i spil, er det som regel på en ny position, end den han spillede i sidste kamp. Alene i denne sæson har Sisto optrådt på højrekanten, venstrekanten, offensiv midtbane og angriber. Det er dog ganske normalt, at man bliver kastet rundt forskellige steder på banen, lyder det fra Caner İşbeğendiren
– I Tyrkiet kan alle spillere spille på forskellige positioner. Ferdi Kadiouglu var fx. en spiller, der spillede som 10’er lige bag angriberen, men nu spiller han som venstre back for Fenerbahce.
En ting er dog sikkert, mener han. Pione Sisto er en gudsbenået fodboldspiller, men alligevel har han visse problemer, der kan koste ham dyrt i tilværelsen i Tyrkiet.
– Pione Sisto er en talentfuld fodboldspiller, som har disciplinære problemer. Det eneste han kan gøre er at bidrage med mål og assists.
– Hvis man køber Messi til ethvert hold i den tyrkiske liga, og han ikke scorer i ti kampe, så vil fansene synes at han er en forfærdelig spiller.
I de seneste fem kampe i den tyrkiske Süper Lig er det da også blot blevet til 18 minutters spilletid for Pione Sisto, der ifølge İşbeğendiren da også – ligesom alle andre spillere – fortjener at få mere spilletid.
Bare kig på Mario Balotelli, lyder det.
– Jeg synes, at alle spillere fortjener at få spilletid. Vi skal ikke dømme nogle spillere for deres fejl i fortiden. Mario Balotelli har heller ikke en fejlfri historik, men han gør det glimrende i Adana, og man kan se, at han har gode intentioner.
Pione Sistos kontrakt med Alanyaspor løber frem til sommeren 2025.
LIVE
LIVE: Fransk landstræner har aldrig set lignende
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Stor profil glad for Brøndby
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ser I med, Brøndby?
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
AVIS
Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Joakim Mæhle åbner op
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
– Hele holdet er trygge ved ham
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
FCM-stjerne drømmer om dette skifte
EKSKLUSIVT
Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
HELT VILDT
‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Her begynder næste sæson i Superligaen
– Det er et møghold!
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
DAGENS SPILFORSLAG
Ungarn slagter slovenere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’
INTERVIEW
Spion? ‘Han kan høre dig’
TOPNYHED
Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’
Brøndby får stor bøde
Riemer sendte to spioner til Tjekkiet
INTERVIEW