"Tyrkiet er et paradis for fodboldspillere, der synger på sidste vers i karrieren"
Karrieren burde bare ikke synge på sidste vers, når man kun er 29 år gammel.
Alligevel valgte Pione Sisto tilbage i september sidste år at skifte til den tyrkiske Süper League, hvor Alanyaspor stod klar til at skrive under med den omdiskuterede dansker.
Men selvom det alene i denne sæson er blevet til to mål for den tidligere FC Midtjylland-stjerne, var skiftet til Tyrkiet det forkerte valg for alle parter.
– Pione Sistos skifte var ikke det rigtige for Alanyaspor. Kapitalejede klubber i Tyrkiet tjener penge på de her transfers, hvor første-prioriteten ikke er effekten og kvaliteten af spilleren, men mere selve navnet og brandet, fortæller journalist på det tyrkiske medie Fanatik til Tipsbladet.
Der var dog lange udsigter til overhovedet at få spilletid i Alanyaspor, da sæsonen skulle til at begynde. Men takket være et trænerskift står Pione Sisto nu noget bedre spillet i sin tyrkiske klub.
– Træner Ömer Erdogan startede sæsonen i Alanyaspor, og hvis han havde fortsat som træner, ville Pione Sisto nok ikke have haft en chance for at spille i resten af sæsonen. Den nye træner (Fatih Tekke, red) har givet ham flere chancer.
Chancer for spilletid er der nemlig nok af for Pione Sisto under Tekkes ledelse, men det er bare sjældent særlig mange minutter ad gangen, det bliver til for den tidligere FC Midtjylland-profil.
Pione Sisto er en talentfuld fodboldspiller, som har disciplinære problemer
Caner İşbeğendirenJournalist
Artiklen fortsætter efter billedet …
Pione Sisto i aktion mod den tidligere Arsenal-midtbane, Lucas Torreira. Foto: Alamy
Og når han bliver bragt i spil, er det som regel på en ny position, end den han spillede i sidste kamp. Alene i denne sæson har Sisto optrådt på højrekanten, venstrekanten, offensiv midtbane og angriber. Det er dog ganske normalt, at man bliver kastet rundt forskellige steder på banen, lyder det fra Caner İşbeğendiren
– I Tyrkiet kan alle spillere spille på forskellige positioner. Ferdi Kadiouglu var fx. en spiller, der spillede som 10’er lige bag angriberen, men nu spiller han som venstre back for Fenerbahce.
En ting er dog sikkert, mener han. Pione Sisto er en gudsbenået fodboldspiller, men alligevel har han visse problemer, der kan koste ham dyrt i tilværelsen i Tyrkiet.
– Pione Sisto er en talentfuld fodboldspiller, som har disciplinære problemer. Det eneste han kan gøre er at bidrage med mål og assists.
– Hvis man køber Messi til ethvert hold i den tyrkiske liga, og han ikke scorer i ti kampe, så vil fansene synes at han er en forfærdelig spiller.
I de seneste fem kampe i den tyrkiske Süper Lig er det da også blot blevet til 18 minutters spilletid for Pione Sisto, der ifølge İşbeğendiren da også – ligesom alle andre spillere – fortjener at få mere spilletid.
Bare kig på Mario Balotelli, lyder det.
– Jeg synes, at alle spillere fortjener at få spilletid. Vi skal ikke dømme nogle spillere for deres fejl i fortiden. Mario Balotelli har heller ikke en fejlfri historik, men han gør det glimrende i Adana, og man kan se, at han har gode intentioner.
Pione Sistos kontrakt med Alanyaspor løber frem til sommeren 2025.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
NYHEDER
To spillere frasorteret af Brian Riemer
11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
MEDIE
Spår: Her ender Mohamed Salah
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM
NYHEDER
Nægter at undskylde til Steve Cooper
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
Får stor hjælp inden brag mod Liverpool
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse
Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Senegal har appelleret vild dom
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
Sigter 32 personer for matchfixing
Riemer melder stjerne klar
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM