Er det den nu fyrede Sune Smith-Nielsen, der bærer hele ansvaret for alle de fejlslagne transfers i FCK?
Noget, der blev diskuteret i Viaplay-studiet søndag eftermiddag.
Her mente fodboldekspert Peter Sørensen, at man ikke kunne give Sune Smith-Nielsen hele skylden for, at tingene står så skidt til.
For flere af de spillere man eksempelvis lavede permanente aftaler med – Gabriel og Hatzidiakos eksempelvis – havde gjort det godt, og det gav mening at forlænge.
Derfor er ‘et dramatisk fald i præstationerne’ ikke sportschefens skyld, lød det. Noget, Thomas Gravesen var dybt uenig i.
– Jo det er. Det er hundrede procent sportschefens skyld. For du bliver nødt til at se spillere i modgang også. Skal du ansætte dem, kun når det går godt? Alle spillere spiller godt i medgang, og når der er succes. Lad os nu se de her par gange hvordan du har reageret, når du har tabt tre-fire kampe i træk og det pres, der er herinde i Parken.
– Det har Sune Smith slet ikke set fra de spillere her, de har haft succes hele vejen igennem, og så forlængede man med det sammen uden at vide, hvad der var bag menneskerne, når der er modgang, og man skal rejse sig og blive talt, tordnede Thomas Gravesen. Hele diskussionen kan ses i toppen af artiklen.
Samtidig har FC København hentet dyre spillere i form af Youssoufa Moukoko og Dominik Sarapata, der på ingen måde har slået igennem. En spiller som Dominik Kotarski har også kostet point i denne sæson.
Spillere, som eksperterne argumenterede for skulle have styrket holdet. Og spillere som Sune Smith-Nielsen har hentet til klubben.
– Så står han da også på mål for de spillere. Det er 100 millioner kroner, han har smidt ud ad vinduet på det her. Så er det klart, dem der sidder på øverste etage, de peger fingre og siger: ‘Hvad er det, du har købt her?’, lød det fra Thomas Gravesen.
Det var mandag i sidste uge, at FCK i en pressemeddelelse oplyste, at man havde opsagt samarbejdet med Sune Smith-Nielsen, og at man er på jagt efter en ny sportsdirektør.
Søndag aften blev nedturen total for Jacob Neestrups mandskab, da nederlaget til Randers FC sendte københavnerklubben i Superligaens nedrykningsspil.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Det er aldrig sket før
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OB siger farvel til seks spillere
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
Nu klager FC Barcelona igen
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
– Han vinder Ballon d’Or!
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Harry Maguire ryger i skammekrogen
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
EKSKLUSIVT