Lyngby Boldklub – Viborg FF 3-1 (0-1)
0-1 Isak Jensen (11.).
1-1 Sævar Magnusson (82.).
2-1 Sævar Magnusson (86.).
3-1 Tochi Chukwuani (89.).
Kampens bedste:
Lyngby Boldklub
Sævar Magnusson er blevet en kæmpe lokalt helt i Lyngby efter dagens højdramatiske bundbrag mod Viborg. Islændingen blev sendt på banen med et kvarter tilbage, da Lyngby var bagud med 1-0, og 10 minutter senere havde Magnusson så vendt kampen fuldstændigt på hovedet med to flotte scoringer. Høj, høj kvalitet af den unge islænding.
Viborg FF
Nej, nej, nej. Sikke et spektakulært kollaps af Viborg i kampens sidste minutter. Jakob Poulsens mandskab har været svingende i den seneste tid, og med de tabte point i dag kan Viborg ikke længere selv afgøre tingene i kampen om syvendepladsen. Der var ikke mange store Viborg-præstationer i dag, men Serginho leverede flere lækre tekniske detaljer i løbet af kampen. Slutproduktet manglede dog, hvilket ofte har været tilfældet tidligere for offensivspilleren.
Kampens værste:
Lyngby måtte lave en ændring på målmandspositionen på grund af Jannich Storchs skade, og erstatningen David Jensen endte med at få en ærgerlig hovedrolle i dagens ekstremt vigtige overlevelseskamp, da han var alt for langsom til at komme ud i målet ved Isak Jensens scoring. David Jensens sløje aktion, der tangerede et drop, kunne potentielt have kostet Lyngby tilværelsen i den bedste række, men heldigvis for målmanden kom ‘De Kongeblå’ tilbage til allersidst.
Kampens detalje:
Lyngby Stadion eksploderede fuldstændigt i ekstase i det 85. minut, da Sævar Magnusson fra kanten af feltet flugtede bolden i mål via undersiden af overliggeren. I løbet af kampen sad nerverne i store dele af kampen ude på tøjet hos hjemmeholdets fans, men det endte altså med en gigantisk forløsning for Lyngby, der nu kan sikre overlevelse med ét point i udekampen mod Hvidovre, mens OB har kurs mod 1. division.
LIVE
LIVE: FC København præsenterer særlig trøje
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
EKSKLUSIVT