Har de stadig tillid til Neestrup? Her er svaret

Er der stadig tro på Jacob Neestrup blandt de to FCK-fans i Tipsbladets Fanklubben? Her er svaret.



De førte Superligaen ved årsskiftet, spiller i Europa i foråret og har muligheden for at vinde pokalturneringen.

Når man opsummerer det på den måde, er det svært ikke at vende tommelfingeren op og give Jacob Neestrup og FC København et klap på skulderen for det gode arbejde.

Alligevel er der efterhånden en del på sociale medier, der stiller spørgsmålstegn ved det arbejde, som FC København-træneren laver. Flere peger på, at FCK spillemæssigt ikke har rykket sig.

Senest tabte FC København med 1-2 hjemme til Heidenheim, der ligger i bunden af Bundesligaen og til opgøret mod FCK havde skiftet ni mand i startopstillingen, fordi overlevelse i den bedste tyske række er det vigtigste.

Der er altså pres på FCK og Jacob Neestrup, inden man mandag aften er på en meget svær opgave ude mod efterårets store overraskelse fra Randers FC.

Nu er sociale medier sjældent et vidnesbyrd, men reaktionerne indikerer da om ikke andet, at der ikke er udpræget tilfredshed med FCK-trænerens arbejde.

For at få noget perspektiv i debatten har Tipsbladet bedt de to FCK-medlemmer af Fanklubben om at reflektere over Jacob Neestrup og FC København.

Har I tillid til Jacob Neestrup som cheftræner for FC København?

Tobias Lawaetz, FCK-fan:


– Ja, jeg har grundlæggende tillid til Neestrup og mener definitivt, at han er den optimale FCK træner. Hans forståelse for klubben kan ingen sætte spørgsmålstegn ved, hans kommunikation er helt i top, og så synes jeg også, at hans præstationer taler for sig selv. Selvfølgelig er der for dårligt, at vi ikke blev mestre i sidste sæson, men det er indtil videre også det eneste minus – mon ikke han tilføjer et plus mere efter denne sæson?

Tobias Sonne Olsen, FCK-fan:

– Ja, det har jeg. Vi spiller ikke op til vores bedste, men vi er med i pokalen, vi spiller europæisk, og vi er bestemt stadig i mesterskabskampen. Der er bestemt bump på vejen, men lige nu er vi med i de kampe vi skal, og jeg tror på, at Neestrup er manden til at få vendt den dårlige form. 

Hvad gør I jer af tanker om et nederlag som det mod Heidenheim?

Tobias Lawaetz:
– Jeg var ikke begejstret, da jeg forlod Parken i torsdags. Det var jeg til gengæld i pausen, hvor jeg virkelig synes, spillet havde været fremragende i første halvleg. Premierekampe er altid outliers, så selvom det føles tomt, så skal man slå koldt vand i blodet og se lidt flere kampe fra foråret, før man kalder det en fiasko. Selvfølgelig er det bekymrende, at vi igen, igen taber kampene på samme måde, men vi må bare ikke glemme, at vi inden Heidenheim og Wien kampene var ubesejrede i 14 kampe i streg. Den stime tror jeg, vi genfinder, og også med færre uafgjorte kampe end sidst.

Tobias Sonne Olsen:
– Det er jo et latterligt nederlag, som aldrig burde ske. Det er præcis de ting, der skal ryddes op i, hvis foråret skal være en succes. 

Hvad skal der til, før I kalder det her forår for succesfuldt? 

Tobias Lawaetz:
– Som FCK-fan er det spørgsmål jo ikke særlig svært – det kræver, i den situation vi står i, hvor vi ligger nr. 1 i Superligaen og er i pokalsemifinalen, at vi vinder de to turneringer. Selvfølgelig er det ikke en katastrofe, hvis vi ‘kun’ vinder mesterskabet, men det kræver så, at vi gør en god figur i pokalen og gerne spiller os så tæt på at slå Heidenheim ud i returkampen som muligt. Kun det bedste er jo godt nok, så vi skal så tæt på som muligt.

Tobias Sonne Olsen:
– Det danske mesterskab skal tilbage i Parken – det er det vigtigste. Pokalen ville heller ikke være dårligt, men mesterskabet er 1. Prioritet. 

Hvad skal Jacob Neestrup og holdet bevise, hvis I skal tro på ham som træner?

Tobias Lawaetz:
– Et oplagt sted at starte, kunne være at lukke lidt færre mål ind på defensive dødbolde. Derudover synes jeg egentligt, at det ligner et hold på rette vej, men den udvikling skal selvfølgelig accelereres, så vi stensikkert står med mesterskabet, når sæsonen er ovre. Min tro på Neestrup som træner er stor, og derfor har jeg ro i maven over, at han nok skal levere det, som både fansene og strategien forventer.

Tobias Sonne Olsen:
– Jeg tror på ham som træner, men hvis det skal fortsætte, så skal de dårlige kampe vindes. Vi skal bevise, at vi kan spille dårligt, men stadig vinde kampe, og så skal de kampe, hvor vi starter godt – de skal lukkes. Og så skal vi spilles godt mod både de svage hold, men virkelig også de gode hold. De rutinerede spillere skal vise karakter, så de unge talenter kan få pladsen til at brillere. 





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3



Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker



Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde

Musa Juwara skal væk fra Vejle: ‘Jeg vil videre’