Har de stadig tillid til Neestrup? Her er svaret

Er der stadig tro på Jacob Neestrup blandt de to FCK-fans i Tipsbladets Fanklubben? Her er svaret.



De førte Superligaen ved årsskiftet, spiller i Europa i foråret og har muligheden for at vinde pokalturneringen.

Når man opsummerer det på den måde, er det svært ikke at vende tommelfingeren op og give Jacob Neestrup og FC København et klap på skulderen for det gode arbejde.

Alligevel er der efterhånden en del på sociale medier, der stiller spørgsmålstegn ved det arbejde, som FC København-træneren laver. Flere peger på, at FCK spillemæssigt ikke har rykket sig.

Senest tabte FC København med 1-2 hjemme til Heidenheim, der ligger i bunden af Bundesligaen og til opgøret mod FCK havde skiftet ni mand i startopstillingen, fordi overlevelse i den bedste tyske række er det vigtigste.

Der er altså pres på FCK og Jacob Neestrup, inden man mandag aften er på en meget svær opgave ude mod efterårets store overraskelse fra Randers FC.

Nu er sociale medier sjældent et vidnesbyrd, men reaktionerne indikerer da om ikke andet, at der ikke er udpræget tilfredshed med FCK-trænerens arbejde.

For at få noget perspektiv i debatten har Tipsbladet bedt de to FCK-medlemmer af Fanklubben om at reflektere over Jacob Neestrup og FC København.

Har I tillid til Jacob Neestrup som cheftræner for FC København?

Tobias Lawaetz, FCK-fan:


– Ja, jeg har grundlæggende tillid til Neestrup og mener definitivt, at han er den optimale FCK træner. Hans forståelse for klubben kan ingen sætte spørgsmålstegn ved, hans kommunikation er helt i top, og så synes jeg også, at hans præstationer taler for sig selv. Selvfølgelig er der for dårligt, at vi ikke blev mestre i sidste sæson, men det er indtil videre også det eneste minus – mon ikke han tilføjer et plus mere efter denne sæson?

Tobias Sonne Olsen, FCK-fan:

– Ja, det har jeg. Vi spiller ikke op til vores bedste, men vi er med i pokalen, vi spiller europæisk, og vi er bestemt stadig i mesterskabskampen. Der er bestemt bump på vejen, men lige nu er vi med i de kampe vi skal, og jeg tror på, at Neestrup er manden til at få vendt den dårlige form. 

Hvad gør I jer af tanker om et nederlag som det mod Heidenheim?

Tobias Lawaetz:
– Jeg var ikke begejstret, da jeg forlod Parken i torsdags. Det var jeg til gengæld i pausen, hvor jeg virkelig synes, spillet havde været fremragende i første halvleg. Premierekampe er altid outliers, så selvom det føles tomt, så skal man slå koldt vand i blodet og se lidt flere kampe fra foråret, før man kalder det en fiasko. Selvfølgelig er det bekymrende, at vi igen, igen taber kampene på samme måde, men vi må bare ikke glemme, at vi inden Heidenheim og Wien kampene var ubesejrede i 14 kampe i streg. Den stime tror jeg, vi genfinder, og også med færre uafgjorte kampe end sidst.

Tobias Sonne Olsen:
– Det er jo et latterligt nederlag, som aldrig burde ske. Det er præcis de ting, der skal ryddes op i, hvis foråret skal være en succes. 

Hvad skal der til, før I kalder det her forår for succesfuldt? 

Tobias Lawaetz:
– Som FCK-fan er det spørgsmål jo ikke særlig svært – det kræver, i den situation vi står i, hvor vi ligger nr. 1 i Superligaen og er i pokalsemifinalen, at vi vinder de to turneringer. Selvfølgelig er det ikke en katastrofe, hvis vi ‘kun’ vinder mesterskabet, men det kræver så, at vi gør en god figur i pokalen og gerne spiller os så tæt på at slå Heidenheim ud i returkampen som muligt. Kun det bedste er jo godt nok, så vi skal så tæt på som muligt.

Tobias Sonne Olsen:
– Det danske mesterskab skal tilbage i Parken – det er det vigtigste. Pokalen ville heller ikke være dårligt, men mesterskabet er 1. Prioritet. 

Hvad skal Jacob Neestrup og holdet bevise, hvis I skal tro på ham som træner?

Tobias Lawaetz:
– Et oplagt sted at starte, kunne være at lukke lidt færre mål ind på defensive dødbolde. Derudover synes jeg egentligt, at det ligner et hold på rette vej, men den udvikling skal selvfølgelig accelereres, så vi stensikkert står med mesterskabet, når sæsonen er ovre. Min tro på Neestrup som træner er stor, og derfor har jeg ro i maven over, at han nok skal levere det, som både fansene og strategien forventer.

Tobias Sonne Olsen:
– Jeg tror på ham som træner, men hvis det skal fortsætte, så skal de dårlige kampe vindes. Vi skal bevise, at vi kan spille dårligt, men stadig vinde kampe, og så skal de kampe, hvor vi starter godt – de skal lukkes. Og så skal vi spilles godt mod både de svage hold, men virkelig også de gode hold. De rutinerede spillere skal vise karakter, så de unge talenter kan få pladsen til at brillere. 







LIVE

LIVE: Messi køber klub

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

– Han vinder Ballon d’Or!

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Brøndby IF – Sønderjyske

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Helt vild med Brøndby-profil

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

‘Så er Clement Bischoff færdig’

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Fremhæver stort Brøndby-talent

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Brøndby er de dårligste i Europa

SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’

Langer ud efter Peter Sørensen

Storroser dansk super-talent

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens