Man scorer som bekendt ikke, hvis man ikke skyder på mål, og med det in mente er det jo bare om at få afsluttet.
Det gør spillere som Mohamed Elyounoussi, Tonni Adamsen, Mathias Jørgensen og andre offensive profiler i Superligaen helt naturligt også.
Når man kigger på, hvilke spillere der har afsluttet flest gange i denne sæson, dukker der dog et noget uventet navn op helt i toppen.
Sefer Emini er defensiv midtbanespiller i Sønderjyske, men nordmakedoneren holder af meget andet end at tackle og erobre bolde. 24-årige Emini elsker et godt langskud.
Sønderjyske-profilen er således den spiller, der har afsluttet næstflest gange i Superligaen i denne sæson. 50 afslutninger har Sefer Emini ifølge statistikmediet Opta noteret sig for, og det tal kan kun Mohamed Elyounoussi overgå med 66 skud på mål. Sefer Emini er den eneste på top 20 over flest afslutninger, som ikke er offensivspiller.
Og hvordan er det så gået? Tja, Emini kunne måske godt bruge noget mere skudtræning. Ud af sine 50 afslutninger har nordmakedoneren blot ramt målet 10 gange, og det er blevet til en enkelt scoring. Det var til gengæld et sandt drømmemål, som du kan se i videoen i toppen af artiklen.
Med sine 50 afslutninger har Sefer Emini noteret sig for præcis en fjerdel af alle Sønderjyskes skudforsøg i denne sæson.
Mohamed Elyounoussi, Sefer Emini, Mathias Jørgensen, Tobias Bech og Sindre Walle Egeli er i nævnte rækkefølge de spillere med flest afslutninger i denne sæson.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER