Har snart udløb: Randers snupper Brøndby-spiller

Det er endda muligt, at han skifter i dette transfervindue.



Brøndby har i løbet af dette transfervindue solgt en række spillere, og nu ser det ud til, at endnu en spiller er på vej videre. Det drejer sig om den 23-årige Joel Kabongo, som nærmer sig et skifte til Randers.

Det skriver B.T., som peger på, at selvom spilleren har kontraktudløb til vinter, så kan det falde på plads nu.

Dog er det i første omgang udsigt til, at kronjyderne givetvis må vente til efter efterårssæsonen, men der skulle altså efter sigende være forhandlinger i gang om der kan blive lavet et salg, som sender midterforsvaren afsted nu.

På den måde kan Kabongo nå at blive en del af Randers-truppen, inden de går ind i Europa League-kvalifikationen.

Tidligere i karrieren havde han dog muligheder for at spille en vigtig rolle i Brøndby, men Alexander Zorniger valgte over tid at benytte sig mere og mere af Röcker og Arajuuri, og det har siden været svært for ham at få spilletid.

Her har en alvorlig knæskade også været med til at sætte en stopper for mulighederne og Joel Kabongos udvikling. Senest har der også været et klart signal fra Brøndby, hvor man efter profil-salg i forsvaret af Jung og Hermannsson har valgt at bruge midtbanespilleren Børkeeiet i forsvaret i stedet for Kabongo.

Kabongo er desuden ikke den eneste med Brøndby-baggrund, som man har fået fingrene i. Det gælder også Simon Tibbling, som havde andre muligheder end Randers. Læs mere om det her.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Japan overrasker mod Holland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

AGF køber ham

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sverige med drømmestart på VM

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Brøndby melder duo færdig og teaser

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Blæst bagover af 18-årig

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Spottet i København

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Spanien – Kap Verde

Raser over VM-tiltag

Jagter tidligere FCK-stjerne



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Belgien – Egypten