Har snart udløb: Randers snupper Brøndby-spiller

Det er endda muligt, at han skifter i dette transfervindue.



Brøndby har i løbet af dette transfervindue solgt en række spillere, og nu ser det ud til, at endnu en spiller er på vej videre. Det drejer sig om den 23-årige Joel Kabongo, som nærmer sig et skifte til Randers.

Det skriver B.T., som peger på, at selvom spilleren har kontraktudløb til vinter, så kan det falde på plads nu.

Dog er det i første omgang udsigt til, at kronjyderne givetvis må vente til efter efterårssæsonen, men der skulle altså efter sigende være forhandlinger i gang om der kan blive lavet et salg, som sender midterforsvaren afsted nu.

På den måde kan Kabongo nå at blive en del af Randers-truppen, inden de går ind i Europa League-kvalifikationen.

Tidligere i karrieren havde han dog muligheder for at spille en vigtig rolle i Brøndby, men Alexander Zorniger valgte over tid at benytte sig mere og mere af Röcker og Arajuuri, og det har siden været svært for ham at få spilletid.

Her har en alvorlig knæskade også været med til at sætte en stopper for mulighederne og Joel Kabongos udvikling. Senest har der også været et klart signal fra Brøndby, hvor man efter profil-salg i forsvaret af Jung og Hermannsson har valgt at bruge midtbanespilleren Børkeeiet i forsvaret i stedet for Kabongo.

Kabongo er desuden ikke den eneste med Brøndby-baggrund, som man har fået fingrene i. Det gælder også Simon Tibbling, som havde andre muligheder end Randers. Læs mere om det her.





LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Transferjournalist med Nørgaard-melding



LIVE

TransferLIVE: Filip Jørgensen tæt på denne klub

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

FCK misser landsholdsspiller

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Rodri er blevet opereret i ryggen

Har budt en milliard



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Brøndby jagter ny Superliga-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Zinedine Zidane præsenteret

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Gaveregn over FC Midtjylland

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Vil lokke superstjerne med monsterløn