Brøndby har i løbet af dette transfervindue solgt en række spillere, og nu ser det ud til, at endnu en spiller er på vej videre. Det drejer sig om den 23-årige Joel Kabongo, som nærmer sig et skifte til Randers.
Det skriver B.T., som peger på, at selvom spilleren har kontraktudløb til vinter, så kan det falde på plads nu.
Dog er det i første omgang udsigt til, at kronjyderne givetvis må vente til efter efterårssæsonen, men der skulle altså efter sigende være forhandlinger i gang om der kan blive lavet et salg, som sender midterforsvaren afsted nu.
På den måde kan Kabongo nå at blive en del af Randers-truppen, inden de går ind i Europa League-kvalifikationen.
Tidligere i karrieren havde han dog muligheder for at spille en vigtig rolle i Brøndby, men Alexander Zorniger valgte over tid at benytte sig mere og mere af Röcker og Arajuuri, og det har siden været svært for ham at få spilletid.
Her har en alvorlig knæskade også været med til at sætte en stopper for mulighederne og Joel Kabongos udvikling. Senest har der også været et klart signal fra Brøndby, hvor man efter profil-salg i forsvaret af Jung og Hermannsson har valgt at bruge midtbanespilleren Børkeeiet i forsvaret i stedet for Kabongo.
Kabongo er desuden ikke den eneste med Brøndby-baggrund, som man har fået fingrene i. Det gælder også Simon Tibbling, som havde andre muligheder end Randers. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC
AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
LIVE
Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
FC København bekræfter transfer
‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’
HELT VILDT
Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København
TRANSFER
