Klar forskel: Esbjerg udstillet af Helsingør

FC Helsingør udstillede Esbjerg på hjemmebane og konsoliderede sin førsteplads i 1. division.



FC Helsingør konsolidere torsdag aften sin førsteplads i 1. division ved at vinde hjemmekampen mod Esbjerg med 3-0.

Dermed har klubben fra Nordsjælland 27 point for 12 kampe, mens Lyngby følger efter med 23 point for 10 kampe på andenpladsen.

Nederlaget var en kæp i hjulet på Esbjerg, der kæmper for at komme op i top-6 efter den forfærdelige sæsonstart, hvor holdet havde stor uro på trænerposten og lå under nedrykningsstregen.

Esbjerg kom dog til torsdagens kamp i bedre resultatmæssig form end Helsingør, men det billede var ikke til at se på opgøret.

Helsingør var klart bedst og vandt fortjent.

Det var ikke mindst Sebastian Czajkowskis fortjeneste. Han grundlagde sejren ved at score de to første mål.

Allerede i det ottende minut var Czajkowski på spil på riposten til et ellers glimrende skudforsøg. Han hamrede bolden flot i mål via overliggeren til 1-0.

Helsingør havde chancer til at udbygge i første halvleg, men først ti minutter efter pausen kom 2-0-målet.

Czajkowski var lusket i en god position ved bageste stolpe, hvorfra han nemt kunne sende en perfekt servering i nettet.

Det var bare ikke Esbjergs dag, og på intet tidspunkt var vestjyderne ved at sætte et comeback i gang.

Derimod forduftede det sidste håb i det 74. minut, da Daniel Norouzis hjørnespark sejlede direkte i kassen til 3-0.

Det kunne nemt være blevet 4-0 også, men keeper Jeppe Højbjerg kom i vejen for et par afslutninger i kampens sidste del.

Med den overbevisende sejr revancherede Helsingør sig for de seneste to kampe, hvor det blot var blevet til et point.

Esbjerg kom i den grad ned på jorden efter at have vundet tre af de seneste fire opgør. Holdet har på syvendepladsen tre point op til nummer seks, Nykøbing FC, der har spillet en kamp mindre.

/ritzau/





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil ikke juble i Parken

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Afslører Brøndbys transferplaner



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Gaveregn over FC Midtjylland

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres