FC Helsingør konsolidere torsdag aften sin førsteplads i 1. division ved at vinde hjemmekampen mod Esbjerg med 3-0.
Dermed har klubben fra Nordsjælland 27 point for 12 kampe, mens Lyngby følger efter med 23 point for 10 kampe på andenpladsen.
Nederlaget var en kæp i hjulet på Esbjerg, der kæmper for at komme op i top-6 efter den forfærdelige sæsonstart, hvor holdet havde stor uro på trænerposten og lå under nedrykningsstregen.
Esbjerg kom dog til torsdagens kamp i bedre resultatmæssig form end Helsingør, men det billede var ikke til at se på opgøret.
Helsingør var klart bedst og vandt fortjent.
Det var ikke mindst Sebastian Czajkowskis fortjeneste. Han grundlagde sejren ved at score de to første mål.
Allerede i det ottende minut var Czajkowski på spil på riposten til et ellers glimrende skudforsøg. Han hamrede bolden flot i mål via overliggeren til 1-0.
Helsingør havde chancer til at udbygge i første halvleg, men først ti minutter efter pausen kom 2-0-målet.
Czajkowski var lusket i en god position ved bageste stolpe, hvorfra han nemt kunne sende en perfekt servering i nettet.
Det var bare ikke Esbjergs dag, og på intet tidspunkt var vestjyderne ved at sætte et comeback i gang.
Derimod forduftede det sidste håb i det 74. minut, da Daniel Norouzis hjørnespark sejlede direkte i kassen til 3-0.
Det kunne nemt være blevet 4-0 også, men keeper Jeppe Højbjerg kom i vejen for et par afslutninger i kampens sidste del.
Med den overbevisende sejr revancherede Helsingør sig for de seneste to kampe, hvor det blot var blevet til et point.
Esbjerg kom i den grad ned på jorden efter at have vundet tre af de seneste fire opgør. Holdet har på syvendepladsen tre point op til nummer seks, Nykøbing FC, der har spillet en kamp mindre.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
LIVE: Pludselig er de tilbage!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OB slutter sæsonen med et nederlag
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Salah sender særlig besked
Knuser Silkeborg i afskedskamp
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
AVIS
