Hepper på Olsson-comeback: Min bedste ven

Kristoffer Olssons udmelding om at ville gøre comeback efter nytår vækker opsigt.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands fans har året igennem sunget på deres svenske supermand Kristoffer Olsson, når stadionuret rammer det ottende minut, som selvfølgelig er svenskerens trøjenummer i FCM.

Tidligere på måneden vakte det opsigt, da Olsson i et interview fortalte, at dagen for et comeback i kamp nærmer sig.

– Nu træner jeg i klubben, og fra januar er jeg fuldt med og deltager i kampe igen. Så vi må se om og hvornår, jeg er på landsholdet igen, sagde Kristoffer Olsson i forbindelse med en landskamp tidligere på måneden i Stockholm.

Kristoffer Olsson har i et par måneder selvtrænet med dedikeret træner parallelt med førsteholdstruppen og deltaget i enkelte øvelser til FC Midtjyllands træning.

En af dem, der er ekstra glad for at se Kristoffer Olsson på træningsbanen, er landsmanden Joel Andersson, der i denne uge faktisk har optrådt netop som midtbanespiller som del af Thomas Thomasbergs bolstring af en midtbane, der har været sårbar uden de offensive profiler Darío Osorio, Aral Simsir og Franculino til at suge energi og opmærksomhed fra modstanderne.

– Det er fantastisk. Han er min bedste ven på holdet. Det er fantastisk at se ham hver dag til træning og på træningsanlægget efter det, der skete. Han fortjener det bedste, siger Joel Andersson.

Han annoncerede for nylig, at han vil gøre comeback næste år. Hvordan ser du realismen i det? Er det muligt?
– Absolut.

FC Midtjylland har kontrakt med Kristoffer Olsson indtil sommeren 2026, og efter det meget lange fravær og med tanke på, at svenskeren ikke deltager i træningen på lige fod med holdkammeraterne,  virker det urealistisk, at midtbanespilleren er en kandidat til spilletid i FCM i den nærmeste fremtid.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’