Hepper på Olsson-comeback: Min bedste ven

Kristoffer Olssons udmelding om at ville gøre comeback efter nytår vækker opsigt.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands fans har året igennem sunget på deres svenske supermand Kristoffer Olsson, når stadionuret rammer det ottende minut, som selvfølgelig er svenskerens trøjenummer i FCM.

Tidligere på måneden vakte det opsigt, da Olsson i et interview fortalte, at dagen for et comeback i kamp nærmer sig.

– Nu træner jeg i klubben, og fra januar er jeg fuldt med og deltager i kampe igen. Så vi må se om og hvornår, jeg er på landsholdet igen, sagde Kristoffer Olsson i forbindelse med en landskamp tidligere på måneden i Stockholm.

Kristoffer Olsson har i et par måneder selvtrænet med dedikeret træner parallelt med førsteholdstruppen og deltaget i enkelte øvelser til FC Midtjyllands træning.

En af dem, der er ekstra glad for at se Kristoffer Olsson på træningsbanen, er landsmanden Joel Andersson, der i denne uge faktisk har optrådt netop som midtbanespiller som del af Thomas Thomasbergs bolstring af en midtbane, der har været sårbar uden de offensive profiler Darío Osorio, Aral Simsir og Franculino til at suge energi og opmærksomhed fra modstanderne.

– Det er fantastisk. Han er min bedste ven på holdet. Det er fantastisk at se ham hver dag til træning og på træningsanlægget efter det, der skete. Han fortjener det bedste, siger Joel Andersson.

Han annoncerede for nylig, at han vil gøre comeback næste år. Hvordan ser du realismen i det? Er det muligt?
– Absolut.

FC Midtjylland har kontrakt med Kristoffer Olsson indtil sommeren 2026, og efter det meget lange fravær og med tanke på, at svenskeren ikke deltager i træningen på lige fod med holdkammeraterne,  virker det urealistisk, at midtbanespilleren er en kandidat til spilletid i FCM i den nærmeste fremtid.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

LIVE: DR Congo – Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Superliga-træner tilknytter agent

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Riemer lover: De får debut