HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands fans har året igennem sunget på deres svenske supermand Kristoffer Olsson, når stadionuret rammer det ottende minut, som selvfølgelig er svenskerens trøjenummer i FCM.
Tidligere på måneden vakte det opsigt, da Olsson i et interview fortalte, at dagen for et comeback i kamp nærmer sig.
– Nu træner jeg i klubben, og fra januar er jeg fuldt med og deltager i kampe igen. Så vi må se om og hvornår, jeg er på landsholdet igen, sagde Kristoffer Olsson i forbindelse med en landskamp tidligere på måneden i Stockholm.
Kristoffer Olsson har i et par måneder selvtrænet med dedikeret træner parallelt med førsteholdstruppen og deltaget i enkelte øvelser til FC Midtjyllands træning.
En af dem, der er ekstra glad for at se Kristoffer Olsson på træningsbanen, er landsmanden Joel Andersson, der i denne uge faktisk har optrådt netop som midtbanespiller som del af Thomas Thomasbergs bolstring af en midtbane, der har været sårbar uden de offensive profiler Darío Osorio, Aral Simsir og Franculino til at suge energi og opmærksomhed fra modstanderne.
– Det er fantastisk. Han er min bedste ven på holdet. Det er fantastisk at se ham hver dag til træning og på træningsanlægget efter det, der skete. Han fortjener det bedste, siger Joel Andersson.
Han annoncerede for nylig, at han vil gøre comeback næste år. Hvordan ser du realismen i det? Er det muligt?
– Absolut.
FC Midtjylland har kontrakt med Kristoffer Olsson indtil sommeren 2026, og efter det meget lange fravær og med tanke på, at svenskeren ikke deltager i træningen på lige fod med holdkammeraterne, virker det urealistisk, at midtbanespilleren er en kandidat til spilletid i FCM i den nærmeste fremtid.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker teaser
Tager skylden for misset Champions League
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
BIZART