Hepper på Olsson-comeback: Min bedste ven

Kristoffer Olssons udmelding om at ville gøre comeback efter nytår vækker opsigt.



HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands fans har året igennem sunget på deres svenske supermand Kristoffer Olsson, når stadionuret rammer det ottende minut, som selvfølgelig er svenskerens trøjenummer i FCM.

Tidligere på måneden vakte det opsigt, da Olsson i et interview fortalte, at dagen for et comeback i kamp nærmer sig.

– Nu træner jeg i klubben, og fra januar er jeg fuldt med og deltager i kampe igen. Så vi må se om og hvornår, jeg er på landsholdet igen, sagde Kristoffer Olsson i forbindelse med en landskamp tidligere på måneden i Stockholm.

Kristoffer Olsson har i et par måneder selvtrænet med dedikeret træner parallelt med førsteholdstruppen og deltaget i enkelte øvelser til FC Midtjyllands træning.

En af dem, der er ekstra glad for at se Kristoffer Olsson på træningsbanen, er landsmanden Joel Andersson, der i denne uge faktisk har optrådt netop som midtbanespiller som del af Thomas Thomasbergs bolstring af en midtbane, der har været sårbar uden de offensive profiler Darío Osorio, Aral Simsir og Franculino til at suge energi og opmærksomhed fra modstanderne.

– Det er fantastisk. Han er min bedste ven på holdet. Det er fantastisk at se ham hver dag til træning og på træningsanlægget efter det, der skete. Han fortjener det bedste, siger Joel Andersson.

Han annoncerede for nylig, at han vil gøre comeback næste år. Hvordan ser du realismen i det? Er det muligt?
– Absolut.

FC Midtjylland har kontrakt med Kristoffer Olsson indtil sommeren 2026, og efter det meget lange fravær og med tanke på, at svenskeren ikke deltager i træningen på lige fod med holdkammeraterne,  virker det urealistisk, at midtbanespilleren er en kandidat til spilletid i FCM i den nærmeste fremtid.





– Ja, der var dialog med Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Medie melder Hjulmand-afløser tæt på

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Forhandler om Albert Grønbæk

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Derfor kommer han IKKE til FC København

Langt hen ad vejen har det været forrygende

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FCM-profil drømmer om Manchester City

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Messi-statue fjernes

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup