HERNING (Tipsbladet): FC Midtjyllands fans har året igennem sunget på deres svenske supermand Kristoffer Olsson, når stadionuret rammer det ottende minut, som selvfølgelig er svenskerens trøjenummer i FCM.
Tidligere på måneden vakte det opsigt, da Olsson i et interview fortalte, at dagen for et comeback i kamp nærmer sig.
– Nu træner jeg i klubben, og fra januar er jeg fuldt med og deltager i kampe igen. Så vi må se om og hvornår, jeg er på landsholdet igen, sagde Kristoffer Olsson i forbindelse med en landskamp tidligere på måneden i Stockholm.
Kristoffer Olsson har i et par måneder selvtrænet med dedikeret træner parallelt med førsteholdstruppen og deltaget i enkelte øvelser til FC Midtjyllands træning.
En af dem, der er ekstra glad for at se Kristoffer Olsson på træningsbanen, er landsmanden Joel Andersson, der i denne uge faktisk har optrådt netop som midtbanespiller som del af Thomas Thomasbergs bolstring af en midtbane, der har været sårbar uden de offensive profiler Darío Osorio, Aral Simsir og Franculino til at suge energi og opmærksomhed fra modstanderne.
– Det er fantastisk. Han er min bedste ven på holdet. Det er fantastisk at se ham hver dag til træning og på træningsanlægget efter det, der skete. Han fortjener det bedste, siger Joel Andersson.
Han annoncerede for nylig, at han vil gøre comeback næste år. Hvordan ser du realismen i det? Er det muligt?
– Absolut.
FC Midtjylland har kontrakt med Kristoffer Olsson indtil sommeren 2026, og efter det meget lange fravær og med tanke på, at svenskeren ikke deltager i træningen på lige fod med holdkammeraterne, virker det urealistisk, at midtbanespilleren er en kandidat til spilletid i FCM i den nærmeste fremtid.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
AGF køber dansk profil
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Dansk træner vinder stor pris
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Bayern – PSG
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Freiburg – Braga
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Premier League-klub går all-in
NYHEDER