Efter mere end tre år på posten er Niels Frederiksen færdig i Brøndby IF.
Mandag morgen har de blå-gule meldt ud, at klubbens tidligere mestertræner er blevet fyret, og dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny sheriff på Vestegnen.
Det bliver naturligvis fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der skal stå i spidsen for trænerjagten, men Brøndbys nye ejere Global Football Holdings kommer helt sikkert også til at spille en rolle, og det skal blive spændende at se, hvad de kan bidrage med via deres netværk.
Det er naturligvis umuligt at forudse, hvem der bliver ny cheftræner i Superliga-klubben, men Tipsbladets redaktion har alligevel forsøgt sig som spåmænd.
Her er seks bud på en ny Brøndby-træner:
Kjetil Knutsen
Bodø/Glimt
54 år
Brøndby IF vil gerne være en skandinavisk magtfaktor. Det har klubben selv meldt ud, efter at Global Football Holdings er kommet til. I den forbindelse vil det være oplagt at gå efter én af de mest åbenlyse toptrænere i Skandinavien. Kjetil Knutsen har lavet små mirakler med Bodø/Glimt, og det er på mange måder et under, at han stadig er i den norske klub. Ham skal Brøndby da give et kald.
Daniel Agger
HB Køge
37 år
Et Brøndby-ikon og en vaskeægte verdensstjerne. Der er nok mange, der forestiller sig, at Daniel Agger én dag i fremtiden bliver cheftræner i Brøndby, men er det en postgang for tidligt for den gamle Liverpool-spiller, der stadig er under uddannelse i trænerfaget? Ja, det er det nok.
Bjarte Lunde Aarsheim
Viking FK
47 år
Selvfølgelig skal cheftræneren for Viking FK nævnes her. Brøndbys store kærlighed i Norge har leveret tre spillere til Vestegnen, og det er simpelthen umuligt ikke at trænke på Bjarte Lunde Aarsheim i den aktuelle situation. Han har tilmed gjort et rigtig godt stykke arbejde for Viking, som han førte til en imponerende tredjeplads i sidste sæson. Denne sæson mundede ud i en lidt mere lunken 11. plads. Brøndby og Carsten V. Jensen har imidlertid ikke haft den store succes med Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen, så spørgsmålet er, om de blå-gule ikke bør se lidt andre veje end til Stavanger?
David Nielsen
Klubløs
45 år
Han er blevet buhet ud af Brøndby Stadion et hav af gange som både spiller og træner, og hans kærlighed til FCK er velkendt. Det vil være et meget kontroversielt valg at pege på David Nielsen, men han er uden tvivl en stor trænerkapacitet, og det taler for skagboen – fortiden taler imod.
Henrik Rydstrøm
Kalmar FF
46 år
Henrik Rydström førte i denne sæson Kalmar FF til en flot fjerdeplads i Allsvenskan, og han er en eftertragtet træner i Sverige, hvor han blandt andet har været sat i forbindelse med Malmö FF. Kan være en outsider til trænerjobbet i Brøndby.
En træner fra GFH's netværk
Et lidt flyvsk og ukonkret bud, indrømmet. Men det er naturligvis en mulighed, at Brøndby trækker på det enorme netværk, som Global Football Holdings og Scott McLachlan har med sig til Vestegnen. Hvis man kigger på de øvrige klubber i selskabet, tegner der sig et klart billede af, at GFH prioriterer trænere med et kendskab til den liga, de skal arbejde i. Man skal altså næppe forvente, at der lige pludselig dukker en træner fra Balkan eller Sydamerika op i Brøndby. Et godt bud er en skandinavisk træner.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
United overvejer disse fem managers
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– En gigantisk nedtur!
Supercomputer spår FCM-nedtur
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT