Her er seks bud på en ny Brøndby-træner

Tipsbladets redaktion kommer her med seks bud på en ny cheftræner i Brøndby IF.



Efter mere end tre år på posten er Niels Frederiksen færdig i Brøndby IF. 

Mandag morgen har de blå-gule meldt ud, at klubbens tidligere mestertræner er blevet fyret, og dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny sheriff på Vestegnen.

Det bliver naturligvis fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der skal stå i spidsen for trænerjagten, men Brøndbys nye ejere Global Football Holdings kommer helt sikkert også til at spille en rolle, og det skal blive spændende at se, hvad de kan bidrage med via deres netværk.

Det er naturligvis umuligt at forudse, hvem der bliver ny cheftræner i Superliga-klubben, men Tipsbladets redaktion har alligevel forsøgt sig som spåmænd.

Her er seks bud på en ny Brøndby-træner:

Kjetil Knutsen
Bodø/Glimt
54 år

Brøndby IF vil gerne være en skandinavisk magtfaktor. Det har klubben selv meldt ud, efter at Global Football Holdings er kommet til. I den forbindelse vil det være oplagt at gå efter én af de mest åbenlyse toptrænere i Skandinavien. Kjetil Knutsen har lavet små mirakler med Bodø/Glimt, og det er på mange måder et under, at han stadig er i den norske klub. Ham skal Brøndby da give et kald.

Daniel Agger
HB Køge
37 år

Et Brøndby-ikon og en vaskeægte verdensstjerne. Der er nok mange, der forestiller sig, at Daniel Agger én dag i fremtiden bliver cheftræner i Brøndby, men er det en postgang for tidligt for den gamle Liverpool-spiller, der stadig er under uddannelse i trænerfaget? Ja, det er det nok. 

Bjarte Lunde Aarsheim
Viking FK
47 år

Selvfølgelig skal cheftræneren for Viking FK nævnes her. Brøndbys store kærlighed i Norge har leveret tre spillere til Vestegnen, og det er simpelthen umuligt ikke at trænke på Bjarte Lunde Aarsheim i den aktuelle situation. Han har tilmed gjort et rigtig godt stykke arbejde for Viking, som han førte til en imponerende tredjeplads i sidste sæson. Denne sæson mundede ud i en lidt mere lunken 11. plads. Brøndby og Carsten V. Jensen har imidlertid ikke haft den store succes med Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen, så spørgsmålet er, om de blå-gule ikke bør se lidt andre veje end til Stavanger? 

David Nielsen
Klubløs
45 år

Han er blevet buhet ud af Brøndby Stadion et hav af gange som både spiller og træner, og hans kærlighed til FCK er velkendt. Det vil være et meget kontroversielt valg at pege på David Nielsen, men han er uden tvivl en stor trænerkapacitet, og det taler for skagboen – fortiden taler imod. 

Henrik Rydstrøm
Kalmar FF
46 år

Henrik Rydström førte i denne sæson Kalmar FF til en flot fjerdeplads i Allsvenskan, og han er en eftertragtet træner i Sverige, hvor han blandt andet har været sat i forbindelse med Malmö FF. Kan være en outsider til trænerjobbet i Brøndby. 

En træner fra GFH's netværk

Et lidt flyvsk og ukonkret bud, indrømmet. Men det er naturligvis en mulighed, at Brøndby trækker på det enorme netværk, som Global Football Holdings og Scott McLachlan har med sig til Vestegnen. Hvis man kigger på de øvrige klubber i selskabet, tegner der sig et klart billede af, at GFH prioriterer trænere med et kendskab til den liga, de skal arbejde i. Man skal altså næppe forvente, at der lige pludselig dukker en træner fra Balkan eller Sydamerika op i Brøndby. Et godt bud er en skandinavisk træner. 





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider

FC Midtjylland misser gylden chance

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Krisen er blevet til en katastrofe?

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Benhård Brian Riemer-melding

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Rasmus Højlund revser konkurrent

FC København-krisen fortsætter

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

I svime over Pelle Mattsson



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Viborg FF – FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

AGF – Brøndby IF