Efter mere end tre år på posten er Niels Frederiksen færdig i Brøndby IF.
Mandag morgen har de blå-gule meldt ud, at klubbens tidligere mestertræner er blevet fyret, og dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny sheriff på Vestegnen.
Det bliver naturligvis fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der skal stå i spidsen for trænerjagten, men Brøndbys nye ejere Global Football Holdings kommer helt sikkert også til at spille en rolle, og det skal blive spændende at se, hvad de kan bidrage med via deres netværk.
Det er naturligvis umuligt at forudse, hvem der bliver ny cheftræner i Superliga-klubben, men Tipsbladets redaktion har alligevel forsøgt sig som spåmænd.
Her er seks bud på en ny Brøndby-træner:
Kjetil Knutsen
Bodø/Glimt
54 år
Brøndby IF vil gerne være en skandinavisk magtfaktor. Det har klubben selv meldt ud, efter at Global Football Holdings er kommet til. I den forbindelse vil det være oplagt at gå efter én af de mest åbenlyse toptrænere i Skandinavien. Kjetil Knutsen har lavet små mirakler med Bodø/Glimt, og det er på mange måder et under, at han stadig er i den norske klub. Ham skal Brøndby da give et kald.
Daniel Agger
HB Køge
37 år
Et Brøndby-ikon og en vaskeægte verdensstjerne. Der er nok mange, der forestiller sig, at Daniel Agger én dag i fremtiden bliver cheftræner i Brøndby, men er det en postgang for tidligt for den gamle Liverpool-spiller, der stadig er under uddannelse i trænerfaget? Ja, det er det nok.
Bjarte Lunde Aarsheim
Viking FK
47 år
Selvfølgelig skal cheftræneren for Viking FK nævnes her. Brøndbys store kærlighed i Norge har leveret tre spillere til Vestegnen, og det er simpelthen umuligt ikke at trænke på Bjarte Lunde Aarsheim i den aktuelle situation. Han har tilmed gjort et rigtig godt stykke arbejde for Viking, som han førte til en imponerende tredjeplads i sidste sæson. Denne sæson mundede ud i en lidt mere lunken 11. plads. Brøndby og Carsten V. Jensen har imidlertid ikke haft den store succes med Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen, så spørgsmålet er, om de blå-gule ikke bør se lidt andre veje end til Stavanger?
David Nielsen
Klubløs
45 år
Han er blevet buhet ud af Brøndby Stadion et hav af gange som både spiller og træner, og hans kærlighed til FCK er velkendt. Det vil være et meget kontroversielt valg at pege på David Nielsen, men han er uden tvivl en stor trænerkapacitet, og det taler for skagboen – fortiden taler imod.
Henrik Rydstrøm
Kalmar FF
46 år
Henrik Rydström førte i denne sæson Kalmar FF til en flot fjerdeplads i Allsvenskan, og han er en eftertragtet træner i Sverige, hvor han blandt andet har været sat i forbindelse med Malmö FF. Kan være en outsider til trænerjobbet i Brøndby.
En træner fra GFH's netværk
Et lidt flyvsk og ukonkret bud, indrømmet. Men det er naturligvis en mulighed, at Brøndby trækker på det enorme netværk, som Global Football Holdings og Scott McLachlan har med sig til Vestegnen. Hvis man kigger på de øvrige klubber i selskabet, tegner der sig et klart billede af, at GFH prioriterer trænere med et kendskab til den liga, de skal arbejde i. Man skal altså næppe forvente, at der lige pludselig dukker en træner fra Balkan eller Sydamerika op i Brøndby. Et godt bud er en skandinavisk træner.
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
Vild udvikling for FC Københavns chancer
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
OPTAKT
AGF – Viborg FF
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
EKSKLUSIVT
Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
OPTAKT
Randers FC – FC Fredericia
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Midtjylland
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
STORT INTERVIEW
Neestrup: ‘Fuck det!’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
INTERVIEW
Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
– Det gør ondt, siger Rasmus Falk
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Stort slag for FC København
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringsfattigt i Silkeborg
Real Madrid taber
Aston Villa og Chelsea smider point
FCK afværger historisk nederlag
EKSKLUSIVT
Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’
Sådan starter FCK i livsvigtig kamp
CUSTOM
Tottenham Hotspur – Arsenal
MEDIE
Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub
Neymar overvejer karrierestop
Alexander Lind revser Superliga-profil
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
TIPSBLADETS DOM
En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TRANSFER