Her er seks bud på en ny Brøndby-træner

Tipsbladets redaktion kommer her med seks bud på en ny cheftræner i Brøndby IF.



Efter mere end tre år på posten er Niels Frederiksen færdig i Brøndby IF. 

Mandag morgen har de blå-gule meldt ud, at klubbens tidligere mestertræner er blevet fyret, og dermed skal Brøndby IF på jagt efter en ny sheriff på Vestegnen.

Det bliver naturligvis fodbolddirektør Carsten V. Jensen, der skal stå i spidsen for trænerjagten, men Brøndbys nye ejere Global Football Holdings kommer helt sikkert også til at spille en rolle, og det skal blive spændende at se, hvad de kan bidrage med via deres netværk.

Det er naturligvis umuligt at forudse, hvem der bliver ny cheftræner i Superliga-klubben, men Tipsbladets redaktion har alligevel forsøgt sig som spåmænd.

Her er seks bud på en ny Brøndby-træner:

Kjetil Knutsen
Bodø/Glimt
54 år

Brøndby IF vil gerne være en skandinavisk magtfaktor. Det har klubben selv meldt ud, efter at Global Football Holdings er kommet til. I den forbindelse vil det være oplagt at gå efter én af de mest åbenlyse toptrænere i Skandinavien. Kjetil Knutsen har lavet små mirakler med Bodø/Glimt, og det er på mange måder et under, at han stadig er i den norske klub. Ham skal Brøndby da give et kald.

Daniel Agger
HB Køge
37 år

Et Brøndby-ikon og en vaskeægte verdensstjerne. Der er nok mange, der forestiller sig, at Daniel Agger én dag i fremtiden bliver cheftræner i Brøndby, men er det en postgang for tidligt for den gamle Liverpool-spiller, der stadig er under uddannelse i trænerfaget? Ja, det er det nok. 

Bjarte Lunde Aarsheim
Viking FK
47 år

Selvfølgelig skal cheftræneren for Viking FK nævnes her. Brøndbys store kærlighed i Norge har leveret tre spillere til Vestegnen, og det er simpelthen umuligt ikke at trænke på Bjarte Lunde Aarsheim i den aktuelle situation. Han har tilmed gjort et rigtig godt stykke arbejde for Viking, som han førte til en imponerende tredjeplads i sidste sæson. Denne sæson mundede ud i en lidt mere lunken 11. plads. Brøndby og Carsten V. Jensen har imidlertid ikke haft den store succes med Henrik Heggheim, Joe Bell og Sebastian Sebulonsen, så spørgsmålet er, om de blå-gule ikke bør se lidt andre veje end til Stavanger? 

David Nielsen
Klubløs
45 år

Han er blevet buhet ud af Brøndby Stadion et hav af gange som både spiller og træner, og hans kærlighed til FCK er velkendt. Det vil være et meget kontroversielt valg at pege på David Nielsen, men han er uden tvivl en stor trænerkapacitet, og det taler for skagboen – fortiden taler imod. 

Henrik Rydstrøm
Kalmar FF
46 år

Henrik Rydström førte i denne sæson Kalmar FF til en flot fjerdeplads i Allsvenskan, og han er en eftertragtet træner i Sverige, hvor han blandt andet har været sat i forbindelse med Malmö FF. Kan være en outsider til trænerjobbet i Brøndby. 

En træner fra GFH's netværk

Et lidt flyvsk og ukonkret bud, indrømmet. Men det er naturligvis en mulighed, at Brøndby trækker på det enorme netværk, som Global Football Holdings og Scott McLachlan har med sig til Vestegnen. Hvis man kigger på de øvrige klubber i selskabet, tegner der sig et klart billede af, at GFH prioriterer trænere med et kendskab til den liga, de skal arbejde i. Man skal altså næppe forvente, at der lige pludselig dukker en træner fra Balkan eller Sydamerika op i Brøndby. Et godt bud er en skandinavisk træner. 





LIVE

TransferLIVE: Jørgensen lejes ud

OB vil have tidligere Superliga-profil

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner



LIVE

Superliga-LIVE: Forlænger med profil

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Siger op: Superliga-ekspert stopper



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Kap Verde-landstræner fortsætter i Marokko

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

FC København bekræfter transfer

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK