Her er tre mulige afløsere for Justin Lonwijk

Viborg FF har solgt midtbanespilleren, og selv om truppen er fin, er der en mulighed eller to i det gratis marked, hvis man ønsker det.



15 millioner kroner.

Viborg FF har scoret kassen på at sælge hollandske Justin Lonwijk til ukrainske Dynamo Kiev, og dermed laver man også en kæmpe profit på en spiller, man hentede i FC Utrecht for et år siden.

Så eneste minus for VFF er, at man har solgt på et tidspunkt, hvor transfervinduet er lukket.

Men med bare et par måneder igen af efterårssæson, inden der kommer et VM, tror Viborg FF altså på, at man kan klare sig, inden man kan købe spillere igen i januar.

Men skulle Viborg FF nu få lyst til at hente noget ind allerede nu, ja, så kan Tipsbladet da komme med tre frække forslag til spillere, der kan hjælpe holdet de næste par måneder. Men lad det være sagt med det samme: Der er så absolut langskud, og det er ventet, at VFF klarer sig med det, der allerede er i truppen.

UFFE BECH
29 år, kantspiller

Uffe Bech har ikke været på kontrakt noget sted siden i sommer, hvor aftalen med Panathinaikos løb ud, og spørgsmålet er, hvor frisk han er, og om han overhovedet kan hjælpe et hold med det samme, da det ikke er meget fodbold, han har har spillet de sidste år.

Den tidligere FCN- og Brøndby IF-spiller er kantspiller, og det var faktisk også det, Justin Lonwijk spillede for Viborg FF i denne sæson. 

Potentialet har altid været der, men det er godt nok længe siden, at man har set den bedste udgave af Uffe Bech, og et andet spørgsmål er, om karrieren er ved at være ovre, for han har ikke helt fået gang i det igen.

JEREMY HELMER
25 år, offensiv midtbanespiller

Hollænderen er uden kontrakt, efter han denne sommer forlod AZ Alkmaar. Viborg FF har tidligere haft et godt øje til hollandske spillere, som man har set med Lonwijk og Clint Leemans. Men Helmer er et langskud, og det er da også uvist, om den tidligere hollandske U-landsholdsspiller vil til Danmark.

ZAKARIA LABYAD
29 år, midtbanespiller

Den marokkanske landsholdsbobler var senest på kontrakt i AFC Ajax, og det er tvivlsomt, om han er interesseret i at komme til Viborg FF, efter han i sommer forlod AFC Ajax. Men der er da sket større overraskelser i dansk fodbold, og Labyad kunne være en fin spiller at have i et par måneder. Samtidig har Jesper Fredberg tidligere arbejdet godt med Labyads agenter, der hører til Stellar Group. Det er samme agentnetværk, som sommerindkøbet Nils Mortimer er repræsenteret af.





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Nu drømmer de stort i AGF

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

– De skal skille sig af med ham!

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Spanske medier i ekstase

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Voldsom Franculino-spådom

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Han kommer til at have mareridt i nat

Trækker overskrifter i Sydkorea

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Rigmand vild med FC København-aftale

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Kæmpe triumf for Frank

De er klar til at købe Mohamed Salah

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Her sætter Vingegaard grænsen

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

FC København – Sønderjyske

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning