Her er tre mulige afløsere for Justin Lonwijk

Viborg FF har solgt midtbanespilleren, og selv om truppen er fin, er der en mulighed eller to i det gratis marked, hvis man ønsker det.



15 millioner kroner.

Viborg FF har scoret kassen på at sælge hollandske Justin Lonwijk til ukrainske Dynamo Kiev, og dermed laver man også en kæmpe profit på en spiller, man hentede i FC Utrecht for et år siden.

Så eneste minus for VFF er, at man har solgt på et tidspunkt, hvor transfervinduet er lukket.

Men med bare et par måneder igen af efterårssæson, inden der kommer et VM, tror Viborg FF altså på, at man kan klare sig, inden man kan købe spillere igen i januar.

Men skulle Viborg FF nu få lyst til at hente noget ind allerede nu, ja, så kan Tipsbladet da komme med tre frække forslag til spillere, der kan hjælpe holdet de næste par måneder. Men lad det være sagt med det samme: Der er så absolut langskud, og det er ventet, at VFF klarer sig med det, der allerede er i truppen.

UFFE BECH
29 år, kantspiller

Uffe Bech har ikke været på kontrakt noget sted siden i sommer, hvor aftalen med Panathinaikos løb ud, og spørgsmålet er, hvor frisk han er, og om han overhovedet kan hjælpe et hold med det samme, da det ikke er meget fodbold, han har har spillet de sidste år.

Den tidligere FCN- og Brøndby IF-spiller er kantspiller, og det var faktisk også det, Justin Lonwijk spillede for Viborg FF i denne sæson. 

Potentialet har altid været der, men det er godt nok længe siden, at man har set den bedste udgave af Uffe Bech, og et andet spørgsmål er, om karrieren er ved at være ovre, for han har ikke helt fået gang i det igen.

JEREMY HELMER
25 år, offensiv midtbanespiller

Hollænderen er uden kontrakt, efter han denne sommer forlod AZ Alkmaar. Viborg FF har tidligere haft et godt øje til hollandske spillere, som man har set med Lonwijk og Clint Leemans. Men Helmer er et langskud, og det er da også uvist, om den tidligere hollandske U-landsholdsspiller vil til Danmark.

ZAKARIA LABYAD
29 år, midtbanespiller

Den marokkanske landsholdsbobler var senest på kontrakt i AFC Ajax, og det er tvivlsomt, om han er interesseret i at komme til Viborg FF, efter han i sommer forlod AFC Ajax. Men der er da sket større overraskelser i dansk fodbold, og Labyad kunne være en fin spiller at have i et par måneder. Samtidig har Jesper Fredberg tidligere arbejdet godt med Labyads agenter, der hører til Stellar Group. Det er samme agentnetværk, som sommerindkøbet Nils Mortimer er repræsenteret af.





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

FC København interesseret i denne angriber

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

De vil hente Andreas Maxsø

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Rigtig dårlig melding

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Peger på mulig gave til FCK

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København