15 millioner kroner.
Viborg FF har scoret kassen på at sælge hollandske Justin Lonwijk til ukrainske Dynamo Kiev, og dermed laver man også en kæmpe profit på en spiller, man hentede i FC Utrecht for et år siden.
Så eneste minus for VFF er, at man har solgt på et tidspunkt, hvor transfervinduet er lukket.
Men med bare et par måneder igen af efterårssæson, inden der kommer et VM, tror Viborg FF altså på, at man kan klare sig, inden man kan købe spillere igen i januar.
Men skulle Viborg FF nu få lyst til at hente noget ind allerede nu, ja, så kan Tipsbladet da komme med tre frække forslag til spillere, der kan hjælpe holdet de næste par måneder. Men lad det være sagt med det samme: Der er så absolut langskud, og det er ventet, at VFF klarer sig med det, der allerede er i truppen.
UFFE BECH
29 år, kantspiller
Uffe Bech har ikke været på kontrakt noget sted siden i sommer, hvor aftalen med Panathinaikos løb ud, og spørgsmålet er, hvor frisk han er, og om han overhovedet kan hjælpe et hold med det samme, da det ikke er meget fodbold, han har har spillet de sidste år.
Den tidligere FCN- og Brøndby IF-spiller er kantspiller, og det var faktisk også det, Justin Lonwijk spillede for Viborg FF i denne sæson.
Potentialet har altid været der, men det er godt nok længe siden, at man har set den bedste udgave af Uffe Bech, og et andet spørgsmål er, om karrieren er ved at være ovre, for han har ikke helt fået gang i det igen.
JEREMY HELMER
25 år, offensiv midtbanespiller
Hollænderen er uden kontrakt, efter han denne sommer forlod AZ Alkmaar. Viborg FF har tidligere haft et godt øje til hollandske spillere, som man har set med Lonwijk og Clint Leemans. Men Helmer er et langskud, og det er da også uvist, om den tidligere hollandske U-landsholdsspiller vil til Danmark.
ZAKARIA LABYAD
29 år, midtbanespiller
Den marokkanske landsholdsbobler var senest på kontrakt i AFC Ajax, og det er tvivlsomt, om han er interesseret i at komme til Viborg FF, efter han i sommer forlod AFC Ajax. Men der er da sket større overraskelser i dansk fodbold, og Labyad kunne være en fin spiller at have i et par måneder. Samtidig har Jesper Fredberg tidligere arbejdet godt med Labyads agenter, der hører til Stellar Group. Det er samme agentnetværk, som sommerindkøbet Nils Mortimer er repræsenteret af.
LIVE
LIVE: Kent Nielsen overrasker
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
