På grund af frost i banen blev søndagens superligakamp mellem AaB og FC Nordsjælland ikke afviklet. Kampen, der skulle være fløjtet i gang søndag klokken 14, er i stedet udsat til 26. februar.
Det oplyser AaB på sin hjemmeside.
– Superligakampen mod FC Nordsjælland er nu blevet programsat til onsdag 26. februar klokken 19.30, oplyser AaB.
Tidligere søndag kom der meldinger om, at omkring en tredjedel af banen i længderetning var pakket ind i et tæppe for at forsøge at få frosten ud, men det lykkedes ikke.
Ifølge AaB har der været fuld knald på varmen i banen de seneste to uger, men de minus 11 grader, som termometeret viste i løbet af natten, var mere end varmeanlægget i grønsværen kunne kæmpe imod.
– Den hårde nattefrost med 11 minusgrader betød, at dommer Morten Krogh i samråd med AaB og FC Nordsjælland tidligere i dag var nødt til at udsætte superligakampen på grund af frost i banen, der ellers har haft varmen tændt på fuld tryk i to uger, skriver AaB.
Krogh sagde til fodboldmediet Bold, at banen i sin nuværende tilstand ville være til fare for spillerne, og at en udsættelse i nogle timer ikke var på tale.
– Problemet er, at solen aldrig vil komme over på den del af banen, selv om vi så ventede tre timer. Når temperaturen er så lav, som den er, så vil det også se sådan ud om tre timer, lød hans forklaring.
AaB meddeler, at billetterne til søndagens kamp vil være gyldige til den udsatte kamp. Ønsker man at få billetten refunderet, skal man henvende sig til AaB’s afdeling for billetsalg.
For begge mandskaber var der tale om forårspremiere efter den lange vinterpause, men spillerne må altså vente til næste weekend med at komme i gang med anden halvdel af Superligaens grundspil.
FC Nordsjælland indtager syvendepladsen i tabellen og AaB niendepladsen, inden 18. spillerunde er gennemført.
Brøndby og Viborg tyvstartede foråret fredag, da Brøndby hjemme lagde fra land med en sejr på 4-1.
I to af søndagens kampe vandt Vejle ude over Silkeborg, mens AGF slog Sønderjyske. Mandag tager Randers FC imod FC København.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
Revser FC København: ‘Arrogant’
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
Voldsom kritik af FIFAs planer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
MEDIE
Har budt en milliard
NYHEDER