Her spilles AaB-FC Nordsjælland

Den hårde nattefrost i Danmark natten til søndag betød, at banen i Aalborg ikke var klar til kamp.



På grund af frost i banen blev søndagens superligakamp mellem AaB og FC Nordsjælland ikke afviklet. Kampen, der skulle være fløjtet i gang søndag klokken 14, er i stedet udsat til 26. februar. 

Det oplyser AaB på sin hjemmeside.

– Superligakampen mod FC Nordsjælland er nu blevet programsat til onsdag 26. februar klokken 19.30, oplyser AaB.

Tidligere søndag kom der meldinger om, at omkring en tredjedel af banen i længderetning var pakket ind i et tæppe for at forsøge at få frosten ud, men det lykkedes ikke.

Ifølge AaB har der været fuld knald på varmen i banen de seneste to uger, men de minus 11 grader, som termometeret viste i løbet af natten, var mere end varmeanlægget i grønsværen kunne kæmpe imod.

– Den hårde nattefrost med 11 minusgrader betød, at dommer Morten Krogh i samråd med AaB og FC Nordsjælland tidligere i dag var nødt til at udsætte superligakampen på grund af frost i banen, der ellers har haft varmen tændt på fuld tryk i to uger, skriver AaB.

Krogh sagde til fodboldmediet Bold, at banen i sin nuværende tilstand ville være til fare for spillerne, og at en udsættelse i nogle timer ikke var på tale.

– Problemet er, at solen aldrig vil komme over på den del af banen, selv om vi så ventede tre timer. Når temperaturen er så lav, som den er, så vil det også se sådan ud om tre timer, lød hans forklaring. 

AaB meddeler, at billetterne til søndagens kamp vil være gyldige til den udsatte kamp. Ønsker man at få billetten refunderet, skal man henvende sig til AaB’s afdeling for billetsalg.

For begge mandskaber var der tale om forårspremiere efter den lange vinterpause, men spillerne må altså vente til næste weekend med at komme i gang med anden halvdel af Superligaens grundspil.

FC Nordsjælland indtager syvendepladsen i tabellen og AaB niendepladsen, inden 18. spillerunde er gennemført.

Brøndby og Viborg tyvstartede foråret fredag, da Brøndby hjemme lagde fra land med en sejr på 4-1.

I to af søndagens kampe vandt Vejle ude over Silkeborg, mens AGF slog Sønderjyske. Mandag tager Randers FC imod FC København.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Bekræfter kæmpebud

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Trist: Marios Oikonomou er død



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Næste sæson skal vi i Europa

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

– Neestrup kan blive næste landstræner

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Afsløring: Enighed – Mortensen til lægetjek i BIF

Stopper karrieren



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring