På grund af frost i banen blev søndagens superligakamp mellem AaB og FC Nordsjælland ikke afviklet. Kampen, der skulle være fløjtet i gang søndag klokken 14, er i stedet udsat til 26. februar.
Det oplyser AaB på sin hjemmeside.
– Superligakampen mod FC Nordsjælland er nu blevet programsat til onsdag 26. februar klokken 19.30, oplyser AaB.
Tidligere søndag kom der meldinger om, at omkring en tredjedel af banen i længderetning var pakket ind i et tæppe for at forsøge at få frosten ud, men det lykkedes ikke.
Ifølge AaB har der været fuld knald på varmen i banen de seneste to uger, men de minus 11 grader, som termometeret viste i løbet af natten, var mere end varmeanlægget i grønsværen kunne kæmpe imod.
– Den hårde nattefrost med 11 minusgrader betød, at dommer Morten Krogh i samråd med AaB og FC Nordsjælland tidligere i dag var nødt til at udsætte superligakampen på grund af frost i banen, der ellers har haft varmen tændt på fuld tryk i to uger, skriver AaB.
Krogh sagde til fodboldmediet Bold, at banen i sin nuværende tilstand ville være til fare for spillerne, og at en udsættelse i nogle timer ikke var på tale.
– Problemet er, at solen aldrig vil komme over på den del af banen, selv om vi så ventede tre timer. Når temperaturen er så lav, som den er, så vil det også se sådan ud om tre timer, lød hans forklaring.
AaB meddeler, at billetterne til søndagens kamp vil være gyldige til den udsatte kamp. Ønsker man at få billetten refunderet, skal man henvende sig til AaB’s afdeling for billetsalg.
For begge mandskaber var der tale om forårspremiere efter den lange vinterpause, men spillerne må altså vente til næste weekend med at komme i gang med anden halvdel af Superligaens grundspil.
FC Nordsjælland indtager syvendepladsen i tabellen og AaB niendepladsen, inden 18. spillerunde er gennemført.
Brøndby og Viborg tyvstartede foråret fredag, da Brøndby hjemme lagde fra land med en sejr på 4-1.
I to af søndagens kampe vandt Vejle ude over Silkeborg, mens AGF slog Sønderjyske. Mandag tager Randers FC imod FC København.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Delaney afslører dialog
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER