Her spilles AaB-FC Nordsjælland

Den hårde nattefrost i Danmark natten til søndag betød, at banen i Aalborg ikke var klar til kamp.



På grund af frost i banen blev søndagens superligakamp mellem AaB og FC Nordsjælland ikke afviklet. Kampen, der skulle være fløjtet i gang søndag klokken 14, er i stedet udsat til 26. februar. 

Det oplyser AaB på sin hjemmeside.

– Superligakampen mod FC Nordsjælland er nu blevet programsat til onsdag 26. februar klokken 19.30, oplyser AaB.

Tidligere søndag kom der meldinger om, at omkring en tredjedel af banen i længderetning var pakket ind i et tæppe for at forsøge at få frosten ud, men det lykkedes ikke.

Ifølge AaB har der været fuld knald på varmen i banen de seneste to uger, men de minus 11 grader, som termometeret viste i løbet af natten, var mere end varmeanlægget i grønsværen kunne kæmpe imod.

– Den hårde nattefrost med 11 minusgrader betød, at dommer Morten Krogh i samråd med AaB og FC Nordsjælland tidligere i dag var nødt til at udsætte superligakampen på grund af frost i banen, der ellers har haft varmen tændt på fuld tryk i to uger, skriver AaB.

Krogh sagde til fodboldmediet Bold, at banen i sin nuværende tilstand ville være til fare for spillerne, og at en udsættelse i nogle timer ikke var på tale.

– Problemet er, at solen aldrig vil komme over på den del af banen, selv om vi så ventede tre timer. Når temperaturen er så lav, som den er, så vil det også se sådan ud om tre timer, lød hans forklaring. 

AaB meddeler, at billetterne til søndagens kamp vil være gyldige til den udsatte kamp. Ønsker man at få billetten refunderet, skal man henvende sig til AaB’s afdeling for billetsalg.

For begge mandskaber var der tale om forårspremiere efter den lange vinterpause, men spillerne må altså vente til næste weekend med at komme i gang med anden halvdel af Superligaens grundspil.

FC Nordsjælland indtager syvendepladsen i tabellen og AaB niendepladsen, inden 18. spillerunde er gennemført.

Brøndby og Viborg tyvstartede foråret fredag, da Brøndby hjemme lagde fra land med en sejr på 4-1.

I to af søndagens kampe vandt Vejle ude over Silkeborg, mens AGF slog Sønderjyske. Mandag tager Randers FC imod FC København.

/ritzau/






Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby




LIVE

VM-LIVE: Superliga-kending blæst bagover

Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Storklub har kontaktet Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

OB jagter tidligere Superliga-profil

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er et ikon – VM-stjernerne du ikke kender

Afslører: Storklub missede Højlund

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM

Supercomputer: De vinder VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bud på 1,12 milliard afvist

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Sat til salg – så dyr er han