Helt tilbage fra de første år af det nuværende ejerskab i FC København har der været henvendelser, forhandlinger og et væld af rygter om et helt eller delvist salg af Parken Sport & Entertainment (PSE) og FCK.
Og nu er FC København og PSE igen varm, efter finansmediet Inside Business søndag aften fortalte om interesse i at købe selskabet, en interesse der ifølge Inside Business er fremskreden og med forventning om et snarligt bud.
Mediet melder om interesse fra amerikanske investorer, hvilket stemmer overens med Tipsbladets oplysninger.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er investeringsbanken J.P. Morgan, der ofte optræder som rådgiver og mægler i handler med sportshold og stadionbyggerier, inde over en potentiel handel af FC København og Parken Sport & Entertainment.
J.P. Morgan er som organisation en af verdens førende inden for såvel rådgivning som finansiering i og af nogle af de største klubhandler og sportsaftaler i dette årtusinde.
Det var J.P. Morgan, der tilbød at hjælpe med finansieringen af den skæbnesvangre Super League-udbryderliga, der på 48 timer opstod og brød sammen i april 2021 under enorme fanprotester og politisk modvilje, da seks Premier League-klubber og de tre største klubber fra henholdsvis La Liga og Serie A forsøgte at gå solo uden om UEFA og Champions League.
J.P. Morgan var også inde over som rådgiver, da Jim Ratcliffe endte med at vinde budrunden i Manchester United, hvor han i begyndelsen af 2024 købte 27,7 procent af klubben for omtrent 11 milliarder kroner, og investeringsbanken har også hjulpet med finansieringen af det storstilede køb af Chelsea i 2022 fra Roman Abramovitj.
Det er kutyme, at især store fodboldklubber og sportshold bruger ekstern rådgivning i forbindelse med potentielle handler, og at i dette tilfælde FC København bruger ekstern sparring er ikke ensbetydende med, at der dermed kommer en aftale.
FC København har tidligere været på radaren (læs mere her) hos selskaber som 49ers Enterprise (Leeds United), Friedkin Group (AS Roma) og Arctos, der ejer mindre andele i en lang række sportshold i USA, i Liverpool via en mindre post i Fenway Sports Group og i andre sportsrelaterede selskaber.
David Blitzer, toneangivende investor i Brøndbys majoritetsejer Global Football Holdings, forhandlede sammen med andre investorer også for få år siden om at købe sig ind i FC København og PSE, uden at det som bekendt blev til virkelighed.
Helt tilbage i 2010 var daværende Chelsea-ejer Roman Abramovitj og sønnen Arkady Abramovitj interesserede i en investering i FC København, uden det blev til noget.
Også den nuværende Aston Villa-medejer Wes Edens så for en håndfuld år siden nærmere på muligheden for at købe FC København og PSE.
Tipsbladet har kontaktet J.P. Morgan for en kommentar.
FC København meddeler på Tipsbladets henvendelse, at man ikke kommenterer på rygter.
LIVE
TransferLIVE: De har budt på Andreas Schjelderup
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
TOPNYHED
FC Midtjylland forlænger med stjernespiller
TOPNYHED
17-årig starter for FCK mod Napoli
TOPNYHED
Dansker bomber løs mod Manchester City
EKSKLUSIVT
Dansk klub har ham på radaren
LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Her kan du se FC København mod Napoli
INTERVIEW