AGF-profil drømmer om nyt udlandseventyr

Mads Emil Madsen havde håbet på mere fra sit udlandseventyr, men er nu glad for at være tilbage i Danmark.



For cirka to år siden forlod Mads Emil Madsen tilværelsen i Silkeborg til fordel for et udlandseventyr i først østrigske Lask og dernæst Slavia Prag.

Og selv om det ikke gik som håbet, så ser han ikke på udlandseventyrerne som nederlag.

– Jeg vil ikke sige, at jeg ikke har fået noget ud af mine udlandsophold. Jeg har lært meget om mig selv, og det er jo ikke, fordi jeg har været ude af truppen nogen af stederne. Det har ikke været en kæmpe succes, men jeg ser det heller ikke som et nederlag.

Den tidligere Silkeborg-spiller har fået noget nær en drømmestart i AGF. For nylig kom han sågar på månedens hold i Superligaen, og hovedpersonen selv er da også ganske godt tilfreds med sin første tid i klubben.

– Det har været klasse. Det har været, som jeg havde håbet. Vi fungerer godt som hold, og vi bliver bedre og bedre.

– At jeg er kommet på månedens hold og ugens hold, er ikke noget jeg tænker meget over, men det er selvfølgelig et skulderklap.

Selv om udlandseventyret ikke blev forløst i første omgang, så har Mads Emil Madsen ikke lagt ambitionerne om succes i udlandet helt væk, selv om han er meget glad for at være i AGF.

– Selvfølgelig har jeg ambitioner om at komme til udlandet igen. Jeg har altid sagt, at jeg gerne vil være så god, som jeg kan, og så god, som jeg kan blive.

– Det tror jeg er på en endnu større hylde end her, men det er selvfølgelig ikke noget, jeg tænker over lige nu. Specielt efter to år hvor det ikke er lykkedes. Jeg er bare glad for at være tilbage i Danmark, fortæller midtbanespilleren.

Næste opgave for Mads Emil Madsen og AGF er på næste mandag, hvor aarhusianerne får besøg af oprykkerne fra Lyngby.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Flere klubber bejler til FCM-profil

Fem bud på Brøndbys nye træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Her er FC Københavns vej i Europa

Forhandler med storklub

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Kommer med frækt bud på dansk mester

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Brøndby fyrer Steve Cooper

Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til