AGF-profil drømmer om nyt udlandseventyr

Mads Emil Madsen havde håbet på mere fra sit udlandseventyr, men er nu glad for at være tilbage i Danmark.



For cirka to år siden forlod Mads Emil Madsen tilværelsen i Silkeborg til fordel for et udlandseventyr i først østrigske Lask og dernæst Slavia Prag.

Og selv om det ikke gik som håbet, så ser han ikke på udlandseventyrerne som nederlag.

– Jeg vil ikke sige, at jeg ikke har fået noget ud af mine udlandsophold. Jeg har lært meget om mig selv, og det er jo ikke, fordi jeg har været ude af truppen nogen af stederne. Det har ikke været en kæmpe succes, men jeg ser det heller ikke som et nederlag.

Den tidligere Silkeborg-spiller har fået noget nær en drømmestart i AGF. For nylig kom han sågar på månedens hold i Superligaen, og hovedpersonen selv er da også ganske godt tilfreds med sin første tid i klubben.

– Det har været klasse. Det har været, som jeg havde håbet. Vi fungerer godt som hold, og vi bliver bedre og bedre.

– At jeg er kommet på månedens hold og ugens hold, er ikke noget jeg tænker meget over, men det er selvfølgelig et skulderklap.

Selv om udlandseventyret ikke blev forløst i første omgang, så har Mads Emil Madsen ikke lagt ambitionerne om succes i udlandet helt væk, selv om han er meget glad for at være i AGF.

– Selvfølgelig har jeg ambitioner om at komme til udlandet igen. Jeg har altid sagt, at jeg gerne vil være så god, som jeg kan, og så god, som jeg kan blive.

– Det tror jeg er på en endnu større hylde end her, men det er selvfølgelig ikke noget, jeg tænker over lige nu. Specielt efter to år hvor det ikke er lykkedes. Jeg er bare glad for at være tilbage i Danmark, fortæller midtbanespilleren.

Næste opgave for Mads Emil Madsen og AGF er på næste mandag, hvor aarhusianerne får besøg af oprykkerne fra Lyngby.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Arsenal er i Champions League-finalen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk