2020 er ovre for fodboldlandsholdet efter et landsholdsfrit forår og et komprimeret efterårsprogram med otte kampe.
Landstræner Kasper Hjulmand godkender sin egen start i landstrænerjobbet, når han skeler til både resultater og landsholdets udvikling i en tid med coronaudfordringer.
Det siger han efter onsdagens 2-4-nederlag til Belgien, der markerede afslutningen på Nations League-gruppespillet, hvor Danmark sluttede på andenpladsen.
– Jeg har stor respekt for det hold, som jeg har haft i otte kampe. Vi slutter gruppen foran England, og vi har haft et lovende efterår. Jeg tager hatten af for mine spillere, for de har lyttet og gjort alt for at gå i den retning, jeg gerne vil.
– Vi har lært meget i efteråret. Vi har spillet seks kampe i Nations League mod nogle af de bedste. Vi fik has på Island, som ikke er nemme at nedbryde, vi har haft to tætte kampe mod England, og vi har spillet godt mod Belgien også, siger Kasper Hjulmand.
Inkluderer man testkampe ender statistikken med at sige fem sejre, en uafgjort og to nederlag – begge nederlag til verdensetteren Belgien.
Som følge af det i landsholdssammenhæng uvant tætte kampprogram har Hjulmand ikke haft så meget tid på træningsbanen, som han ellers ville have haft.
Coronarelaterede omstændigheder har ved den netop afsluttede landsholdssamling også spoleret flere ellers værdifulde træningspas.
– Det har været to måneder med otte kampe og meget få træninger. Jeg har haft 41 spillere inde bare til den her samling, og jeg har givet 15 spillere debut i efteråret. Det siger lidt om vilkårene, siger Hjulmand.
Landsholdet skal først i aktion igen til marts, når VM-kvalifikationen mod indtil videre ukendte modstandere begynder.
I de kommende måneder skal landstræneren derfor grave sig ned i et stort analysearbejde, men han håber også på, at han får bedre mulighed for at besøge landsholdsspillerne ude i deres klubber i løbet af vinteren.
– Først og fremmest skal jeg lave en masse analyser, så jeg er topforberedt til næste år. Jeg skal analysere grundigt og følge spillernes udvikling.
– Og så skal vi have en coronavaccine så hurtigt så muligt, så jeg kan flyve lidt rundt og se spillere træne og tale med deres trænere. Jeg vil holde kontakten med spillerne, og så skal jeg forberede mig på de mange kampe, vi skal spille næste år, siger Hjulmand.
I 2021 skal Danmark spille ti VM-kvalifikationskampe, to testkampe før EM og mindst tre EM-kampe. Går Danmark hele vejen til EM-finalen, venter der i alt 19 landskampe for Hjulmand og co. næste år.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Forhandler med storklub
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Konge benåder fængslede fans efter AFCON
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
MEDIE
FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
NYHEDER
