2020 er ovre for fodboldlandsholdet efter et landsholdsfrit forår og et komprimeret efterårsprogram med otte kampe.
Landstræner Kasper Hjulmand godkender sin egen start i landstrænerjobbet, når han skeler til både resultater og landsholdets udvikling i en tid med coronaudfordringer.
Det siger han efter onsdagens 2-4-nederlag til Belgien, der markerede afslutningen på Nations League-gruppespillet, hvor Danmark sluttede på andenpladsen.
– Jeg har stor respekt for det hold, som jeg har haft i otte kampe. Vi slutter gruppen foran England, og vi har haft et lovende efterår. Jeg tager hatten af for mine spillere, for de har lyttet og gjort alt for at gå i den retning, jeg gerne vil.
– Vi har lært meget i efteråret. Vi har spillet seks kampe i Nations League mod nogle af de bedste. Vi fik has på Island, som ikke er nemme at nedbryde, vi har haft to tætte kampe mod England, og vi har spillet godt mod Belgien også, siger Kasper Hjulmand.
Inkluderer man testkampe ender statistikken med at sige fem sejre, en uafgjort og to nederlag – begge nederlag til verdensetteren Belgien.
Som følge af det i landsholdssammenhæng uvant tætte kampprogram har Hjulmand ikke haft så meget tid på træningsbanen, som han ellers ville have haft.
Coronarelaterede omstændigheder har ved den netop afsluttede landsholdssamling også spoleret flere ellers værdifulde træningspas.
– Det har været to måneder med otte kampe og meget få træninger. Jeg har haft 41 spillere inde bare til den her samling, og jeg har givet 15 spillere debut i efteråret. Det siger lidt om vilkårene, siger Hjulmand.
Landsholdet skal først i aktion igen til marts, når VM-kvalifikationen mod indtil videre ukendte modstandere begynder.
I de kommende måneder skal landstræneren derfor grave sig ned i et stort analysearbejde, men han håber også på, at han får bedre mulighed for at besøge landsholdsspillerne ude i deres klubber i løbet af vinteren.
– Først og fremmest skal jeg lave en masse analyser, så jeg er topforberedt til næste år. Jeg skal analysere grundigt og følge spillernes udvikling.
– Og så skal vi have en coronavaccine så hurtigt så muligt, så jeg kan flyve lidt rundt og se spillere træne og tale med deres trænere. Jeg vil holde kontakten med spillerne, og så skal jeg forberede mig på de mange kampe, vi skal spille næste år, siger Hjulmand.
I 2021 skal Danmark spille ti VM-kvalifikationskampe, to testkampe før EM og mindst tre EM-kampe. Går Danmark hele vejen til EM-finalen, venter der i alt 19 landskampe for Hjulmand og co. næste år.
/ritzau/
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
Giver to spillere livstidskarantæne
Store spillersalg sikrer AaB overskud
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
I forhandlinger med Nartey
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Sænker prisen mod Midtjylland
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
