Jonathan Amon blev spået en kæmpe fremtid, da han først begyndte at vise sig frem i FC Nordsjælland.
Farum-klubben blev af klubbens daværende U19-træner Søren Krogh tippet om den lynhurtige amerikaner, efter han i en kamp på Kies idrætsefterskole havde drevet gæk med alt og alle tilbage i 2015. Jonathan Amon var blevet inviteret til idrætsefterskolen af en kammerat fra USA.
Lynhurtigt slog FC Nordsjælland kløerne i Jonathan Amon, men der var dog lige den hage, at han ikke var fyldt 18 år endnu, og derfor kunne de ikke skrive kontrakt med ham. Som ikke-EU-borger skal man være myndig for at kunne tegne en kontrakt.
Derfor måtte FC Nordsjælland væbne sig med tålmodighed. Men i mellemtiden fortsatte amerikaneren med at imponere.
Tre mål scorede han blandt andet i en U19-kamp mod Randers FC, og senere brillerede han mod Lyngby BK. Derfor begyndte Farum-klubben at frygte for, at andre bejlere ville skrive kontrakt med ham for snuden af dem, når han fyldte 18 år.
Derfor blev Jonathan Amon gemt væk på klubbens akademi, Right to Dream, i Ghana.
– Vi har holdt ham lidt hen, fordi han skulle blive 18, før vi kunne gøre noget ved ham. Han har været i klubben i nogle år. Vi sendte ham til Ghana i fire måneder, efter at han spillede for vores U19-hold mod Lyngby, hvor han var helt outstanding. Så måtte vi pakke ham væk igen, sagde Kasper Hjulmand tilbage i 2017.

I april 2017 blev Jonathan Amon 18 år, og her kunne han tegne en kontrakt frem til 2020 med FC Nordsjælland. Lynhurtigt beviste han sig også på seniorniveau, indtil skader blev en fast del af hans hverdag.
Derfor har Jonathan Amon heller ikke været meget i medierne siden dengang. Men nu fortæller kantspilleren til Tipsbladet, hvordan han oplevede den periode, hvor han blev 'gemt væk'.
– En stor del af den periode handlede også om mit visum. Jeg skulle enten blive i USA eller tage til Ghana og se Right to Dream, så det handlede mest om det. Så jeg ved ikke, om jeg vil kalde det, at jeg blev gemt væk, siger Jonathan Amon med et smil.
Jonathan Amon spillede ikke mange kampe for FC Nordsjælland i 2017/2018-sæsonen, men alle kunne se hans enorme potentiale med det samme. Derfor må der med al sandsynlighed også have været nogle pæne tilbud den efterfølgende sommer.
– Måske hørte jeg lidt. Men det blev ikke til noget, så jeg føler bare, at jeg skal tilbage til der, hvor jeg var og blive endnu bedre. Så det bekymrer jeg mig ikke om længere, siger Jonathan Amon til Tipsbladet.
Nu er den amerikanske kantspiller blevet 24 år og har tegnet en etårig aftale med Lyngby BK. Indtil videre er han blevet brugt som indskiftningsspiller.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
‘Han er tilgivet’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Liverpool – West Ham United
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Her skal Sepp Piontek begraves
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
Ny hooliganpakke er vedtaget
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Juventus-profil: ‘Absurd’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
MEDIE