Jonathan Amon blev spået en kæmpe fremtid, da han først begyndte at vise sig frem i FC Nordsjælland.
Farum-klubben blev af klubbens daværende U19-træner Søren Krogh tippet om den lynhurtige amerikaner, efter han i en kamp på Kies idrætsefterskole havde drevet gæk med alt og alle tilbage i 2015. Jonathan Amon var blevet inviteret til idrætsefterskolen af en kammerat fra USA.
Lynhurtigt slog FC Nordsjælland kløerne i Jonathan Amon, men der var dog lige den hage, at han ikke var fyldt 18 år endnu, og derfor kunne de ikke skrive kontrakt med ham. Som ikke-EU-borger skal man være myndig for at kunne tegne en kontrakt.
Derfor måtte FC Nordsjælland væbne sig med tålmodighed. Men i mellemtiden fortsatte amerikaneren med at imponere.
Tre mål scorede han blandt andet i en U19-kamp mod Randers FC, og senere brillerede han mod Lyngby BK. Derfor begyndte Farum-klubben at frygte for, at andre bejlere ville skrive kontrakt med ham for snuden af dem, når han fyldte 18 år.
Derfor blev Jonathan Amon gemt væk på klubbens akademi, Right to Dream, i Ghana.
– Vi har holdt ham lidt hen, fordi han skulle blive 18, før vi kunne gøre noget ved ham. Han har været i klubben i nogle år. Vi sendte ham til Ghana i fire måneder, efter at han spillede for vores U19-hold mod Lyngby, hvor han var helt outstanding. Så måtte vi pakke ham væk igen, sagde Kasper Hjulmand tilbage i 2017.

I april 2017 blev Jonathan Amon 18 år, og her kunne han tegne en kontrakt frem til 2020 med FC Nordsjælland. Lynhurtigt beviste han sig også på seniorniveau, indtil skader blev en fast del af hans hverdag.
Derfor har Jonathan Amon heller ikke været meget i medierne siden dengang. Men nu fortæller kantspilleren til Tipsbladet, hvordan han oplevede den periode, hvor han blev 'gemt væk'.
– En stor del af den periode handlede også om mit visum. Jeg skulle enten blive i USA eller tage til Ghana og se Right to Dream, så det handlede mest om det. Så jeg ved ikke, om jeg vil kalde det, at jeg blev gemt væk, siger Jonathan Amon med et smil.
Jonathan Amon spillede ikke mange kampe for FC Nordsjælland i 2017/2018-sæsonen, men alle kunne se hans enorme potentiale med det samme. Derfor må der med al sandsynlighed også have været nogle pæne tilbud den efterfølgende sommer.
– Måske hørte jeg lidt. Men det blev ikke til noget, så jeg føler bare, at jeg skal tilbage til der, hvor jeg var og blive endnu bedre. Så det bekymrer jeg mig ikke om længere, siger Jonathan Amon til Tipsbladet.
Nu er den amerikanske kantspiller blevet 24 år og har tegnet en etårig aftale med Lyngby BK. Indtil videre er han blevet brugt som indskiftningsspiller.
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
EKSKLUSIVT
Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen
MEDIE
Forhandler med Pione Sisto
MEDIE
FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit
TOPNYHED
OB-boss med spændende transferbesked
MEDIE
Sergio Ramos i chokskifte?
MEDIE
Jacob Neestrup spøger i denne klub
EKSKLUSIVT
Martin Jørgensen jubler over stor nyhed
Anbefaler FC Midtjylland til alle
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator
TOPNYHED
Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’
MEDIE
Brøndby afvist
NYHEDER
– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp
MEDIE
Danskerklub vil IKKE byde på Robert
TOPNYHED
Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller
NYHEDER
Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’
MEDIE
Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
NYHEDER
Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’
MEDIE
Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte
TRANSFER
Brøndbys ejer køber Dax Palmer
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Ny kulturbærer i FCK? ‘Det er ikke særlig godt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil
FANKLUBBEN
Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!
MEDIE
Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
NYHEDER
Rune deler video: ‘Super svært at gå’
Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK
NYHEDER
Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter
NYHEDER
Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
MEDIE
Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet
TOPNYHED
Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked
FCM-helt fremhæver Duncan
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
Conrad Harder assisterer i nederlag
Fik vigtig Eriksen-idé i træningscentret
MEDIE
Salah er med i Liverpools trup efter mundhuggeri
NYHEDER
Mads Pedersen skal køre næste års Tour de France
Køb billet til FC København i Champions League
Indkalder Salah til afgørende samtale
Vildt! Dansk rekordår i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha
NYHEDER
Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!
MEDIE
Bayern München har Superliga-stjerne på blokken
DAGENS SPILFORSLAG
Pointdeling i vestfransk derby
TOPNYHED