Jonathan Amon blev spået en kæmpe fremtid, da han først begyndte at vise sig frem i FC Nordsjælland.
Farum-klubben blev af klubbens daværende U19-træner Søren Krogh tippet om den lynhurtige amerikaner, efter han i en kamp på Kies idrætsefterskole havde drevet gæk med alt og alle tilbage i 2015. Jonathan Amon var blevet inviteret til idrætsefterskolen af en kammerat fra USA.
Lynhurtigt slog FC Nordsjælland kløerne i Jonathan Amon, men der var dog lige den hage, at han ikke var fyldt 18 år endnu, og derfor kunne de ikke skrive kontrakt med ham. Som ikke-EU-borger skal man være myndig for at kunne tegne en kontrakt.
Derfor måtte FC Nordsjælland væbne sig med tålmodighed. Men i mellemtiden fortsatte amerikaneren med at imponere.
Tre mål scorede han blandt andet i en U19-kamp mod Randers FC, og senere brillerede han mod Lyngby BK. Derfor begyndte Farum-klubben at frygte for, at andre bejlere ville skrive kontrakt med ham for snuden af dem, når han fyldte 18 år.
Derfor blev Jonathan Amon gemt væk på klubbens akademi, Right to Dream, i Ghana.
– Vi har holdt ham lidt hen, fordi han skulle blive 18, før vi kunne gøre noget ved ham. Han har været i klubben i nogle år. Vi sendte ham til Ghana i fire måneder, efter at han spillede for vores U19-hold mod Lyngby, hvor han var helt outstanding. Så måtte vi pakke ham væk igen, sagde Kasper Hjulmand tilbage i 2017.

I april 2017 blev Jonathan Amon 18 år, og her kunne han tegne en kontrakt frem til 2020 med FC Nordsjælland. Lynhurtigt beviste han sig også på seniorniveau, indtil skader blev en fast del af hans hverdag.
Derfor har Jonathan Amon heller ikke været meget i medierne siden dengang. Men nu fortæller kantspilleren til Tipsbladet, hvordan han oplevede den periode, hvor han blev 'gemt væk'.
– En stor del af den periode handlede også om mit visum. Jeg skulle enten blive i USA eller tage til Ghana og se Right to Dream, så det handlede mest om det. Så jeg ved ikke, om jeg vil kalde det, at jeg blev gemt væk, siger Jonathan Amon med et smil.
Jonathan Amon spillede ikke mange kampe for FC Nordsjælland i 2017/2018-sæsonen, men alle kunne se hans enorme potentiale med det samme. Derfor må der med al sandsynlighed også have været nogle pæne tilbud den efterfølgende sommer.
– Måske hørte jeg lidt. Men det blev ikke til noget, så jeg føler bare, at jeg skal tilbage til der, hvor jeg var og blive endnu bedre. Så det bekymrer jeg mig ikke om længere, siger Jonathan Amon til Tipsbladet.
Nu er den amerikanske kantspiller blevet 24 år og har tegnet en etårig aftale med Lyngby BK. Indtil videre er han blevet brugt som indskiftningsspiller.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
Her kan du se de danske hold i Europa
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
MEDIE
Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
Viborg FF – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED