Hobro forstærker sig med Danny Olsen

Danny Olsen skifter til Hobro på en toårig aftale.



Hobro IK er godt i gang med at forstærke truppen forud for sæsonen i Superligaen.

Og at dømme på seneste indkøb mener klubben det alvorligt.

Således har Hobro IK netop præsenteret den tidligere AGF-, FC Midtjylland- og FC Nordsjælland-spiller Danny Olsen, der får en toårig aftale i Hobro.

Danny Olsen, 32 år, kommer på en fri transfer, efter hans aftale med AGF udløb 30. juni 2017.

– Gennem flere samtaler har Danny udtrykt stor tro på vores projekt her i Hobro IK, og vi har kunnet mærke, at han stadig er sulten for at spille på højeste niveau i Danmark. Vi glæder os til at byde en spiller af Dannys kaliber med Alandskampe på CV’et velkommen i Hobro IK, udtaler sportschef Jens Hammer Sørensen i en pressemeddelelse og forklarer:

– Vi får i Danny en erfaren spiller, der har prøvet meget, og som ved, hvad der kræves for at spille i Alka Superligaen. Han er en dygtig midtbanespiller med et godt blik for spillet, og så er han dygtig til skabe ro. Derudover har han et godt spark, som gør ham til en stor trussel på skud fra distancen, slutter Jens Hammer Sørensen.

Danny Olsen er også godt tilfreds med nu at have fremtiden på plads.

– Jeg valgte Hobro IK, da jeg har fået et meget positivt billede af klubben. Der virker til at være mange gode folk i klubben, og så er faciliteterne jo efterhånden også blevet rigtig gode her. Jeg har selvfølgelig haftsamtaler med Thomasberg, som jeg også kender fra tiden i FC Midtjylland, og den spillestil, han gerne vil praktisere, passer godt til den måde, jeg gerne vil spille fodbold på. Så hele pakken passer godt, siger Danny Olsen.

– Jeg skal give noget erfaring videre til de unge spillere i truppen samt til de spillere, som ikke har så meget erfaring med at spille i Alka Superligaen. Derudover skal jeg bidrage med atskabe noget ro og forhåbentligt også score nogle mål. Jeg ser frem til at komme i gang, og jeg glæder mig til at lære mine nye holdkammerater at kende, forklarer han.

Danny Olsen får trøje nummer 9 i Hobro.

Ud over Danny Olsen har klubben også hentet blandt andre Rasmus Minor Petersen, Vito Hammershøy-Mistrati og Edgar Babayan.





LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Norsk ekspert håner Danmark

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Norge – England

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spanien – Belgien

Uventet transferdrejning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Superligaen er knækket

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op