Hobro IK er godt i gang med at forstærke truppen forud for sæsonen i Superligaen.
Og at dømme på seneste indkøb mener klubben det alvorligt.
Således har Hobro IK netop præsenteret den tidligere AGF-, FC Midtjylland- og FC Nordsjælland-spiller Danny Olsen, der får en toårig aftale i Hobro.
Danny Olsen, 32 år, kommer på en fri transfer, efter hans aftale med AGF udløb 30. juni 2017.
– Gennem flere samtaler har Danny udtrykt stor tro på vores projekt her i Hobro IK, og vi har kunnet mærke, at han stadig er sulten for at spille på højeste niveau i Danmark. Vi glæder os til at byde en spiller af Dannys kaliber med Alandskampe på CV’et velkommen i Hobro IK, udtaler sportschef Jens Hammer Sørensen i en pressemeddelelse og forklarer:
– Vi får i Danny en erfaren spiller, der har prøvet meget, og som ved, hvad der kræves for at spille i Alka Superligaen. Han er en dygtig midtbanespiller med et godt blik for spillet, og så er han dygtig til skabe ro. Derudover har han et godt spark, som gør ham til en stor trussel på skud fra distancen, slutter Jens Hammer Sørensen.
Danny Olsen er også godt tilfreds med nu at have fremtiden på plads.
– Jeg valgte Hobro IK, da jeg har fået et meget positivt billede af klubben. Der virker til at være mange gode folk i klubben, og så er faciliteterne jo efterhånden også blevet rigtig gode her. Jeg har selvfølgelig haftsamtaler med Thomasberg, som jeg også kender fra tiden i FC Midtjylland, og den spillestil, han gerne vil praktisere, passer godt til den måde, jeg gerne vil spille fodbold på. Så hele pakken passer godt, siger Danny Olsen.
– Jeg skal give noget erfaring videre til de unge spillere i truppen samt til de spillere, som ikke har så meget erfaring med at spille i Alka Superligaen. Derudover skal jeg bidrage med atskabe noget ro og forhåbentligt også score nogle mål. Jeg ser frem til at komme i gang, og jeg glæder mig til at lære mine nye holdkammerater at kende, forklarer han.
Danny Olsen får trøje nummer 9 i Hobro.
Ud over Danny Olsen har klubben også hentet blandt andre Rasmus Minor Petersen, Vito Hammershøy-Mistrati og Edgar Babayan.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
AVIS
Færdig i Real Madrid
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
10. gang i træk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
– Det var virkelig pinligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
