Hobro IK er godt i gang med at forstærke truppen forud for sæsonen i Superligaen.
Og at dømme på seneste indkøb mener klubben det alvorligt.
Således har Hobro IK netop præsenteret den tidligere AGF-, FC Midtjylland- og FC Nordsjælland-spiller Danny Olsen, der får en toårig aftale i Hobro.
Danny Olsen, 32 år, kommer på en fri transfer, efter hans aftale med AGF udløb 30. juni 2017.
– Gennem flere samtaler har Danny udtrykt stor tro på vores projekt her i Hobro IK, og vi har kunnet mærke, at han stadig er sulten for at spille på højeste niveau i Danmark. Vi glæder os til at byde en spiller af Dannys kaliber med Alandskampe på CV’et velkommen i Hobro IK, udtaler sportschef Jens Hammer Sørensen i en pressemeddelelse og forklarer:
– Vi får i Danny en erfaren spiller, der har prøvet meget, og som ved, hvad der kræves for at spille i Alka Superligaen. Han er en dygtig midtbanespiller med et godt blik for spillet, og så er han dygtig til skabe ro. Derudover har han et godt spark, som gør ham til en stor trussel på skud fra distancen, slutter Jens Hammer Sørensen.
Danny Olsen er også godt tilfreds med nu at have fremtiden på plads.
– Jeg valgte Hobro IK, da jeg har fået et meget positivt billede af klubben. Der virker til at være mange gode folk i klubben, og så er faciliteterne jo efterhånden også blevet rigtig gode her. Jeg har selvfølgelig haftsamtaler med Thomasberg, som jeg også kender fra tiden i FC Midtjylland, og den spillestil, han gerne vil praktisere, passer godt til den måde, jeg gerne vil spille fodbold på. Så hele pakken passer godt, siger Danny Olsen.
– Jeg skal give noget erfaring videre til de unge spillere i truppen samt til de spillere, som ikke har så meget erfaring med at spille i Alka Superligaen. Derudover skal jeg bidrage med atskabe noget ro og forhåbentligt også score nogle mål. Jeg ser frem til at komme i gang, og jeg glæder mig til at lære mine nye holdkammerater at kende, forklarer han.
Danny Olsen får trøje nummer 9 i Hobro.
Ud over Danny Olsen har klubben også hentet blandt andre Rasmus Minor Petersen, Vito Hammershøy-Mistrati og Edgar Babayan.
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. Randers-stjerne overfaldet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
LIVE
TransferLIVE: FC Midtjylland henter Tamsir Danso
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
MEDIE
