Rasmus Højlunds aktuelle succes vækker kun glæde hos Jacob Neestrup, selvom FC København sidste vinter valgte at sige farvel til den unge angriber, der nu scorer mål på samlebånd for Danmark og Atalanta.
– Jeg er glad for alle de spillere, der har været igennem vores talentafdeling, som lykkes. Og det er uanset, om de spiller i FC København eller i udlandet. Jeg er glad på alle FCK’eres vegne, når de lykkes godt, lyder det fra Jacob Neestrup efter onsdagens træning i FC København.
FC København-bossen afviser, at han sidder tilbage med ærgrelse over, at Rasmus Højlunds store gennembrud ikke blev i FC København.
– Jeg er kun lykkelig på Rasmus’ vegne. Det er over et år siden nu. Jeg er bare glad for, at Rasmus er lykkedes. Det fortjener han, siger Jacob Neestrup.
Er Rasmus Højlund et eksempel på, at det kan være meget svært at spotte, hvem der på sigt kan blive rigtig gode?
– Det viser bare, at talentudvikling er ekstremt komplekst og overhovedet ikke så simpelt, som mange gør det til. Vi er rigtig glade for, at Rasmus lige nu er ved at få sit helt stort gennembrud, siger Jacob Neestrup.
Rasmus Højlund nåede at spille 15 Superliga-kampe for FC København, hvor angriberen ikke kom på tavlen. Højlund scorede fem mål for FC København i Conference League og i kvalifikationen til samme turnering, inden han i januar 2022 blev solgt til Sturm Graz for omtrent 19 millioner kroner.
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
NYHEDER
Kniven for struben: Chefen hylder spillerne
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
De har ingen planer om at sælge dansk juvel
NYHEDER
Daniel Wass stopper karrieren om et år
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
Magiske Messi slår til igen
OPTAKT
Randers FC – OB
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
NYHEDER
Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TOPNYHED