Rasmus Højlund-salg ærgrer ikke Jacob Neestrup

Rasmus Højlunds eksplosive udvikling glæder Jacob Neestrup, der ikke vil ærgre sig over salget af angriberen.



Rasmus Højlunds aktuelle succes vækker kun glæde hos Jacob Neestrup, selvom FC København sidste vinter valgte at sige farvel til den unge angriber, der nu scorer mål på samlebånd for Danmark og Atalanta. 

– Jeg er glad for alle de spillere, der har været igennem vores talentafdeling, som lykkes. Og det er uanset, om de spiller i FC København eller i udlandet. Jeg er glad på alle FCK’eres vegne, når de lykkes godt, lyder det fra Jacob Neestrup efter onsdagens træning i FC København. 

FC København-bossen afviser, at han sidder tilbage med ærgrelse over, at Rasmus Højlunds store gennembrud ikke blev i FC København. 

– Jeg er kun lykkelig på Rasmus’ vegne. Det er over et år siden nu. Jeg er bare glad for, at Rasmus er lykkedes. Det fortjener han, siger Jacob Neestrup. 

Er Rasmus Højlund et eksempel på, at det kan være meget svært at spotte, hvem der på sigt kan blive rigtig gode? 

 – Det viser bare, at talentudvikling er ekstremt komplekst og overhovedet ikke så simpelt, som mange gør det til. Vi er rigtig glade for, at Rasmus lige nu er ved at få sit helt stort gennembrud, siger Jacob Neestrup. 

Rasmus Højlund nåede at spille 15 Superliga-kampe for FC København, hvor angriberen ikke kom på tavlen. Højlund scorede fem mål for FC København i Conference League og i kvalifikationen til samme turnering, inden han i januar 2022 blev solgt til Sturm Graz for omtrent 19 millioner kroner. 





Afsløring: FC København sælger Theo Sander




LIVE

VM-LIVE: Tidligere Brøndby-spiller taler ud

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler

Chokskifte på vej?

Til lægetjek i Superliga-klub

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Køber ind i Barcelona

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

– Derfor fyrer vi Thomasberg

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

FCK går på rov i Viborg

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Stor dansk transfer i fare for kollaps?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

England – Ghana

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Portugal – Usbekistan

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Frederiksen renser ud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Ustoppelig målmaskine sender Norge videre

Schweiz – Canada

Et skridt tættere Englands største stadion



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Fransk sejr over Irak i afbrudt VM-kamp

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia