Rasmus Højlund-salg ærgrer ikke Jacob Neestrup

Rasmus Højlunds eksplosive udvikling glæder Jacob Neestrup, der ikke vil ærgre sig over salget af angriberen.



Rasmus Højlunds aktuelle succes vækker kun glæde hos Jacob Neestrup, selvom FC København sidste vinter valgte at sige farvel til den unge angriber, der nu scorer mål på samlebånd for Danmark og Atalanta. 

– Jeg er glad for alle de spillere, der har været igennem vores talentafdeling, som lykkes. Og det er uanset, om de spiller i FC København eller i udlandet. Jeg er glad på alle FCK’eres vegne, når de lykkes godt, lyder det fra Jacob Neestrup efter onsdagens træning i FC København. 

FC København-bossen afviser, at han sidder tilbage med ærgrelse over, at Rasmus Højlunds store gennembrud ikke blev i FC København. 

– Jeg er kun lykkelig på Rasmus’ vegne. Det er over et år siden nu. Jeg er bare glad for, at Rasmus er lykkedes. Det fortjener han, siger Jacob Neestrup. 

Er Rasmus Højlund et eksempel på, at det kan være meget svært at spotte, hvem der på sigt kan blive rigtig gode? 

 – Det viser bare, at talentudvikling er ekstremt komplekst og overhovedet ikke så simpelt, som mange gør det til. Vi er rigtig glade for, at Rasmus lige nu er ved at få sit helt stort gennembrud, siger Jacob Neestrup. 

Rasmus Højlund nåede at spille 15 Superliga-kampe for FC København, hvor angriberen ikke kom på tavlen. Højlund scorede fem mål for FC København i Conference League og i kvalifikationen til samme turnering, inden han i januar 2022 blev solgt til Sturm Graz for omtrent 19 millioner kroner. 







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

AGF jagter hollandsk talent

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Chelsea – Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans