Hoff Thorup: Har gode minder fra Brøndby Stadion

Johannes Hoff Thorup regner med, at FC Nordsjællands kommende kamp mod Brøndby bliver ligesom de andre, som de har spillet mod dem.



Der venter FC Nordsjælland en meget afgørende kamp i deres mesterskabsjagt, når de mandag skal møde Brøndby på udebane. Med ét point op til førstepladsen med to kampe tilbage af sæsonen er der selvsagt en del på spil.

FCN-cheftræner Johannes Hoff Thorup har i den forbindelse et klart billede af, hvordan det bliver at møde de blågule fra den københavnske vestegn. Det fortæller han om på klubbens hjemmeside.

– Jeg tror, at det bliver en kamp, der kommer til at minde meget om de andre kampe, vi har spillet mod Brøndby. Der har vi set, at det hold, som har bolden, vil fremstå bedst. Når de har kunnet presse os, er det, fordi de har haft bolden i længere perioder, og på samme måde har vores spil været bedst, når vi har haft boldbesiddelsen, siger han ligesom de forbereder sig på, hvilken formation, de skal op mod.

Derudover er det et sted, som han har det godt med at være. Tidligere på sæsonen vandt de også med 3-1 på udebane der, ligesom de har vundet på hjemmebane begge gange i denne sæson

– Vi ved, at det er et svært sted at spille, men vi har omvendt også gode minder fra Brøndby Stadion. Især vores sidste møde har vi gode minder fra, hvor vi havde nogle rigtig gode perioder med bolden og fik flyttet den godt rundt. Så vi vil gerne skabe det samme kampbillede, lyder det fra FC Nordsjælland-træneren.

Derudover kommer han ikke til at holde øje med, hvordan det går i kampen mellem Viborg og FC København lige inden.

– Vi skal bruge det så lidt som muligt, for det har ingen betydning for os. Vi skal ud at vinde, og det kommer ikke til at ændre sig på grund af, hvordan andre hold spiller. Det vigtigste er, at spillerne er fuldstændig fokuserede på den opgave, der nu venter, og det har de været rigtig dygtige til indtil nu, så det forventer jeg bestemt også, at de er på mandag, fortæller Thorup.

I stedet er han mest opmærksom på sine egne spillere, da det er nu, at man kan løbe ind i skader og karantæner efter en lang sæson med mange kampe.

Selv har han også peget på, at der skal gøres rent bord for at tage mesterskabet. Læs mere om det her.




LIVE

TransferLIVE: Vild transferdag


AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Lukas Lerager ikke i tvivl: ‘Fremragende handel’

‘Choktransfer’? I dialog med Manchester United

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Lindstrøm på blokken i storklub

Den fejl må Brøndby ikke lave!


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Rejser til Brøndby med en røvfuld



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

FC Barcelona-stjerner i chok

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Dansker færdig i Galatasaray

Påpeger Conrad Harders problem

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Bayern raser mod Donnarumma

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne



Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Trist Mikael Uhre-besked

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tour de France – 1. etape



På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen