Tøfting var i chok: Vejle appellerer ikke

Vejle vil ikke appellere den advarsel, Kristian Kierkegaard fik fredag aften i kampen mod FC København.



Kristian Kierkegaard var ved at blive den store helt for Vejle, da de i fredags var tæt på at lave et flot comeback i Parken mod FC København. Offensivspilleren spillede en hovedrolle i det fine pres, som Superligaens bundprop fik sammensat mod slutningen af kampen, hvor Kristian Kierkegaard også selv kom på tavlen efter et flot forarbejde af Anders K. Jakobsen.

Udover scoringen kom Kristian Kierkegaard også i fokus, da han efter 67 minutter fik en advarsel for film. Kampens dommer, Mads Kristoffer Kristoffersen, fløjtede resolut, men da alle troede, at han ville dømme frispark i Vejles retning, valgte han i stedet at præsentere Kristian Kierkegaard for et gult kort, da han mente, at offensivspilleren filmede i situationen.

TV-billederne viste ellers efterfølgende, at der var klar kontakt fra Pantelis Hatzidiakos på Kristian Kierkegaards knæ, men dommeren valgte at fastholde sin beslutning.

I forbindelse med kommenteringen af kampen var Stig Tøfting også meget undrende over, hvad der fik Mads Kristoffer Kristoffersen til at dømme, som han gjorde.

– Det er til at få øje på. Ved du hvad, han får simpelthen gult kort for film.

– Amen, helt ærligt, der er jo kontakt og alt muligt. Jeg ved ikke, hvad Mads Kristoffer Kristoffersen ser i dag. Han rammer da i hvert fald det ene ben; det er helt oppe på låret, at der er kontakt. Det er da horribelt at se på, sagde Stig Tøfting i kommenteringen af kampen, der blev sendt på TV 3+.

Alligevel bekræfter Vejle nu overfor Tipsbladet, at de ikke kommer til at appellere det gule kort til Fodboldens Disciplinærinstans. Vejle vandt ellers en sag tidligere på sæsonen, hvor Lundrim Hetemi slap for karantæne, efter han havde udtalt sig kritisk om dommerpræstationen i det omvendte opgør mod FC København.

Du kan se situationen i videoen ovenover artiklen.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dansk træner vinder stor pris

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Skal Iran til VM? Afholder møde om sagen

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Aston Villa – Nottingham Forest

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog