Tøfting var i chok: Vejle appellerer ikke

Vejle vil ikke appellere den advarsel, Kristian Kierkegaard fik fredag aften i kampen mod FC København.



Kristian Kierkegaard var ved at blive den store helt for Vejle, da de i fredags var tæt på at lave et flot comeback i Parken mod FC København. Offensivspilleren spillede en hovedrolle i det fine pres, som Superligaens bundprop fik sammensat mod slutningen af kampen, hvor Kristian Kierkegaard også selv kom på tavlen efter et flot forarbejde af Anders K. Jakobsen.

Udover scoringen kom Kristian Kierkegaard også i fokus, da han efter 67 minutter fik en advarsel for film. Kampens dommer, Mads Kristoffer Kristoffersen, fløjtede resolut, men da alle troede, at han ville dømme frispark i Vejles retning, valgte han i stedet at præsentere Kristian Kierkegaard for et gult kort, da han mente, at offensivspilleren filmede i situationen.

TV-billederne viste ellers efterfølgende, at der var klar kontakt fra Pantelis Hatzidiakos på Kristian Kierkegaards knæ, men dommeren valgte at fastholde sin beslutning.

I forbindelse med kommenteringen af kampen var Stig Tøfting også meget undrende over, hvad der fik Mads Kristoffer Kristoffersen til at dømme, som han gjorde.

– Det er til at få øje på. Ved du hvad, han får simpelthen gult kort for film.

– Amen, helt ærligt, der er jo kontakt og alt muligt. Jeg ved ikke, hvad Mads Kristoffer Kristoffersen ser i dag. Han rammer da i hvert fald det ene ben; det er helt oppe på låret, at der er kontakt. Det er da horribelt at se på, sagde Stig Tøfting i kommenteringen af kampen, der blev sendt på TV 3+.

Alligevel bekræfter Vejle nu overfor Tipsbladet, at de ikke kommer til at appellere det gule kort til Fodboldens Disciplinærinstans. Vejle vandt ellers en sag tidligere på sæsonen, hvor Lundrim Hetemi slap for karantæne, efter han havde udtalt sig kritisk om dommerpræstationen i det omvendte opgør mod FC København.

Du kan se situationen i videoen ovenover artiklen.







LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Fem bud på Brøndbys nye træner

Værste i 16 år



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Her er FC Københavns vej i Europa

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Stor klub bekræfter interesse for dansker

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Her kan du se FC Bayern München mod VfB Stuttgart



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Ebola-udbrud sender dansk modstander i isolation

Dommerekspert: Glem det, FCK!

FC København kan få Jens Stage-millioner

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Kæmpe røgslør af Brøndby