Tøfting var i chok: Vejle appellerer ikke

Vejle vil ikke appellere den advarsel, Kristian Kierkegaard fik fredag aften i kampen mod FC København.



Kristian Kierkegaard var ved at blive den store helt for Vejle, da de i fredags var tæt på at lave et flot comeback i Parken mod FC København. Offensivspilleren spillede en hovedrolle i det fine pres, som Superligaens bundprop fik sammensat mod slutningen af kampen, hvor Kristian Kierkegaard også selv kom på tavlen efter et flot forarbejde af Anders K. Jakobsen.

Udover scoringen kom Kristian Kierkegaard også i fokus, da han efter 67 minutter fik en advarsel for film. Kampens dommer, Mads Kristoffer Kristoffersen, fløjtede resolut, men da alle troede, at han ville dømme frispark i Vejles retning, valgte han i stedet at præsentere Kristian Kierkegaard for et gult kort, da han mente, at offensivspilleren filmede i situationen.

TV-billederne viste ellers efterfølgende, at der var klar kontakt fra Pantelis Hatzidiakos på Kristian Kierkegaards knæ, men dommeren valgte at fastholde sin beslutning.

I forbindelse med kommenteringen af kampen var Stig Tøfting også meget undrende over, hvad der fik Mads Kristoffer Kristoffersen til at dømme, som han gjorde.

– Det er til at få øje på. Ved du hvad, han får simpelthen gult kort for film.

– Amen, helt ærligt, der er jo kontakt og alt muligt. Jeg ved ikke, hvad Mads Kristoffer Kristoffersen ser i dag. Han rammer da i hvert fald det ene ben; det er helt oppe på låret, at der er kontakt. Det er da horribelt at se på, sagde Stig Tøfting i kommenteringen af kampen, der blev sendt på TV 3+.

Alligevel bekræfter Vejle nu overfor Tipsbladet, at de ikke kommer til at appellere det gule kort til Fodboldens Disciplinærinstans. Vejle vandt ellers en sag tidligere på sæsonen, hvor Lundrim Hetemi slap for karantæne, efter han havde udtalt sig kritisk om dommerpræstationen i det omvendte opgør mod FC København.

Du kan se situationen i videoen ovenover artiklen.






TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos




EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter

De burde drømme om denne Brøndby-spiller

Benhård kritik af Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Liverpool præsenterer succestræner

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson

Manchester United afbryder forhandlingerne

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Jess Thorup fyret

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Vildt transferrygte skydes ned