Kristian Kierkegaard var ved at blive den store helt for Vejle, da de i fredags var tæt på at lave et flot comeback i Parken mod FC København. Offensivspilleren spillede en hovedrolle i det fine pres, som Superligaens bundprop fik sammensat mod slutningen af kampen, hvor Kristian Kierkegaard også selv kom på tavlen efter et flot forarbejde af Anders K. Jakobsen.
Udover scoringen kom Kristian Kierkegaard også i fokus, da han efter 67 minutter fik en advarsel for film. Kampens dommer, Mads Kristoffer Kristoffersen, fløjtede resolut, men da alle troede, at han ville dømme frispark i Vejles retning, valgte han i stedet at præsentere Kristian Kierkegaard for et gult kort, da han mente, at offensivspilleren filmede i situationen.
TV-billederne viste ellers efterfølgende, at der var klar kontakt fra Pantelis Hatzidiakos på Kristian Kierkegaards knæ, men dommeren valgte at fastholde sin beslutning.
I forbindelse med kommenteringen af kampen var Stig Tøfting også meget undrende over, hvad der fik Mads Kristoffer Kristoffersen til at dømme, som han gjorde.
– Det er til at få øje på. Ved du hvad, han får simpelthen gult kort for film.
– Amen, helt ærligt, der er jo kontakt og alt muligt. Jeg ved ikke, hvad Mads Kristoffer Kristoffersen ser i dag. Han rammer da i hvert fald det ene ben; det er helt oppe på låret, at der er kontakt. Det er da horribelt at se på, sagde Stig Tøfting i kommenteringen af kampen, der blev sendt på TV 3+.
Alligevel bekræfter Vejle nu overfor Tipsbladet, at de ikke kommer til at appellere det gule kort til Fodboldens Disciplinærinstans. Vejle vandt ellers en sag tidligere på sæsonen, hvor Lundrim Hetemi slap for karantæne, efter han havde udtalt sig kritisk om dommerpræstationen i det omvendte opgør mod FC København.
Du kan se situationen i videoen ovenover artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Mason Greenwood tæt på skifte
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
Knuser transferrekord
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
Medier jubler over USA’s nedtur
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Schweiz sender Colombia ud af VM
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’