Tøfting var i chok: Vejle appellerer ikke

Vejle vil ikke appellere den advarsel, Kristian Kierkegaard fik fredag aften i kampen mod FC København.



Kristian Kierkegaard var ved at blive den store helt for Vejle, da de i fredags var tæt på at lave et flot comeback i Parken mod FC København. Offensivspilleren spillede en hovedrolle i det fine pres, som Superligaens bundprop fik sammensat mod slutningen af kampen, hvor Kristian Kierkegaard også selv kom på tavlen efter et flot forarbejde af Anders K. Jakobsen.

Udover scoringen kom Kristian Kierkegaard også i fokus, da han efter 67 minutter fik en advarsel for film. Kampens dommer, Mads Kristoffer Kristoffersen, fløjtede resolut, men da alle troede, at han ville dømme frispark i Vejles retning, valgte han i stedet at præsentere Kristian Kierkegaard for et gult kort, da han mente, at offensivspilleren filmede i situationen.

TV-billederne viste ellers efterfølgende, at der var klar kontakt fra Pantelis Hatzidiakos på Kristian Kierkegaards knæ, men dommeren valgte at fastholde sin beslutning.

I forbindelse med kommenteringen af kampen var Stig Tøfting også meget undrende over, hvad der fik Mads Kristoffer Kristoffersen til at dømme, som han gjorde.

– Det er til at få øje på. Ved du hvad, han får simpelthen gult kort for film.

– Amen, helt ærligt, der er jo kontakt og alt muligt. Jeg ved ikke, hvad Mads Kristoffer Kristoffersen ser i dag. Han rammer da i hvert fald det ene ben; det er helt oppe på låret, at der er kontakt. Det er da horribelt at se på, sagde Stig Tøfting i kommenteringen af kampen, der blev sendt på TV 3+.

Alligevel bekræfter Vejle nu overfor Tipsbladet, at de ikke kommer til at appellere det gule kort til Fodboldens Disciplinærinstans. Vejle vandt ellers en sag tidligere på sæsonen, hvor Lundrim Hetemi slap for karantæne, efter han havde udtalt sig kritisk om dommerpræstationen i det omvendte opgør mod FC København.

Du kan se situationen i videoen ovenover artiklen.





Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Klar til at gå shopamok

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Fem bud på Brøndbys nye træner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Højlund slutter sæsonen med bravour

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Sammenligner Brøndby med Manchester United