Horsens forstærker sig: Henter 23-årig midtstopper

AC Horsens henter Alexander Ludwig, der senest var på kontrakt i HB Køge.



Superliga-klubben AC Horsens har allerede gjort det klart, at der skal forstærkninger til midterforsvaret til, og nu kan klubben så fortælle, at den har skrevet kontrakt med midterforsvarer Alexander Ludwig, der senest kommer fra et ophold i HB Køge.

Ludwig har fået en toårig aftale med AC Horsens, og Bo Henriksen er ikke overraskende begejstret for at få den 23-årige forsvarsspiller på kontrakt.

– Der er ingen tvivl om, at han er en ønskespiller, og jeg har efterhånden talt med ham i fire-fem måneder. Han kommer med masser af power og energi, og han var med til at lave 17 clean sheets i HB Køge i sidste sæson. Jeg er dybt imponeret over, hvad han kan, og vi glæder os til at se ham i den gule trøje, siger Bo Henriksen.

Den 184 centimeter høje forsvarsspiller har tidligere spillet for Fremad Amager, Tårnby Boldklub, FC Midtjylland, FC Hjørring, Vendsyssel FF og HB Køge. Han står noteret for en enkelt Superliga-kamp tilbage i 2011, hvor han spillede 90 minutter for FC Midtjylland i et nederlag mod AaB.

– Efter nogle år i 1. division har jeg en stor sult efter at spille superligafodbold, og jeg har haft nogle gode snakke med Bo, der allerede tog kontakt til mig i januar. Jeg har fået et godt indtryk af, hvad han og AC Horsens står for både sportsligt og socialt, og jeg har en god feeling. Skiftet til AC Horsens er det rigtige step for mig, og jeg glæder mig til at bevise mit værd i Superligaen og AC Horsens, siger Alexander Ludwig.

Ludwig var fast mand på HB Køge-holdet i den netop afsluttede sæson, hvor HB Køge var i landets næstbedste række.






LIVE: Interesse for dansk fodboldboss




Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Spår stor transferaktivitet i FC København

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Bombe på vej i Real Madrid?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde