Superliga-klubben AC Horsens har allerede gjort det klart, at der skal forstærkninger til midterforsvaret til, og nu kan klubben så fortælle, at den har skrevet kontrakt med midterforsvarer Alexander Ludwig, der senest kommer fra et ophold i HB Køge.
Ludwig har fået en toårig aftale med AC Horsens, og Bo Henriksen er ikke overraskende begejstret for at få den 23-årige forsvarsspiller på kontrakt.
– Der er ingen tvivl om, at han er en ønskespiller, og jeg har efterhånden talt med ham i fire-fem måneder. Han kommer med masser af power og energi, og han var med til at lave 17 clean sheets i HB Køge i sidste sæson. Jeg er dybt imponeret over, hvad han kan, og vi glæder os til at se ham i den gule trøje, siger Bo Henriksen.
Den 184 centimeter høje forsvarsspiller har tidligere spillet for Fremad Amager, Tårnby Boldklub, FC Midtjylland, FC Hjørring, Vendsyssel FF og HB Køge. Han står noteret for en enkelt Superliga-kamp tilbage i 2011, hvor han spillede 90 minutter for FC Midtjylland i et nederlag mod AaB.
– Efter nogle år i 1. division har jeg en stor sult efter at spille superligafodbold, og jeg har haft nogle gode snakke med Bo, der allerede tog kontakt til mig i januar. Jeg har fået et godt indtryk af, hvad han og AC Horsens står for både sportsligt og socialt, og jeg har en god feeling. Skiftet til AC Horsens er det rigtige step for mig, og jeg glæder mig til at bevise mit værd i Superligaen og AC Horsens, siger Alexander Ludwig.
Ludwig var fast mand på HB Køge-holdet i den netop afsluttede sæson, hvor HB Køge var i landets næstbedste række.
Kæmpekøb retur til FC København?
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
