SL-spiller dropper topklub: Venter på noget større

James Gomez takkede nej til en norsk klub for at blive i Horsens. Det bifalder cheftræner Jens Berthel Askou.



AC Horsens-cheftræner Jens Berthel Askou har meget at glæde sig over i disse dage.

Foruden søndagens point mod AaB i Aalborg fik oprykkernes chef nemlig en glædelig besked tidligere få dage tidligere. Forsvarsspilleren James Gomez valgte at takke nej til et tilbud fra norske Molde og bliver i stedet i Horsens.

– Det er dejligt. Han ved, at han er et godt sted, hvor han flytter sig hver dag. Han er også en klog, ung mand, som ikke er som så mange andre. Han er modig og klog nok til at træffe den rette sportslige beslutning. Det er den rette for ham.

– Han venter på, at der kommer en klub fra en højere liga end den danske. Han vil også møde dygtigere angribere her end i Norge, så det er en god beslutning, som glæder mig på egne, holdets og hans vegne, siger Jens Berthel Askou.

Ligesom Gomez har tiltrukket opmærksomhed, er der også interesse for en anden profil. Angriberen Casper Tengstedt rygtes nemlig også væk fra AC Horsens.

– Det er ikke op til mig, så jeg ved ikke noget om det. Jeg vil i hvert fald give 100 procent for Horsens, mens jeg er her, og jeg vil gøre mit bedste. Så må vi se.

– Man kan ikke undgå at læse om det, når det kommer frem. Det må man forholde sig til, men jeg forsøger ikke at tænke så meget over det. Lige nu er der ikke noget nyt, og så må vi se, om der sker noget, siger Tengstedt.

Cheftræner Jens Berthel Askou håber dermed, at klubben også kan holde på den unge angriber.

– Jeg håber, at han tænker sig godt om og træffer den rette beslutning som James. Det vil tiden vise, og det er altid spillerens valg. De har meget at overveje, så det lader jeg dem om, siger cheftræneren.

Horsens er fortsat ubesejret i Superligaen efter tre runder. Oprykkerne slog Lyngby og FC København i de første to kampe inden søndagens nullert i Aalborg.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Manchester United – Liverpool

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Raser over Brian Riemer-interview

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Horsens kommer tættere på oprykning



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Chok i Wolfsburg

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen