AC Horsens-cheftræner Jens Berthel Askou har meget at glæde sig over i disse dage.
Foruden søndagens point mod AaB i Aalborg fik oprykkernes chef nemlig en glædelig besked tidligere få dage tidligere. Forsvarsspilleren James Gomez valgte at takke nej til et tilbud fra norske Molde og bliver i stedet i Horsens.
– Det er dejligt. Han ved, at han er et godt sted, hvor han flytter sig hver dag. Han er også en klog, ung mand, som ikke er som så mange andre. Han er modig og klog nok til at træffe den rette sportslige beslutning. Det er den rette for ham.
– Han venter på, at der kommer en klub fra en højere liga end den danske. Han vil også møde dygtigere angribere her end i Norge, så det er en god beslutning, som glæder mig på egne, holdets og hans vegne, siger Jens Berthel Askou.
Ligesom Gomez har tiltrukket opmærksomhed, er der også interesse for en anden profil. Angriberen Casper Tengstedt rygtes nemlig også væk fra AC Horsens.
– Det er ikke op til mig, så jeg ved ikke noget om det. Jeg vil i hvert fald give 100 procent for Horsens, mens jeg er her, og jeg vil gøre mit bedste. Så må vi se.
– Man kan ikke undgå at læse om det, når det kommer frem. Det må man forholde sig til, men jeg forsøger ikke at tænke så meget over det. Lige nu er der ikke noget nyt, og så må vi se, om der sker noget, siger Tengstedt.
Cheftræner Jens Berthel Askou håber dermed, at klubben også kan holde på den unge angriber.
– Jeg håber, at han tænker sig godt om og træffer den rette beslutning som James. Det vil tiden vise, og det er altid spillerens valg. De har meget at overveje, så det lader jeg dem om, siger cheftræneren.
Horsens er fortsat ubesejret i Superligaen efter tre runder. Oprykkerne slog Lyngby og FC København i de første to kampe inden søndagens nullert i Aalborg.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe kaos i kulissen!
NYHEDER
VM-landstræner udtrykker bekymring for fodbolden
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Belgien – Iran