FC Nordsjælland måtte fredag rejse tomhændet hjem fra Randers efter et nederlag på 2-3.
Gæsternes cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, kunne se sit mandskab score på udebane for første gang i fem forsøg – endda to gange – men problemerne i den anden ende af banen blev kostbare.
– Vi er selvfølgelig skuffede og ærgerlige over ikke at få noget med herfra, når vi egentlig følte, at vi skabte chancerne og scorede målene, som vi kunne forvente at gøre et svært sted som her, siger træneren til fcn.dk.
– Jeg fortalte vores spillere, at vores arbejde uden bolden ikke var godt nok, og når man lukker tre mål ind, skal man godt nok være dygtig offensivt. Det er selvfølgelig noget, vi skal have rettet til.
Med nederlaget mistede FCN et vigtigt skridt i duellen om den fjerdeplads, som kan ende med at blive adgangsbillet til europæisk fodbold. Det sker eksempelvis, hvis Brøndby eller FC København vinder pokalturneringen og samtidig slutter i top-3 i Superligaen.
Efter fredagens nederlag er FCN nu tre point efter Randers på fjerdepladsen og kan også blive overhalet af AGF i denne runde.
Jens Fønsskov Olsen kan glæde sig over, at holdets næste opgave er hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor man har haft markant lettere ved at lave resultater i denne sæson.
– Selv om vi tabte i dag (fredag, red.), kan vi stadig tage nogle ting med ind til Brøndby-kampen, mener FCN-træneren.
– Vi fik tilpasset os og blev en del af kampen, selv om den ikke altid blev afviklet på vores præmisser. Det vidner om en mental styrke at blive ved med at spille ud fra den plan, vi havde lagt.
Kampen mod Brøndby i tredjesidste runde spilles 11. maj.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
VM-spiller får fem karantænedage
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Ustoppelig målmaskine sender Norge videre
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Marokko – Haiti
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
OPTAKT
Sydafrika – Sydkorea
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
OPTAKT
Tunesien – Holland
OPTAKT
Paraguay – Australien
NYHEDER
VM i tal: Så vildt har det været
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Ekspert: Der venter et stort stykke arbejde i FCK
OPTAKT