Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Jens Fønsskov Olsen så gode offensive takter i en svær kamp i Randers, men defensiven trænger til opstramning.



FC Nordsjælland måtte fredag rejse tomhændet hjem fra Randers efter et nederlag på 2-3.

Gæsternes cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, kunne se sit mandskab score på udebane for første gang i fem forsøg – endda to gange – men problemerne i den anden ende af banen blev kostbare.

– Vi er selvfølgelig skuffede og ærgerlige over ikke at få noget med herfra, når vi egentlig følte, at vi skabte chancerne og scorede målene, som vi kunne forvente at gøre et svært sted som her, siger træneren til fcn.dk.

– Jeg fortalte vores spillere, at vores arbejde uden bolden ikke var godt nok, og når man lukker tre mål ind, skal man godt nok være dygtig offensivt. Det er selvfølgelig noget, vi skal have rettet til.

Med nederlaget mistede FCN et vigtigt skridt i duellen om den fjerdeplads, som kan ende med at blive adgangsbillet til europæisk fodbold. Det sker eksempelvis, hvis Brøndby eller FC København vinder pokalturneringen og samtidig slutter i top-3 i Superligaen.

Efter fredagens nederlag er FCN nu tre point efter Randers på fjerdepladsen og kan også blive overhalet af AGF i denne runde.

Jens Fønsskov Olsen kan glæde sig over, at holdets næste opgave er hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor man har haft markant lettere ved at lave resultater i denne sæson.

– Selv om vi tabte i dag (fredag, red.), kan vi stadig tage nogle ting med ind til Brøndby-kampen, mener FCN-træneren.

– Vi fik tilpasset os og blev en del af kampen, selv om den ikke altid blev afviklet på vores præmisser. Det vidner om en mental styrke at blive ved med at spille ud fra den plan, vi havde lagt.

Kampen mod Brøndby i tredjesidste runde spilles 11. maj.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: PL-klub henter enormt forsvarstalent

Lyngby BK – AGF

Klar besked om AGF

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde



LIVE

Superliga-LIVE: Kommer med kæmpe AGF-nyhed

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Her er FC Københavns vej i Europa

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Tottenham-flop i stor transfer

Franco Baresi er død

De vil have Jelert

‘En trøstepræmie af en turnering’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Er de også færdige i OB?

Nærmer sig vild FCK-præstation



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Viborg forlænger med Sami Jalal

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld