Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Jens Fønsskov Olsen så gode offensive takter i en svær kamp i Randers, men defensiven trænger til opstramning.



FC Nordsjælland måtte fredag rejse tomhændet hjem fra Randers efter et nederlag på 2-3.

Gæsternes cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, kunne se sit mandskab score på udebane for første gang i fem forsøg – endda to gange – men problemerne i den anden ende af banen blev kostbare.

– Vi er selvfølgelig skuffede og ærgerlige over ikke at få noget med herfra, når vi egentlig følte, at vi skabte chancerne og scorede målene, som vi kunne forvente at gøre et svært sted som her, siger træneren til fcn.dk.

– Jeg fortalte vores spillere, at vores arbejde uden bolden ikke var godt nok, og når man lukker tre mål ind, skal man godt nok være dygtig offensivt. Det er selvfølgelig noget, vi skal have rettet til.

Med nederlaget mistede FCN et vigtigt skridt i duellen om den fjerdeplads, som kan ende med at blive adgangsbillet til europæisk fodbold. Det sker eksempelvis, hvis Brøndby eller FC København vinder pokalturneringen og samtidig slutter i top-3 i Superligaen.

Efter fredagens nederlag er FCN nu tre point efter Randers på fjerdepladsen og kan også blive overhalet af AGF i denne runde.

Jens Fønsskov Olsen kan glæde sig over, at holdets næste opgave er hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor man har haft markant lettere ved at lave resultater i denne sæson.

– Selv om vi tabte i dag (fredag, red.), kan vi stadig tage nogle ting med ind til Brøndby-kampen, mener FCN-træneren.

– Vi fik tilpasset os og blev en del af kampen, selv om den ikke altid blev afviklet på vores præmisser. Det vidner om en mental styrke at blive ved med at spille ud fra den plan, vi havde lagt.

Kampen mod Brøndby i tredjesidste runde spilles 11. maj.

/ritzau/





Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis




LIVE

LIVE: Bayern-stjerne misser VM

Bombe på vej i Real Madrid?

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Brøndby tog vigtig overtidssejr

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Arsenal skal til Danmark

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Supercomputer: De vinder Superligaen 



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Positive forhandlinger med Nartey

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur