Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Jens Fønsskov Olsen så gode offensive takter i en svær kamp i Randers, men defensiven trænger til opstramning.



FC Nordsjælland måtte fredag rejse tomhændet hjem fra Randers efter et nederlag på 2-3.

Gæsternes cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, kunne se sit mandskab score på udebane for første gang i fem forsøg – endda to gange – men problemerne i den anden ende af banen blev kostbare.

– Vi er selvfølgelig skuffede og ærgerlige over ikke at få noget med herfra, når vi egentlig følte, at vi skabte chancerne og scorede målene, som vi kunne forvente at gøre et svært sted som her, siger træneren til fcn.dk.

– Jeg fortalte vores spillere, at vores arbejde uden bolden ikke var godt nok, og når man lukker tre mål ind, skal man godt nok være dygtig offensivt. Det er selvfølgelig noget, vi skal have rettet til.

Med nederlaget mistede FCN et vigtigt skridt i duellen om den fjerdeplads, som kan ende med at blive adgangsbillet til europæisk fodbold. Det sker eksempelvis, hvis Brøndby eller FC København vinder pokalturneringen og samtidig slutter i top-3 i Superligaen.

Efter fredagens nederlag er FCN nu tre point efter Randers på fjerdepladsen og kan også blive overhalet af AGF i denne runde.

Jens Fønsskov Olsen kan glæde sig over, at holdets næste opgave er hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor man har haft markant lettere ved at lave resultater i denne sæson.

– Selv om vi tabte i dag (fredag, red.), kan vi stadig tage nogle ting med ind til Brøndby-kampen, mener FCN-træneren.

– Vi fik tilpasset os og blev en del af kampen, selv om den ikke altid blev afviklet på vores præmisser. Det vidner om en mental styrke at blive ved med at spille ud fra den plan, vi havde lagt.

Kampen mod Brøndby i tredjesidste runde spilles 11. maj.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Klar for FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

‘Horsens var et helvede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Forventer rekord i Superliga-klub

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Brøndby tæt på ny forstærkning

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-boss åben for lejeaftaler

Frankrig – England

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Smadrer transferrekord

Donald Trump bekræfter

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’