Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Jens Fønsskov Olsen så gode offensive takter i en svær kamp i Randers, men defensiven trænger til opstramning.



FC Nordsjælland måtte fredag rejse tomhændet hjem fra Randers efter et nederlag på 2-3.

Gæsternes cheftræner, Jens Fønsskov Olsen, kunne se sit mandskab score på udebane for første gang i fem forsøg – endda to gange – men problemerne i den anden ende af banen blev kostbare.

– Vi er selvfølgelig skuffede og ærgerlige over ikke at få noget med herfra, når vi egentlig følte, at vi skabte chancerne og scorede målene, som vi kunne forvente at gøre et svært sted som her, siger træneren til fcn.dk.

– Jeg fortalte vores spillere, at vores arbejde uden bolden ikke var godt nok, og når man lukker tre mål ind, skal man godt nok være dygtig offensivt. Det er selvfølgelig noget, vi skal have rettet til.

Med nederlaget mistede FCN et vigtigt skridt i duellen om den fjerdeplads, som kan ende med at blive adgangsbillet til europæisk fodbold. Det sker eksempelvis, hvis Brøndby eller FC København vinder pokalturneringen og samtidig slutter i top-3 i Superligaen.

Efter fredagens nederlag er FCN nu tre point efter Randers på fjerdepladsen og kan også blive overhalet af AGF i denne runde.

Jens Fønsskov Olsen kan glæde sig over, at holdets næste opgave er hjemme på kunstgræsset i Farum, hvor man har haft markant lettere ved at lave resultater i denne sæson.

– Selv om vi tabte i dag (fredag, red.), kan vi stadig tage nogle ting med ind til Brøndby-kampen, mener FCN-træneren.

– Vi fik tilpasset os og blev en del af kampen, selv om den ikke altid blev afviklet på vores præmisser. Det vidner om en mental styrke at blive ved med at spille ud fra den plan, vi havde lagt.

Kampen mod Brøndby i tredjesidste runde spilles 11. maj.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – her skal han spille

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Færdig i dansk klub efter 2 dage

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Så meget koster det at se FCM-kamp

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Dommer: SIF skulle have straffe mod FCK



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København bekræfter transfer

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Anton Gaaei-handel meldes død

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel