Alle kender Christian Eriksen. Og de fleste har hørt om Frederik Sørensen. Udover Christian Eriksen kender de nu også Nicolai Boilesen i Ajax. Den tidligere Brøndby-spiller fik debut med en halvleg på banen og blev man of the match søndag.
I OB lærte de Rasmus Falk at kende for nylig, og i Brøndby skal de efter i søndags til at skrive en sang for Mathias Gehrt. Alle fem er fra årgang 1992, som også endnu en Superliga-debutant fra weekenden, som færre har hørt om: Da FC Nordsjælland fik Michael Parkhurst skadet i Horsens i slutningen af 1. halveg blev Jorés Okore sendt på banen, og hvem er han nu lige?
Det er en fyr som kom til den nordsjællandske klub som junior i 2008 fra Østerbro-klubben B93 og var med til at vinde U/17-bronze til Farum-klubben i den turnering, der blev afviklet over en halv sæson. Til daglig bor han på Nørrebro med sin familie, og han tager den lange tur til træning i Farum og passer samtidig sin skole.
– Han er en dygtig forsvarer, aggressiv, nærkampstærk, en leder i sit spil,« siger hans U/19-træner Peter Feher om Superliga-debutanten, der gjorde det ganske fint i Horsens.
Ifølge Feher bl.a. fordi man har den røde tråd med spillestilen i FC Nordsjælland, således at han var klar over, hvad han skulle. Og U/19-træneren håber at der bliver mere spilletid i superligaen til Jorés, selv om han så må undvære ham på holdet i U/19-ligaen, hvor man ellers er med i medaljekampen.
Jorés Okore har flere gange været til samling med U/19-landsholdet, men det er ikke blevet til udtagelse til landskampe for årgangen, der nu overgår til U/20.
– Der har været stor konkurrence om pladserne i årgang 92 med mange dygtige stoppere, Dario Dumic, Jannik Vestergaard, Rauschenberg, der har spillet Superliga for Esbjerg og Alexander Scholz, der spiller 1. division for Vejle, siger U/19-landstræner Per Andersen.
Det overrasker ikke landstræneren at Jorés Okore blev næste 92’er i landets bedste række, hvor klubkammeraten Mark Gundelach i øvrigt blev den første fra årgangen.
– Jorés er stærk i hovedspillet, rolig på bolden, dygtig til at læse spillet og god i afspillet,« siger Per Andersen, der mener at han mangler lidt i vendingerne og måske også nogle gange tager det lidt for roligt, når han har bolden.
Særligt til den første landsholdssamling imponerede FC Nordsjælland-spilleren, siden var han lidt i en bølgedal, men nu viser talentet sig igen. På grund af udtagelsen til Superliga-truppen var han ikke med på FCN’s U/19-hold lørdag i Randers, men mandag gik turen igen til Jylland for at spille reserveholdskamp i Esbjerg. Sammen med i øvrigt en håndfuld 92’ere mere – bl.a. førnævnte Gundelach og målmand David R. Jensen, ligesom FC Nordsjælland for nylig har forlænget med 92’eren Oguzhan
Ayanaoglu bedre kendt som »O.G.«.
Den seneste melding om Michael Parkhurst skade er, at amerikaneren er ude i fire uger. Et yderligere slag for nordsjællænderne, der i forvejen har anfører Nicolai Stokholm ude. Så der kan blive brug for 18-årige Jorés Okore igen de kommende kampe.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
AVIS
Færdig i Real Madrid
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER