Alle kender Christian Eriksen. Og de fleste har hørt om Frederik Sørensen. Udover Christian Eriksen kender de nu også Nicolai Boilesen i Ajax. Den tidligere Brøndby-spiller fik debut med en halvleg på banen og blev man of the match søndag.
I OB lærte de Rasmus Falk at kende for nylig, og i Brøndby skal de efter i søndags til at skrive en sang for Mathias Gehrt. Alle fem er fra årgang 1992, som også endnu en Superliga-debutant fra weekenden, som færre har hørt om: Da FC Nordsjælland fik Michael Parkhurst skadet i Horsens i slutningen af 1. halveg blev Jorés Okore sendt på banen, og hvem er han nu lige?
Det er en fyr som kom til den nordsjællandske klub som junior i 2008 fra Østerbro-klubben B93 og var med til at vinde U/17-bronze til Farum-klubben i den turnering, der blev afviklet over en halv sæson. Til daglig bor han på Nørrebro med sin familie, og han tager den lange tur til træning i Farum og passer samtidig sin skole.
– Han er en dygtig forsvarer, aggressiv, nærkampstærk, en leder i sit spil,« siger hans U/19-træner Peter Feher om Superliga-debutanten, der gjorde det ganske fint i Horsens.
Ifølge Feher bl.a. fordi man har den røde tråd med spillestilen i FC Nordsjælland, således at han var klar over, hvad han skulle. Og U/19-træneren håber at der bliver mere spilletid i superligaen til Jorés, selv om han så må undvære ham på holdet i U/19-ligaen, hvor man ellers er med i medaljekampen.
Jorés Okore har flere gange været til samling med U/19-landsholdet, men det er ikke blevet til udtagelse til landskampe for årgangen, der nu overgår til U/20.
– Der har været stor konkurrence om pladserne i årgang 92 med mange dygtige stoppere, Dario Dumic, Jannik Vestergaard, Rauschenberg, der har spillet Superliga for Esbjerg og Alexander Scholz, der spiller 1. division for Vejle, siger U/19-landstræner Per Andersen.
Det overrasker ikke landstræneren at Jorés Okore blev næste 92’er i landets bedste række, hvor klubkammeraten Mark Gundelach i øvrigt blev den første fra årgangen.
– Jorés er stærk i hovedspillet, rolig på bolden, dygtig til at læse spillet og god i afspillet,« siger Per Andersen, der mener at han mangler lidt i vendingerne og måske også nogle gange tager det lidt for roligt, når han har bolden.
Særligt til den første landsholdssamling imponerede FC Nordsjælland-spilleren, siden var han lidt i en bølgedal, men nu viser talentet sig igen. På grund af udtagelsen til Superliga-truppen var han ikke med på FCN’s U/19-hold lørdag i Randers, men mandag gik turen igen til Jylland for at spille reserveholdskamp i Esbjerg. Sammen med i øvrigt en håndfuld 92’ere mere – bl.a. førnævnte Gundelach og målmand David R. Jensen, ligesom FC Nordsjælland for nylig har forlænget med 92’eren Oguzhan
Ayanaoglu bedre kendt som »O.G.«.
Den seneste melding om Michael Parkhurst skade er, at amerikaneren er ude i fire uger. Et yderligere slag for nordsjællænderne, der i forvejen har anfører Nicolai Stokholm ude. Så der kan blive brug for 18-årige Jorés Okore igen de kommende kampe.
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
AVIS
Storklub meldes interesseret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
MEDIE
Danske klubber vil have ham
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
INTERVIEW
Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú
INTERVIEW
Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
EKSKLUSIVT
Kaos i dansk klub: Sprogproblemer og skidt træning
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden