Alle kender Christian Eriksen. Og de fleste har hørt om Frederik Sørensen. Udover Christian Eriksen kender de nu også Nicolai Boilesen i Ajax. Den tidligere Brøndby-spiller fik debut med en halvleg på banen og blev man of the match søndag.
I OB lærte de Rasmus Falk at kende for nylig, og i Brøndby skal de efter i søndags til at skrive en sang for Mathias Gehrt. Alle fem er fra årgang 1992, som også endnu en Superliga-debutant fra weekenden, som færre har hørt om: Da FC Nordsjælland fik Michael Parkhurst skadet i Horsens i slutningen af 1. halveg blev Jorés Okore sendt på banen, og hvem er han nu lige?
Det er en fyr som kom til den nordsjællandske klub som junior i 2008 fra Østerbro-klubben B93 og var med til at vinde U/17-bronze til Farum-klubben i den turnering, der blev afviklet over en halv sæson. Til daglig bor han på Nørrebro med sin familie, og han tager den lange tur til træning i Farum og passer samtidig sin skole.
– Han er en dygtig forsvarer, aggressiv, nærkampstærk, en leder i sit spil,« siger hans U/19-træner Peter Feher om Superliga-debutanten, der gjorde det ganske fint i Horsens.
Ifølge Feher bl.a. fordi man har den røde tråd med spillestilen i FC Nordsjælland, således at han var klar over, hvad han skulle. Og U/19-træneren håber at der bliver mere spilletid i superligaen til Jorés, selv om han så må undvære ham på holdet i U/19-ligaen, hvor man ellers er med i medaljekampen.
Jorés Okore har flere gange været til samling med U/19-landsholdet, men det er ikke blevet til udtagelse til landskampe for årgangen, der nu overgår til U/20.
– Der har været stor konkurrence om pladserne i årgang 92 med mange dygtige stoppere, Dario Dumic, Jannik Vestergaard, Rauschenberg, der har spillet Superliga for Esbjerg og Alexander Scholz, der spiller 1. division for Vejle, siger U/19-landstræner Per Andersen.
Det overrasker ikke landstræneren at Jorés Okore blev næste 92’er i landets bedste række, hvor klubkammeraten Mark Gundelach i øvrigt blev den første fra årgangen.
– Jorés er stærk i hovedspillet, rolig på bolden, dygtig til at læse spillet og god i afspillet,« siger Per Andersen, der mener at han mangler lidt i vendingerne og måske også nogle gange tager det lidt for roligt, når han har bolden.
Særligt til den første landsholdssamling imponerede FC Nordsjælland-spilleren, siden var han lidt i en bølgedal, men nu viser talentet sig igen. På grund af udtagelsen til Superliga-truppen var han ikke med på FCN’s U/19-hold lørdag i Randers, men mandag gik turen igen til Jylland for at spille reserveholdskamp i Esbjerg. Sammen med i øvrigt en håndfuld 92’ere mere – bl.a. førnævnte Gundelach og målmand David R. Jensen, ligesom FC Nordsjælland for nylig har forlænget med 92’eren Oguzhan
Ayanaoglu bedre kendt som »O.G.«.
Den seneste melding om Michael Parkhurst skade er, at amerikaneren er ude i fire uger. Et yderligere slag for nordsjællænderne, der i forvejen har anfører Nicolai Stokholm ude. Så der kan blive brug for 18-årige Jorés Okore igen de kommende kampe.
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
NYHEDER
Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
Kamil Grabara-opslag bemærkes
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
NYHEDER
– Lidt af en bombe
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
NYHEDER
Kæmpe brag venter fredag
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT