Sløj bane: Hvidovre Kommune kæmper mod tiden

Det vil være en fejltagelse ikke at lade Hvidovre spille superligafodbold på eget stadion, siger borgmester.



Det bliver en travl sommer på og omkring Hvidovre Stadion.

I næste fodboldsæson skal det nemlig lægge græs og tribuner til superligafodbold, men det er det gamle stadion lige nu ikke i stand til.

Derfor har Hvidovre Kommune, der ejer stadionet, bevilget 15,8 millioner til at få opgraderet faciliteterne, så de kan opfylde Divisionsforeningens krav til et superligastadion.

– Det her er en historisk mulighed, som vi ikke kan give slip på, siger borgmesteren i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen (SF).

– Det vil være en historisk fejltagelse ikke at lade Hvidovre IF spille Superliga på Hvidovre Stadion. Derfor er det vigtigt for os, at vores by kan samle sig om vores klub på vores eget stadion, og at vi kan få den glæde med, som det er, at Hvidovre spiller i Superligaen.

For at blive superligaklar skal Hvidovre Stadion have et nyt græstæppe. Der skal også sættes midlertidige tribuner op, så der er plads til mindst 10.000 tilskuere.

Der skal også bruges godt fem millioner kroner på "tekniske foranstaltninger", herunder lys- og lydanlæg, internet og trackingudstyr, mens yderligere godt to millioner er afsat til VIP-faciliteter for at leve op til kravene om minimum 300 loungepladser.

Den næste superligasæson starter i midten af juli. Hvis det vurderes, at Hvidovre Stadion ikke kan nå at blive klar til det, har klubben mulighed for at bede Divisionsforeningen om at spille på udebane i de første to runder.

Hvis Hvidovre Stadion i tredje runde stadig ikke vil kunne bruges, vil klubben være nødsaget til at leje sig ind på et andet stadion.

– Vi har mega, mega travlt, og vi trykker på bestil-knappen nu, på alt det som vi har gået og planlagt, og som vi har linet op. Så vi gør alt, hvad vi kan, for at blive klar, siger Anders Wolf Andresen.

Han tror på, at Hvidovres oprykning til Superliga kan være en stor gevinst for byen og nærområdet.

– Det giver en kæmpe stolthed og glæde, og en følelse af at vi vender tilbage, til hvor vi hører til. Det er også med til at styrke sammenholdet i vores by, hvor der er en kæmpe opbakning blandt borgerne til Hvidovre IF.

– Vi kommer jo virkelig på landkortet, og det har jo en stor værdi for kommunen brandingmæssigt. Vi kommer jo langt bredere ud nu igennem en hel sæson, og vi bliver kendt for nogle værdier, som er ret sunde.

– Hvidovre IF er en klub med et stærkt kollektiv og dygtige fodboldspillere, og vores mange breddespillere har nu virkelig nogen at se op til. De kan nu se, at man faktisk kan spille blandt de bedste, når man er fra Hvidovre, siger borgmesteren.

/ritzau/



Forhandler med Pione Sisto

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

Ekspert med klar transfer-opfordring til FCK

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Sergio Ramos i chokskifte?

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Vildt! Dansk rekordår i Europa

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup erkender FCM-misundelse

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Storhylder Christian Nørgaard

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Indkalder Salah til afgørende samtale

FCM-helt fremhæver Duncan

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Et utroligt smukt mareridt!

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Klar besked til FCK-fans

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Lothar Matthaüs storroser dansker

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

– Vi bør være favoritter