Det bliver en travl sommer på og omkring Hvidovre Stadion.
I næste fodboldsæson skal det nemlig lægge græs og tribuner til superligafodbold, men det er det gamle stadion lige nu ikke i stand til.
Derfor har Hvidovre Kommune, der ejer stadionet, bevilget 15,8 millioner til at få opgraderet faciliteterne, så de kan opfylde Divisionsforeningens krav til et superligastadion.
– Det her er en historisk mulighed, som vi ikke kan give slip på, siger borgmesteren i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen (SF).
– Det vil være en historisk fejltagelse ikke at lade Hvidovre IF spille Superliga på Hvidovre Stadion. Derfor er det vigtigt for os, at vores by kan samle sig om vores klub på vores eget stadion, og at vi kan få den glæde med, som det er, at Hvidovre spiller i Superligaen.
For at blive superligaklar skal Hvidovre Stadion have et nyt græstæppe. Der skal også sættes midlertidige tribuner op, så der er plads til mindst 10.000 tilskuere.
Der skal også bruges godt fem millioner kroner på "tekniske foranstaltninger", herunder lys- og lydanlæg, internet og trackingudstyr, mens yderligere godt to millioner er afsat til VIP-faciliteter for at leve op til kravene om minimum 300 loungepladser.
Den næste superligasæson starter i midten af juli. Hvis det vurderes, at Hvidovre Stadion ikke kan nå at blive klar til det, har klubben mulighed for at bede Divisionsforeningen om at spille på udebane i de første to runder.
Hvis Hvidovre Stadion i tredje runde stadig ikke vil kunne bruges, vil klubben være nødsaget til at leje sig ind på et andet stadion.
– Vi har mega, mega travlt, og vi trykker på bestil-knappen nu, på alt det som vi har gået og planlagt, og som vi har linet op. Så vi gør alt, hvad vi kan, for at blive klar, siger Anders Wolf Andresen.
Han tror på, at Hvidovres oprykning til Superliga kan være en stor gevinst for byen og nærområdet.
– Det giver en kæmpe stolthed og glæde, og en følelse af at vi vender tilbage, til hvor vi hører til. Det er også med til at styrke sammenholdet i vores by, hvor der er en kæmpe opbakning blandt borgerne til Hvidovre IF.
– Vi kommer jo virkelig på landkortet, og det har jo en stor værdi for kommunen brandingmæssigt. Vi kommer jo langt bredere ud nu igennem en hel sæson, og vi bliver kendt for nogle værdier, som er ret sunde.
– Hvidovre IF er en klub med et stærkt kollektiv og dygtige fodboldspillere, og vores mange breddespillere har nu virkelig nogen at se op til. De kan nu se, at man faktisk kan spille blandt de bedste, når man er fra Hvidovre, siger borgmesteren.
/ritzau/
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
Aldrig set før
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
Målmand håber på Brøndby-transfer
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
TRANSFER
Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
MEDIE
Real Madrid enig med Bayern München-stjerne
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
NYHEDER
‘Det kan afgøre mesterskabet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER