Det bliver en travl sommer på og omkring Hvidovre Stadion.
I næste fodboldsæson skal det nemlig lægge græs og tribuner til superligafodbold, men det er det gamle stadion lige nu ikke i stand til.
Derfor har Hvidovre Kommune, der ejer stadionet, bevilget 15,8 millioner til at få opgraderet faciliteterne, så de kan opfylde Divisionsforeningens krav til et superligastadion.
– Det her er en historisk mulighed, som vi ikke kan give slip på, siger borgmesteren i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen (SF).
– Det vil være en historisk fejltagelse ikke at lade Hvidovre IF spille Superliga på Hvidovre Stadion. Derfor er det vigtigt for os, at vores by kan samle sig om vores klub på vores eget stadion, og at vi kan få den glæde med, som det er, at Hvidovre spiller i Superligaen.
For at blive superligaklar skal Hvidovre Stadion have et nyt græstæppe. Der skal også sættes midlertidige tribuner op, så der er plads til mindst 10.000 tilskuere.
Der skal også bruges godt fem millioner kroner på "tekniske foranstaltninger", herunder lys- og lydanlæg, internet og trackingudstyr, mens yderligere godt to millioner er afsat til VIP-faciliteter for at leve op til kravene om minimum 300 loungepladser.
Den næste superligasæson starter i midten af juli. Hvis det vurderes, at Hvidovre Stadion ikke kan nå at blive klar til det, har klubben mulighed for at bede Divisionsforeningen om at spille på udebane i de første to runder.
Hvis Hvidovre Stadion i tredje runde stadig ikke vil kunne bruges, vil klubben være nødsaget til at leje sig ind på et andet stadion.
– Vi har mega, mega travlt, og vi trykker på bestil-knappen nu, på alt det som vi har gået og planlagt, og som vi har linet op. Så vi gør alt, hvad vi kan, for at blive klar, siger Anders Wolf Andresen.
Han tror på, at Hvidovres oprykning til Superliga kan være en stor gevinst for byen og nærområdet.
– Det giver en kæmpe stolthed og glæde, og en følelse af at vi vender tilbage, til hvor vi hører til. Det er også med til at styrke sammenholdet i vores by, hvor der er en kæmpe opbakning blandt borgerne til Hvidovre IF.
– Vi kommer jo virkelig på landkortet, og det har jo en stor værdi for kommunen brandingmæssigt. Vi kommer jo langt bredere ud nu igennem en hel sæson, og vi bliver kendt for nogle værdier, som er ret sunde.
– Hvidovre IF er en klub med et stærkt kollektiv og dygtige fodboldspillere, og vores mange breddespillere har nu virkelig nogen at se op til. De kan nu se, at man faktisk kan spille blandt de bedste, når man er fra Hvidovre, siger borgmesteren.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
AaB-krisen fortsætter
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
OPTAKT
OB – FC København
Supercomputer spår FCM-nedtur
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
AVIS
FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte
Farzam: En gave for FC København
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER