Det bliver en travl sommer på og omkring Hvidovre Stadion.
I næste fodboldsæson skal det nemlig lægge græs og tribuner til superligafodbold, men det er det gamle stadion lige nu ikke i stand til.
Derfor har Hvidovre Kommune, der ejer stadionet, bevilget 15,8 millioner til at få opgraderet faciliteterne, så de kan opfylde Divisionsforeningens krav til et superligastadion.
– Det her er en historisk mulighed, som vi ikke kan give slip på, siger borgmesteren i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen (SF).
– Det vil være en historisk fejltagelse ikke at lade Hvidovre IF spille Superliga på Hvidovre Stadion. Derfor er det vigtigt for os, at vores by kan samle sig om vores klub på vores eget stadion, og at vi kan få den glæde med, som det er, at Hvidovre spiller i Superligaen.
For at blive superligaklar skal Hvidovre Stadion have et nyt græstæppe. Der skal også sættes midlertidige tribuner op, så der er plads til mindst 10.000 tilskuere.
Der skal også bruges godt fem millioner kroner på "tekniske foranstaltninger", herunder lys- og lydanlæg, internet og trackingudstyr, mens yderligere godt to millioner er afsat til VIP-faciliteter for at leve op til kravene om minimum 300 loungepladser.
Den næste superligasæson starter i midten af juli. Hvis det vurderes, at Hvidovre Stadion ikke kan nå at blive klar til det, har klubben mulighed for at bede Divisionsforeningen om at spille på udebane i de første to runder.
Hvis Hvidovre Stadion i tredje runde stadig ikke vil kunne bruges, vil klubben være nødsaget til at leje sig ind på et andet stadion.
– Vi har mega, mega travlt, og vi trykker på bestil-knappen nu, på alt det som vi har gået og planlagt, og som vi har linet op. Så vi gør alt, hvad vi kan, for at blive klar, siger Anders Wolf Andresen.
Han tror på, at Hvidovres oprykning til Superliga kan være en stor gevinst for byen og nærområdet.
– Det giver en kæmpe stolthed og glæde, og en følelse af at vi vender tilbage, til hvor vi hører til. Det er også med til at styrke sammenholdet i vores by, hvor der er en kæmpe opbakning blandt borgerne til Hvidovre IF.
– Vi kommer jo virkelig på landkortet, og det har jo en stor værdi for kommunen brandingmæssigt. Vi kommer jo langt bredere ud nu igennem en hel sæson, og vi bliver kendt for nogle værdier, som er ret sunde.
– Hvidovre IF er en klub med et stærkt kollektiv og dygtige fodboldspillere, og vores mange breddespillere har nu virkelig nogen at se op til. De kan nu se, at man faktisk kan spille blandt de bedste, når man er fra Hvidovre, siger borgmesteren.
/ritzau/
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TOPNYHED
Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
TOPNYHED
Chok: Lassen stopper – stor post til Retov
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
AVIS
‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn
EKSKLUSIVT
Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
NYHEDER
Roony Bardghji med drømmekamp
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper
NYHEDER
Dansker med kongemål mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FCM kæmper om Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
NYHEDER
Liverpool-træner er ked af prædikat
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
TRANSFER
Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne
Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT