Det bliver en travl sommer på og omkring Hvidovre Stadion.
I næste fodboldsæson skal det nemlig lægge græs og tribuner til superligafodbold, men det er det gamle stadion lige nu ikke i stand til.
Derfor har Hvidovre Kommune, der ejer stadionet, bevilget 15,8 millioner til at få opgraderet faciliteterne, så de kan opfylde Divisionsforeningens krav til et superligastadion.
– Det her er en historisk mulighed, som vi ikke kan give slip på, siger borgmesteren i Hvidovre Kommune, Anders Wolf Andresen (SF).
– Det vil være en historisk fejltagelse ikke at lade Hvidovre IF spille Superliga på Hvidovre Stadion. Derfor er det vigtigt for os, at vores by kan samle sig om vores klub på vores eget stadion, og at vi kan få den glæde med, som det er, at Hvidovre spiller i Superligaen.
For at blive superligaklar skal Hvidovre Stadion have et nyt græstæppe. Der skal også sættes midlertidige tribuner op, så der er plads til mindst 10.000 tilskuere.
Der skal også bruges godt fem millioner kroner på "tekniske foranstaltninger", herunder lys- og lydanlæg, internet og trackingudstyr, mens yderligere godt to millioner er afsat til VIP-faciliteter for at leve op til kravene om minimum 300 loungepladser.
Den næste superligasæson starter i midten af juli. Hvis det vurderes, at Hvidovre Stadion ikke kan nå at blive klar til det, har klubben mulighed for at bede Divisionsforeningen om at spille på udebane i de første to runder.
Hvis Hvidovre Stadion i tredje runde stadig ikke vil kunne bruges, vil klubben være nødsaget til at leje sig ind på et andet stadion.
– Vi har mega, mega travlt, og vi trykker på bestil-knappen nu, på alt det som vi har gået og planlagt, og som vi har linet op. Så vi gør alt, hvad vi kan, for at blive klar, siger Anders Wolf Andresen.
Han tror på, at Hvidovres oprykning til Superliga kan være en stor gevinst for byen og nærområdet.
– Det giver en kæmpe stolthed og glæde, og en følelse af at vi vender tilbage, til hvor vi hører til. Det er også med til at styrke sammenholdet i vores by, hvor der er en kæmpe opbakning blandt borgerne til Hvidovre IF.
– Vi kommer jo virkelig på landkortet, og det har jo en stor værdi for kommunen brandingmæssigt. Vi kommer jo langt bredere ud nu igennem en hel sæson, og vi bliver kendt for nogle værdier, som er ret sunde.
– Hvidovre IF er en klub med et stærkt kollektiv og dygtige fodboldspillere, og vores mange breddespillere har nu virkelig nogen at se op til. De kan nu se, at man faktisk kan spille blandt de bedste, når man er fra Hvidovre, siger borgmesteren.
/ritzau/

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca

Bayern raser mod Donnarumma

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Rejser til Brøndby med en røvfuld

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Trist Mikael Uhre-besked

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Påpeger Conrad Harders problem

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Den helt rigtige Højlund-beslutning

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Dansker færdig i Galatasaray

Kreativ transfer-løsning?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Megatransfer på vej?

FC Barcelona-stjerner i chok

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

– Jeg er stærkere end nogensinde

På vej mod retur?

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Tour de France – 1. etape

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

– Han kan blive vigtig