Hylder FCK-angreb: Måske aldrig set bedre i SL

FC Københavns offensiv har været flyvende indtil videre i denne sæson, og det får fodboldekspert Jesper Thygesen til at spekulere på, om det er den mest potente offensiv i Superliga-historien.



Der blev skudt med løst kruds i tirsdagens nulløsning mod Sparta Prag, men det har langt fra været almen kost for FC København hidtil i denne sæson. 

For målene er haglet ind i modstandernes mål, og til tider har københavnerne leveret flydende offensivt spil, som bestemt gør FCK-projektet spændende at følge med i.

Når man så ligeledes kan forvente, at de to nyindkøb Elias Achouri og Mohamed Eylounoussi kun bliver skarpere, når formen bliver bedre, så giver det mening, at forventningerne skrues i vejret. 

Faktisk går Viaplay-ekspert Jesper Thygesen så langt som at kalde offensiven for den mest potente i Superligaens historie, hvis en spiller som Elias Achouri bygger videre på det niveau, som han hidtil har vist i FCK-trøjen. Det siger han i Viaplay-programmet 'Transfer'.

– Jeg synes også, med den start han har, at det lover så godt, at vi måske har den mest potente FC København-offensiv, hvis vi får Cornelius op i gear også. Det er måske aldrig set bedre i Superligaen.

– Offensivt ser det fuldstændig vanvittig godt ud for FC København, konkluderer Jesper Thygesen, som ligeledes mener, at Jordan Larsson lige nu nok er den mest potente af FCK-spillerne.

FC København råder over et væld af spillere til de offensive pladser, hvor førnævnte Achouri og Elyounoussi konkurrerer med Diogo Goncalves, Jordan Larsson, Roony Bardghji, Orri Oskarsson og Andreas Cornelius til de offensive pladser. Fra andet geled er spillere som Viktor Claesson og Lukas Lerager også i stand til at finde netmaskerne, og så har Rasmus Falk også vist sig godt frem i denne sæson, omend hans afslutninger mangler lidt præcision. 

Se hele snakken om FCK-offensiven og Elias Achouris start i klubben i afspilleren over artiklen.





De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite del af stor transferplan

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Atletico Madrid – Arsenal

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Bo Svensson skriver Superliga-historie



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

PSG – Bayern München

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Bo Svensson svært utilfreds

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring