Hylder profil: Han er en lille tornado

Der er stor glæde i Århus over at have Gift Links tilbage på fodboldbanen.



ÅRHUS (Tipsbladet): Det seneste års tid er der kommet stadigt flere AGF-trøjer i bybilledet i Århus med 'Links' på ryggen, og i mandags var sydafrikaneren så efter nogle ugers fravær tilbage på banen i Superligaen, da AGF vandt en tæt kamp mod Brøndby IF 1-0.

Links blev på stadion kåret til kampens profil (den udlægning var Tipsbladet ikke enig i), og når der søndag aften igen er Superliga-fodbold med AGF, denne gang i Herning, er det med stor sandsynlighed med Links i startopstillingen igen, hvis de sidste forberedelser går som planlagt.

Mod Brøndby var effekten af Gift Links tydelig, både med den energi, Brøndbys spillere skulle bruge på at holde den 26-årige sydafrikaner, og med den sammenhæng, der var på AGF's centrale midtbane med Mikael Anderson flyttet derind efter en vikar-tjans på Links' plads.

En af dem, der er glade for at Gift Links på holdkortet, er målmand Jesper Hansen, der mandag fik endnu et clean sheet til samlingen og jagter en gentagelse søndag mod eksklubben på MCH Arena.

– Han er jo en lille tornado derude, og igen og igen beviser, hvordan hans tyngdepunkt er. Han er så vigtig for os i den her sæson, en bærende kraft, en spiller, der er blevet en profil på holdet, og en af de bedste i ligaen i denne sæson, siger Jesper Hansen.

280149

Gift Links har spillet et godt 2024. Foto: Alamy

AGF kunne ikke vinde i Superligaen i september uden den skadede Links og spillede i stedet uafgjort med Viborg, Randers, Lyngby og Silkeborg, mens man fik en pokalsejr over VSK Århus, der kostede Jesper Hansens målmandskollega Leopold Wahlstedt en længere skadespause efter et uheldigt sammenstød.

En Superliga-træner vil nok sige, det er for simpelt at gøre Gift Links' comeback til eneste forklaring på AGF's Brøndby-sejr, men fra sit felt kunne Jesper Hansen se, hvordan Links sugede opmærksomhed og kræfter fra Brøndby, der i 1. halvleg i Århus var spillet ned i eget felt.

– Det går lidt hurtigere, han er god til de hurtige bevægelser og afleveringer, og til at søge dybden. Han er jo bare lynende hurtig, og det ville ikke være særlig sjovt at spille overfor en som ham, når det kører. Jeg håber, vi kan få ham igennem en hel kamp, forhåbentlig i denne weekend. Det ser rigtig godt ud fra hans side, siger Jesper Hansen.

AGF er kun ét point efter FC Midtjylland, så med en sejr i Herning og FCK-pointtab i timerne inden i derbyet på Brøndby Stadion går AGF på Superligaens førsteplads søndag aften.

Læs her, hvorfor Gift Links er en af de spillere, der kan blive solgt fra Superligaen i 2025.



Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndbys store karantænemareridt

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– Det er fuldkommen meningsløst

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– De skal skille sig af med ham!

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Thomas Frank afviser at tale om det

Det var fuldstændig galimatias!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

AaB-talent prøver sig af i Italien

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Rekorddyrt flop: Benhård dom over Mileta Rajovic

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Steve Cooper varsler store ændringer

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Steve Cooper skifter tre mand

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview