ÅRHUS (Tipsbladet): Det seneste års tid er der kommet stadigt flere AGF-trøjer i bybilledet i Århus med 'Links' på ryggen, og i mandags var sydafrikaneren så efter nogle ugers fravær tilbage på banen i Superligaen, da AGF vandt en tæt kamp mod Brøndby IF 1-0.
Links blev på stadion kåret til kampens profil (den udlægning var Tipsbladet ikke enig i), og når der søndag aften igen er Superliga-fodbold med AGF, denne gang i Herning, er det med stor sandsynlighed med Links i startopstillingen igen, hvis de sidste forberedelser går som planlagt.
Mod Brøndby var effekten af Gift Links tydelig, både med den energi, Brøndbys spillere skulle bruge på at holde den 26-årige sydafrikaner, og med den sammenhæng, der var på AGF's centrale midtbane med Mikael Anderson flyttet derind efter en vikar-tjans på Links' plads.
En af dem, der er glade for at Gift Links på holdkortet, er målmand Jesper Hansen, der mandag fik endnu et clean sheet til samlingen og jagter en gentagelse søndag mod eksklubben på MCH Arena.
– Han er jo en lille tornado derude, og igen og igen beviser, hvordan hans tyngdepunkt er. Han er så vigtig for os i den her sæson, en bærende kraft, en spiller, der er blevet en profil på holdet, og en af de bedste i ligaen i denne sæson, siger Jesper Hansen.

AGF kunne ikke vinde i Superligaen i september uden den skadede Links og spillede i stedet uafgjort med Viborg, Randers, Lyngby og Silkeborg, mens man fik en pokalsejr over VSK Århus, der kostede Jesper Hansens målmandskollega Leopold Wahlstedt en længere skadespause efter et uheldigt sammenstød.
En Superliga-træner vil nok sige, det er for simpelt at gøre Gift Links' comeback til eneste forklaring på AGF's Brøndby-sejr, men fra sit felt kunne Jesper Hansen se, hvordan Links sugede opmærksomhed og kræfter fra Brøndby, der i 1. halvleg i Århus var spillet ned i eget felt.
– Det går lidt hurtigere, han er god til de hurtige bevægelser og afleveringer, og til at søge dybden. Han er jo bare lynende hurtig, og det ville ikke være særlig sjovt at spille overfor en som ham, når det kører. Jeg håber, vi kan få ham igennem en hel kamp, forhåbentlig i denne weekend. Det ser rigtig godt ud fra hans side, siger Jesper Hansen.
AGF er kun ét point efter FC Midtjylland, så med en sejr i Herning og FCK-pointtab i timerne inden i derbyet på Brøndby Stadion går AGF på Superligaens førsteplads søndag aften.
Læs her, hvorfor Gift Links er en af de spillere, der kan blive solgt fra Superligaen i 2025.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
NYHEDER
Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’
KARAKTERER
Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
MEDIE
Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
Dansk stjerne i milliontransfer
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked