FCK-spiller på landsholdet? Det er farligt at sige

Victor Froholdt er ved at bide sig fast på FC Københavns mandskab som en stor motor på midtbanen, og der kan vente den unge midtbanespiller en flot karriere, vurderer U19-landstræner Lasse Stengaard.



Victor Froholdt er kun 18 år, men FCK-spilleren har i den grad slået sit navn fast i Superligaen.

Froholdt er som en duracell-kanin på midtbanen og er blevet en kæmpe motor hos “Løverne” i jagten på mesterskabet.

Den unge midtbanespiller har spillet imponerende 43 førsteholdskampe for FCK.

Men hvordan kan det være, at 18-årige Froholdt er på vej mod et gennembrud i Superligaen?

– Dedikation, hvis jeg skal sætte en overskrift på ham. Det kan lyde så fesent. Det er der mange, der siger, at de er dedikerede, men så mangler der alligevel nogle procenter. Det gør der absolut ikke med Victor. Han presser altid citronen maksimalt, og det er uanset, om det er på eller uden for banen. Det er altid.

– Victor er ægte professionel, og det er han nu, hvor han spiller meget, og det var han inden. De to ting hænger tit sammen. Han gør alt, hvad han kan for at blive så god som muligt. Det bærer heldigvis frugt nu. Han spiller rigtig meget og har nogle kompetencer, som er værdsat, og man har brug for dem i FCK. Det glæder mig at se, at han præsterer på den øverste hylde. Det er mega-fedt, siger U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kæmpe kvalitet

Froholdt virker nærmest utrættelig, lige meget hvor meget han spiller, og U19-landstræneren har altid troet, at Froholdt ville kunne få et tidligt gennembrud.

– Det er en af hans helt store styrker, at han både mentalt og fysisk kan presse sig, og det gør også, at han kan presse sine modstandere. Han er bare i stand til at producere nogle fysiske tal, der er helt vilde. Nu hørte jeg, at Neestrup sagde, at han havde løbet 17 kilometer mod Heidenheim, og det lyder sindssygt flot. Han har en international fysik i forhold til at løbe langt og hurtigt og gør det rigtig mange gange.

– Hans forcer er, at han dækker nogle enormt store områder og kan gøre det sammen med sine medspillere. Han kan også dække meget selv, og han løber meget og højintenst, og så vinder han rigtig mange bolde. Der er han rigtig god for sit hold og har en kæmpe spidskompetence. Man ser ofte på det, som spillerne kan med bolden.

– Det er også en kæmpe kvalitet, at han kan dække så mange meter og gøre det på et internationalt niveau. Der er mange i Victors alder, hvor man går og venter på, at de får en krop til at spille seniorfodbold. Det skal man ikke som Victor. Det har han allerede bevist.

Kan han blive en Superliga-profil?

– Jeg synes altid, at det er så svært at spå om og endnu farligere at sige noget om, fordi man kan næsten kun skuffe, når man siger et eller andet. Når han på et tidspunkt som gammel mand kigger tilbage på sin fodboldkarriere, så blev han så god, som han kan blive. Jeg har svært ved at se, at han skulle pege fingre ad sig selv og sige, at han kunne have gjort noget anderledes. Jeg synes allerede, at han er en profil på noget af det, som han kan rigtig godt. Der er nogle flere lag på, men han har allerede en høj hylde. Det har han også vist, når han har haft en landsholdstrøje over hovedet i sin egen årgang.

Tænker du, at han kan blive A-landsholdsspiller?

– Det vil jeg sgu næsten ikke udtale mig om. Det er farligt at sige. Jeg hæfter mig ved, at Victor er et godt sted, og han spiller meget. Han har nogle rigtig gode folk omkring sig, som værdsætter det, som Victor kan. Han arbejder stadig med de ting, som han skal forbedre. Så længe han bliver ved med at rykke sig, men det er svært at spå om. Der skal nok held og dygtighed til. Hvem er konkurrenterne? Lige nu vil jeg hellere glæde mig over, at han laver nogle gode præstationer, afslutter Lasse Stensgaard til Tipsbladet.

FCK-guldfuglen har kontrakt med hovedstadsklubben til sommeren 2028, og for det danske U19-landshold er det blevet til otte kampe.





Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Dansk stortalents værdi eksploderer

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Så er det officielt

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

AGF sluttede af med et brag

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria 

Lewandowski forlader FC Barcelona