Victor Froholdt er kun 18 år, men FCK-spilleren har i den grad slået sit navn fast i Superligaen.
Froholdt er som en duracell-kanin på midtbanen og er blevet en kæmpe motor hos “Løverne” i jagten på mesterskabet.
Den unge midtbanespiller har spillet imponerende 43 førsteholdskampe for FCK.
Men hvordan kan det være, at 18-årige Froholdt er på vej mod et gennembrud i Superligaen?
– Dedikation, hvis jeg skal sætte en overskrift på ham. Det kan lyde så fesent. Det er der mange, der siger, at de er dedikerede, men så mangler der alligevel nogle procenter. Det gør der absolut ikke med Victor. Han presser altid citronen maksimalt, og det er uanset, om det er på eller uden for banen. Det er altid.
– Victor er ægte professionel, og det er han nu, hvor han spiller meget, og det var han inden. De to ting hænger tit sammen. Han gør alt, hvad han kan for at blive så god som muligt. Det bærer heldigvis frugt nu. Han spiller rigtig meget og har nogle kompetencer, som er værdsat, og man har brug for dem i FCK. Det glæder mig at se, at han præsterer på den øverste hylde. Det er mega-fedt, siger U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet.
Artiklen fortsætter under billedet.

Kæmpe kvalitet
Froholdt virker nærmest utrættelig, lige meget hvor meget han spiller, og U19-landstræneren har altid troet, at Froholdt ville kunne få et tidligt gennembrud.
– Det er en af hans helt store styrker, at han både mentalt og fysisk kan presse sig, og det gør også, at han kan presse sine modstandere. Han er bare i stand til at producere nogle fysiske tal, der er helt vilde. Nu hørte jeg, at Neestrup sagde, at han havde løbet 17 kilometer mod Heidenheim, og det lyder sindssygt flot. Han har en international fysik i forhold til at løbe langt og hurtigt og gør det rigtig mange gange.
– Hans forcer er, at han dækker nogle enormt store områder og kan gøre det sammen med sine medspillere. Han kan også dække meget selv, og han løber meget og højintenst, og så vinder han rigtig mange bolde. Der er han rigtig god for sit hold og har en kæmpe spidskompetence. Man ser ofte på det, som spillerne kan med bolden.
– Det er også en kæmpe kvalitet, at han kan dække så mange meter og gøre det på et internationalt niveau. Der er mange i Victors alder, hvor man går og venter på, at de får en krop til at spille seniorfodbold. Det skal man ikke som Victor. Det har han allerede bevist.
Kan han blive en Superliga-profil?
– Jeg synes altid, at det er så svært at spå om og endnu farligere at sige noget om, fordi man kan næsten kun skuffe, når man siger et eller andet. Når han på et tidspunkt som gammel mand kigger tilbage på sin fodboldkarriere, så blev han så god, som han kan blive. Jeg har svært ved at se, at han skulle pege fingre ad sig selv og sige, at han kunne have gjort noget anderledes. Jeg synes allerede, at han er en profil på noget af det, som han kan rigtig godt. Der er nogle flere lag på, men han har allerede en høj hylde. Det har han også vist, når han har haft en landsholdstrøje over hovedet i sin egen årgang.
Tænker du, at han kan blive A-landsholdsspiller?
– Det vil jeg sgu næsten ikke udtale mig om. Det er farligt at sige. Jeg hæfter mig ved, at Victor er et godt sted, og han spiller meget. Han har nogle rigtig gode folk omkring sig, som værdsætter det, som Victor kan. Han arbejder stadig med de ting, som han skal forbedre. Så længe han bliver ved med at rykke sig, men det er svært at spå om. Der skal nok held og dygtighed til. Hvem er konkurrenterne? Lige nu vil jeg hellere glæde mig over, at han laver nogle gode præstationer, afslutter Lasse Stensgaard til Tipsbladet.
FCK-guldfuglen har kontrakt med hovedstadsklubben til sommeren 2028, og for det danske U19-landshold er det blevet til otte kampe.
LIVE
TransferLIVE: Iskold besked til Real Madrid
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Brasiliansk VM-mavepuster
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De jagter Henrik Meister