FCK-spiller på landsholdet? Det er farligt at sige

Victor Froholdt er ved at bide sig fast på FC Københavns mandskab som en stor motor på midtbanen, og der kan vente den unge midtbanespiller en flot karriere, vurderer U19-landstræner Lasse Stengaard.



Victor Froholdt er kun 18 år, men FCK-spilleren har i den grad slået sit navn fast i Superligaen.

Froholdt er som en duracell-kanin på midtbanen og er blevet en kæmpe motor hos “Løverne” i jagten på mesterskabet.

Den unge midtbanespiller har spillet imponerende 43 førsteholdskampe for FCK.

Men hvordan kan det være, at 18-årige Froholdt er på vej mod et gennembrud i Superligaen?

– Dedikation, hvis jeg skal sætte en overskrift på ham. Det kan lyde så fesent. Det er der mange, der siger, at de er dedikerede, men så mangler der alligevel nogle procenter. Det gør der absolut ikke med Victor. Han presser altid citronen maksimalt, og det er uanset, om det er på eller uden for banen. Det er altid.

– Victor er ægte professionel, og det er han nu, hvor han spiller meget, og det var han inden. De to ting hænger tit sammen. Han gør alt, hvad han kan for at blive så god som muligt. Det bærer heldigvis frugt nu. Han spiller rigtig meget og har nogle kompetencer, som er værdsat, og man har brug for dem i FCK. Det glæder mig at se, at han præsterer på den øverste hylde. Det er mega-fedt, siger U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kæmpe kvalitet

Froholdt virker nærmest utrættelig, lige meget hvor meget han spiller, og U19-landstræneren har altid troet, at Froholdt ville kunne få et tidligt gennembrud.

– Det er en af hans helt store styrker, at han både mentalt og fysisk kan presse sig, og det gør også, at han kan presse sine modstandere. Han er bare i stand til at producere nogle fysiske tal, der er helt vilde. Nu hørte jeg, at Neestrup sagde, at han havde løbet 17 kilometer mod Heidenheim, og det lyder sindssygt flot. Han har en international fysik i forhold til at løbe langt og hurtigt og gør det rigtig mange gange.

– Hans forcer er, at han dækker nogle enormt store områder og kan gøre det sammen med sine medspillere. Han kan også dække meget selv, og han løber meget og højintenst, og så vinder han rigtig mange bolde. Der er han rigtig god for sit hold og har en kæmpe spidskompetence. Man ser ofte på det, som spillerne kan med bolden.

– Det er også en kæmpe kvalitet, at han kan dække så mange meter og gøre det på et internationalt niveau. Der er mange i Victors alder, hvor man går og venter på, at de får en krop til at spille seniorfodbold. Det skal man ikke som Victor. Det har han allerede bevist.

Kan han blive en Superliga-profil?

– Jeg synes altid, at det er så svært at spå om og endnu farligere at sige noget om, fordi man kan næsten kun skuffe, når man siger et eller andet. Når han på et tidspunkt som gammel mand kigger tilbage på sin fodboldkarriere, så blev han så god, som han kan blive. Jeg har svært ved at se, at han skulle pege fingre ad sig selv og sige, at han kunne have gjort noget anderledes. Jeg synes allerede, at han er en profil på noget af det, som han kan rigtig godt. Der er nogle flere lag på, men han har allerede en høj hylde. Det har han også vist, når han har haft en landsholdstrøje over hovedet i sin egen årgang.

Tænker du, at han kan blive A-landsholdsspiller?

– Det vil jeg sgu næsten ikke udtale mig om. Det er farligt at sige. Jeg hæfter mig ved, at Victor er et godt sted, og han spiller meget. Han har nogle rigtig gode folk omkring sig, som værdsætter det, som Victor kan. Han arbejder stadig med de ting, som han skal forbedre. Så længe han bliver ved med at rykke sig, men det er svært at spå om. Der skal nok held og dygtighed til. Hvem er konkurrenterne? Lige nu vil jeg hellere glæde mig over, at han laver nogle gode præstationer, afslutter Lasse Stensgaard til Tipsbladet.

FCK-guldfuglen har kontrakt med hovedstadsklubben til sommeren 2028, og for det danske U19-landshold er det blevet til otte kampe.



Kommentator ser skrækmønster på landsholdet

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Danmarks drømmetrækning – og dem, vi skal undgå

Filip Jørgensen søger væk fra Chelsea

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Riemer svarer på Tøftings kritik

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Lukas Lerager er færdig i FC København

Vil møde Danmark: ‘Vi har størst chance mod dem’

Strålende Barcelona-nyhed inden FCK-brag

Alle storroser Dario Osorio

Millionregn over Ståle Solbakken

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

Her trækkes der lod til Danmarks skæbnekamp

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Afsløring: Brøndby udlejer stortalentet Jalloh

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Inden lodtrækning: Kunne være fedt at trække dem

Schjelderup idømt 14 dages betinget fængsel

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Er ved at miste tålmodigheden med Yussuf Poulsen

Opsang til Superliga-klub: ‘Få ham tilbage!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

– Det er så ringe, begge dele!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Kulsort aften: Her gik det helt galt for Danmark

Skotsk profil jubler: Vi var ret dårlige

Steve Coopers højre hånd afviser

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Peter Møller: Riemers forlængelse er god timing

Dansk landstræner VM-klar: Nedtur for SL-profil

Vingegaard afviser frygt: Jeg håber bare, at…

Belarus-kamp hjemsøger landsholdet før VM-omvej

I ekstase: ‘Noget af det bedste fodbold!’

Sikrer historisk VM-plads

Udvist dansker tager skylden for VM-kiks

Røde Djævle kan overrumple Ulvinder

Skuffer igen

Michael Gregoritch i kæmpe helterolle

Dansk stjerne: Det er til grin!

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet