FCK-spiller på landsholdet? Det er farligt at sige

Victor Froholdt er ved at bide sig fast på FC Københavns mandskab som en stor motor på midtbanen, og der kan vente den unge midtbanespiller en flot karriere, vurderer U19-landstræner Lasse Stengaard.



Victor Froholdt er kun 18 år, men FCK-spilleren har i den grad slået sit navn fast i Superligaen.

Froholdt er som en duracell-kanin på midtbanen og er blevet en kæmpe motor hos “Løverne” i jagten på mesterskabet.

Den unge midtbanespiller har spillet imponerende 43 førsteholdskampe for FCK.

Men hvordan kan det være, at 18-årige Froholdt er på vej mod et gennembrud i Superligaen?

– Dedikation, hvis jeg skal sætte en overskrift på ham. Det kan lyde så fesent. Det er der mange, der siger, at de er dedikerede, men så mangler der alligevel nogle procenter. Det gør der absolut ikke med Victor. Han presser altid citronen maksimalt, og det er uanset, om det er på eller uden for banen. Det er altid.

– Victor er ægte professionel, og det er han nu, hvor han spiller meget, og det var han inden. De to ting hænger tit sammen. Han gør alt, hvad han kan for at blive så god som muligt. Det bærer heldigvis frugt nu. Han spiller rigtig meget og har nogle kompetencer, som er værdsat, og man har brug for dem i FCK. Det glæder mig at se, at han præsterer på den øverste hylde. Det er mega-fedt, siger U19-landstræner Lasse Stensgaard i et interview med Tipsbladet.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Kæmpe kvalitet

Froholdt virker nærmest utrættelig, lige meget hvor meget han spiller, og U19-landstræneren har altid troet, at Froholdt ville kunne få et tidligt gennembrud.

– Det er en af hans helt store styrker, at han både mentalt og fysisk kan presse sig, og det gør også, at han kan presse sine modstandere. Han er bare i stand til at producere nogle fysiske tal, der er helt vilde. Nu hørte jeg, at Neestrup sagde, at han havde løbet 17 kilometer mod Heidenheim, og det lyder sindssygt flot. Han har en international fysik i forhold til at løbe langt og hurtigt og gør det rigtig mange gange.

– Hans forcer er, at han dækker nogle enormt store områder og kan gøre det sammen med sine medspillere. Han kan også dække meget selv, og han løber meget og højintenst, og så vinder han rigtig mange bolde. Der er han rigtig god for sit hold og har en kæmpe spidskompetence. Man ser ofte på det, som spillerne kan med bolden.

– Det er også en kæmpe kvalitet, at han kan dække så mange meter og gøre det på et internationalt niveau. Der er mange i Victors alder, hvor man går og venter på, at de får en krop til at spille seniorfodbold. Det skal man ikke som Victor. Det har han allerede bevist.

Kan han blive en Superliga-profil?

– Jeg synes altid, at det er så svært at spå om og endnu farligere at sige noget om, fordi man kan næsten kun skuffe, når man siger et eller andet. Når han på et tidspunkt som gammel mand kigger tilbage på sin fodboldkarriere, så blev han så god, som han kan blive. Jeg har svært ved at se, at han skulle pege fingre ad sig selv og sige, at han kunne have gjort noget anderledes. Jeg synes allerede, at han er en profil på noget af det, som han kan rigtig godt. Der er nogle flere lag på, men han har allerede en høj hylde. Det har han også vist, når han har haft en landsholdstrøje over hovedet i sin egen årgang.

Tænker du, at han kan blive A-landsholdsspiller?

– Det vil jeg sgu næsten ikke udtale mig om. Det er farligt at sige. Jeg hæfter mig ved, at Victor er et godt sted, og han spiller meget. Han har nogle rigtig gode folk omkring sig, som værdsætter det, som Victor kan. Han arbejder stadig med de ting, som han skal forbedre. Så længe han bliver ved med at rykke sig, men det er svært at spå om. Der skal nok held og dygtighed til. Hvem er konkurrenterne? Lige nu vil jeg hellere glæde mig over, at han laver nogle gode præstationer, afslutter Lasse Stensgaard til Tipsbladet.

FCK-guldfuglen har kontrakt med hovedstadsklubben til sommeren 2028, og for det danske U19-landshold er det blevet til otte kampe.





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Stort Brøndby-boost

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

FC København – FC Nordsjælland



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

– Enten FCK eller også stopper han?

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Interessen er eksploderet på grund af FC København

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’

Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring

Brag venter i Parken: ‘Vi kommer med selvtillid’

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark

FC København-boss reagerer på tilråb

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Arteta er utilfreds med disciplinen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

Danmark indleder med et brag mod Norge

Vild hæder: Gidsel skriver historie

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Hård dom over Franks fremtid

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Bayern München videre i pokalturneringen

Uafgjort i italiensk derby

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

Ørkeløshed i Østjylland

Bud landet: Dansker i sen transfer?

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Randers FC – Vejle Boldklub