Ikke lavet til det: Pause fra fælles-hop i Parken

Det er nødvendigt i den kommende tid, at der bliver holdt pause med de koordinerede hop på B-tribunen i Parken.



Når der er gang i den på Sektion 12, så er det til at mærke. Så meget at det faktisk overskrider det tryk, som man forventede at B-tribunen ville kunne klare, da man bygge den mellem 1990 og 1992.

Det gælder specielt ved de såkaldt koordinerede hop, hvor omkring 8.000 letter og lander stort set samtidig. Det er derfor Rambølls anbefaling, at fansene standser de hop, indtil en ny undersøgelse foreligger. Det oplyser FCK på klubbens hjemmeside, hvor direktør Jacob Lauesen ligeledes udtaler sig.

– Vi har haft en rigtig god dialog med Rambøll for at være sikre på, at vi ikke løber nogen risiko. Deres konklusion er, at det kun er ved samlet koordineret hop på større afsnit af tribunen, at de oprindelige normer bliver overskredet. Det er vigtigt at sige, at målingerne ikke i sig selv viser, at de hidtil undersøgte konstruktioner er overbelastet, men kravene til sikkerhed i henhold til bygningsreglementet kan på nuværende tidspunkt ikke eftervises, siger han og fortsætter:

– Vi vil gerne vise rettidig omhu og følger naturligvis anbefalingen, indtil der er lavet nye beregninger for en stående tribune med koordinerede hop og om nødvendigt foretaget tiltag. Ingen havde i 1990, eller bare for få år siden, forestillet sig, at vi kamp efter kamp ville have både øvre og nedre fyldt på Sektion 12, så derfor blev normerne ikke lavet efter det, fortæller FCK-direktøren.

Han peger desuden på, at selvom dette kommer efter, at stemningen er blevet bedre, så er man nødt til at tage anbefalingen seriøst. Det står også klart for ham, hvis man ikke bliver klogere, hvad en konsekvens må være.

– Sker det ikke, kan vi blive nødsaget til at skære markant i kapaciteten eller ændre tribunen til en siddende tribune.  Det vil være enormt ærgerligt for udviklingen i vores fanmiljø og for klubben. Det vigtige er, at man fortsat kan nyde fodboldkampene i Parken uden bekymringer, man kan synge og være en del af alle de jubelscener, som vores hold kan frembringe, siger Lauesen.

I Rambølls rapport bliver der peget på, at man ikke mener, at der er en risiko ved at være på B-tribunen i Parken, men at den skal anvendes efter den oprindelige intention.

Det bliver desuden meldt, at der er blevet udvist forståelse fra repræsentanterne fra fanmiljøet for det midlertidige forbud mod de koordinerede hop.







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv