Når der er gang i den på Sektion 12, så er det til at mærke. Så meget at det faktisk overskrider det tryk, som man forventede at B-tribunen ville kunne klare, da man bygge den mellem 1990 og 1992.
Det gælder specielt ved de såkaldt koordinerede hop, hvor omkring 8.000 letter og lander stort set samtidig. Det er derfor Rambølls anbefaling, at fansene standser de hop, indtil en ny undersøgelse foreligger. Det oplyser FCK på klubbens hjemmeside, hvor direktør Jacob Lauesen ligeledes udtaler sig.
– Vi har haft en rigtig god dialog med Rambøll for at være sikre på, at vi ikke løber nogen risiko. Deres konklusion er, at det kun er ved samlet koordineret hop på større afsnit af tribunen, at de oprindelige normer bliver overskredet. Det er vigtigt at sige, at målingerne ikke i sig selv viser, at de hidtil undersøgte konstruktioner er overbelastet, men kravene til sikkerhed i henhold til bygningsreglementet kan på nuværende tidspunkt ikke eftervises, siger han og fortsætter:
– Vi vil gerne vise rettidig omhu og følger naturligvis anbefalingen, indtil der er lavet nye beregninger for en stående tribune med koordinerede hop og om nødvendigt foretaget tiltag. Ingen havde i 1990, eller bare for få år siden, forestillet sig, at vi kamp efter kamp ville have både øvre og nedre fyldt på Sektion 12, så derfor blev normerne ikke lavet efter det, fortæller FCK-direktøren.
Han peger desuden på, at selvom dette kommer efter, at stemningen er blevet bedre, så er man nødt til at tage anbefalingen seriøst. Det står også klart for ham, hvis man ikke bliver klogere, hvad en konsekvens må være.
– Sker det ikke, kan vi blive nødsaget til at skære markant i kapaciteten eller ændre tribunen til en siddende tribune. Det vil være enormt ærgerligt for udviklingen i vores fanmiljø og for klubben. Det vigtige er, at man fortsat kan nyde fodboldkampene i Parken uden bekymringer, man kan synge og være en del af alle de jubelscener, som vores hold kan frembringe, siger Lauesen.
I Rambølls rapport bliver der peget på, at man ikke mener, at der er en risiko ved at være på B-tribunen i Parken, men at den skal anvendes efter den oprindelige intention.
Det bliver desuden meldt, at der er blevet udvist forståelse fra repræsentanterne fra fanmiljøet for det midlertidige forbud mod de koordinerede hop.

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik

Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Vil købe Oliver Christensen

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’

Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud

Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’