Drama til det sidste mellem Arsenal og Bayern

Et kvarter før tid sørgede Leandro Trossard for, at Arsenal slap med æren i behold mod Bayern München.



Bayern München har så godt som smidt muligheden for at vinde sit 12. tyske mesterskab på stribe, men klubben lever fortsat i Champions League.

Tirsdag aften var klubben på besøg hos Arsenal i den første af to kvartfinaler, og tyskerne fik 2-2 med videre til returopgøret, hvor de har hjemmebanefordel.

Det kunne sågar være endt endnu bedre for Bayern München, som var foran med 2-1 langt ind i kampen. Men Leandro Trossard reddede Arsenal, der egentlig havde leveret en ganske godkendt indsats.

Problemet for englænderne var, at defensiven, der ellers har været stærk i hele sæsonen, til tider vaklede, og det udnyttede Bayern München kynisk.

Det førte blandt andet til en scoring fra Harry Kane, der som Tottenham-spiller i mange år var en af Arsenals største fjender.

Returopgøret, hvor alt er åbent, venter i næste uge.

Arsenal fik en god indledning på kampen, og efter 13 minutter udviklede det sig, som London-klubben kun kunne have drømt om.

Ben White sendte bolden ind i højre side af feltet, hvor Bukayo Saka fik fronten mod mål og sparkede kuglen i kassen ved fjerneste stolpe.

Kort efter fik Ben White selv chancen for at sparke Arsenal yderligere foran, men hans afslutning fra en fin position i feltet var uden saft og kraft og i øvrigt lige på Bayern-keeper Manuel Neuer.

I stedet for en 2-0-føring blev det få minutter senere til en udligning.

Arsenal kiksede i opspillet, og Bayern slog kontra omgående. Til sidst fandt Leon Goretzka i dybden en fremstormende Serge Gnabry, der udlignede mod sin tidligere klub.

Ondt blev værre for værterne efter en halv time. William Saliba nedlagde Leroy Sané i feltet, og på det efterfølgende straffespark scorede Harry Kane, der har spillet et hav af kampe for Arsenals ærkerival Tottenham.

Arsenal skulle nu på jagt, men det blev på kontrolleret vis. Der blev ikke satset vildt og voldsomt, men Premier Leagues tophold strikkede sig stille og roligt tættere og tættere på en udligning. Efter 76 minutter kom den.

Gabriel Jesus fik bolden i feltet, og maskeret lagde han den et par meter til venstre, hvor Leandro Trossard kom buldrende og plaffede den i nettet til 2-2.

Dybt inde i overtiden blev Bukayo Saka nedlagt i feltet, men dommeren vinkede afværgende og fløjtede i stedet kampen af.

/ritzau/





Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Totalt ufortjent: ‘Det er ikke kunstskøjteløb’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Silkeborg IF – FC Midtjylland

Færdig i Superligaen: Her er hans nye klub

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

AGF – Viborg FF

– Pinligt for rigtig mange at se

– Det gør ondt, siger Rasmus Falk

Neymar overvejer karrierestop

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Neestrup: ‘Fuck det!’



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Aston Villa og Chelsea smider point

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Alexander Lind revser Superliga-profil

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

FCK afværger historisk nederlag

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Tidligere FCK-talent skifter

Randers FC – FC Fredericia

Tottenham Hotspur – Arsenal

Real Madrid taber

1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr

Det var absurd – de var fuldstændig forstenet

Dansk sportschef om rekordtransfer: ‘Modbydeligt’

Sådan starter FCK i livsvigtig kamp

Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

OB – FC København