Drama til det sidste mellem Arsenal og Bayern

Et kvarter før tid sørgede Leandro Trossard for, at Arsenal slap med æren i behold mod Bayern München.



Bayern München har så godt som smidt muligheden for at vinde sit 12. tyske mesterskab på stribe, men klubben lever fortsat i Champions League.

Tirsdag aften var klubben på besøg hos Arsenal i den første af to kvartfinaler, og tyskerne fik 2-2 med videre til returopgøret, hvor de har hjemmebanefordel.

Det kunne sågar være endt endnu bedre for Bayern München, som var foran med 2-1 langt ind i kampen. Men Leandro Trossard reddede Arsenal, der egentlig havde leveret en ganske godkendt indsats.

Problemet for englænderne var, at defensiven, der ellers har været stærk i hele sæsonen, til tider vaklede, og det udnyttede Bayern München kynisk.

Det førte blandt andet til en scoring fra Harry Kane, der som Tottenham-spiller i mange år var en af Arsenals største fjender.

Returopgøret, hvor alt er åbent, venter i næste uge.

Arsenal fik en god indledning på kampen, og efter 13 minutter udviklede det sig, som London-klubben kun kunne have drømt om.

Ben White sendte bolden ind i højre side af feltet, hvor Bukayo Saka fik fronten mod mål og sparkede kuglen i kassen ved fjerneste stolpe.

Kort efter fik Ben White selv chancen for at sparke Arsenal yderligere foran, men hans afslutning fra en fin position i feltet var uden saft og kraft og i øvrigt lige på Bayern-keeper Manuel Neuer.

I stedet for en 2-0-føring blev det få minutter senere til en udligning.

Arsenal kiksede i opspillet, og Bayern slog kontra omgående. Til sidst fandt Leon Goretzka i dybden en fremstormende Serge Gnabry, der udlignede mod sin tidligere klub.

Ondt blev værre for værterne efter en halv time. William Saliba nedlagde Leroy Sané i feltet, og på det efterfølgende straffespark scorede Harry Kane, der har spillet et hav af kampe for Arsenals ærkerival Tottenham.

Arsenal skulle nu på jagt, men det blev på kontrolleret vis. Der blev ikke satset vildt og voldsomt, men Premier Leagues tophold strikkede sig stille og roligt tættere og tættere på en udligning. Efter 76 minutter kom den.

Gabriel Jesus fik bolden i feltet, og maskeret lagde han den et par meter til venstre, hvor Leandro Trossard kom buldrende og plaffede den i nettet til 2-2.

Dybt inde i overtiden blev Bukayo Saka nedlagt i feltet, men dommeren vinkede afværgende og fløjtede i stedet kampen af.

/ritzau/



Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Afsløring: FC København binder stortalent

Frederik Birk bryder tavsheden

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering