Indskifter holder liv i Tysklands VM-håb

Niclas Füllkrug udlignede sent til 1-1, da Tyskland og Spanien leverede en halvtam storkamp ved VM.



Tyskland viste fremgang, men er stadig presset ved VM i fodbold.

Efter 1-1 mod Spanien søndag skal Tyskland torsdag selv slå Costa Rica og have spansk hjælp for at undgå en tidlig hjemrejse.

Álvaro Morata åbnede ballet, inden indskiftede Niclas Füllkrug sent reddede Tyskland i et uforløst brag mellem de europæiske stormagter.

Tyskland havde længe for lidt at byde ind med, når man tænker på, at Hansi Flicks tropper var tvunget i offensiven efter 1-2-skuffelsen mod Japan i første kamp.

Spanien er med sine fire point og 8-1 i målscore efter to kampe stadig i førersædet i forhold til at gå videre til ottendedelsfinalerne.

Der skal dog mindst et point på bordet mod Japan torsdag, hvis spanierne selv skal afgøre det.

Tyskland har til gengæld kniven for struben, omend Füllkrugs scoring hjalp en del. Holdet skal ud over at slå Costa Rica samtidigt håbe, at Spanien slår Japan.

I tilfælde af tysk sejr og japansk uafgjort bliver målscoren afgørende. Tysklands hedder lige nu 2-3 og Japans 2-2. Hvis Japan slår Spanien, er Tyskland ikke helt ude. Men så skal tyskerne overgå Spaniens målscore.

Selv om Tyskland startede med et højt pres, kom opgørets første store mulighed til Spanien.

Efter syv minutter bankede Dani Olmo til bolden fra kanten af feltet, og den prellede efter en god redning af Manuel Neuer af på både overliggeren og stolpen.

Efterfølgende var der optræk til mere i begge ender, men sprudlende var det ikke ligefrem. Til gengæld var der dramatik efter 40 minutter.

Forsvarsspilleren Antonio Rüdiger headede bolden i det spanske og nåede også at juble med sine holdkammerater, inden scoringen blev annulleret for offside med hjælp fra VAR.

Tyskland oppede sig efter pausen, men havde svært ved at tilspille sig åbne chancer. I stedet lynede netop indskiftede Morata efter 62 minutter og sendte Jordi Albas indlæg i nettet foran et par passive tyskere.

Tyskernes pres fik fart på frem mod slutfløjtet, og stortalentet Jamal Musiala var tæt på en udligning, inden Füllkrug syv minutter før tid bankede bolden i nettet med højrebenet, efter at han overtog den fra Musiala i feltet.

/ritzau/





Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Stort dansk flop sat til salg

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Revser Alexander Zorniger

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’



LIVE

TransferLIVE: FCK-træner ‘fastholder udtalelser’

Her kan du se AGF mod Sabah FK

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM-transfer i fare



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kontant dom over Elyounoussi

Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt

Mohamed Salah skriver under med denne klub

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

OB vil have tidligere Superliga-profil

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Henter Mads Junker

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

En sort plet på hans eftermæle

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl