Indskifter holder liv i Tysklands VM-håb

Niclas Füllkrug udlignede sent til 1-1, da Tyskland og Spanien leverede en halvtam storkamp ved VM.



Tyskland viste fremgang, men er stadig presset ved VM i fodbold.

Efter 1-1 mod Spanien søndag skal Tyskland torsdag selv slå Costa Rica og have spansk hjælp for at undgå en tidlig hjemrejse.

Álvaro Morata åbnede ballet, inden indskiftede Niclas Füllkrug sent reddede Tyskland i et uforløst brag mellem de europæiske stormagter.

Tyskland havde længe for lidt at byde ind med, når man tænker på, at Hansi Flicks tropper var tvunget i offensiven efter 1-2-skuffelsen mod Japan i første kamp.

Spanien er med sine fire point og 8-1 i målscore efter to kampe stadig i førersædet i forhold til at gå videre til ottendedelsfinalerne.

Der skal dog mindst et point på bordet mod Japan torsdag, hvis spanierne selv skal afgøre det.

Tyskland har til gengæld kniven for struben, omend Füllkrugs scoring hjalp en del. Holdet skal ud over at slå Costa Rica samtidigt håbe, at Spanien slår Japan.

I tilfælde af tysk sejr og japansk uafgjort bliver målscoren afgørende. Tysklands hedder lige nu 2-3 og Japans 2-2. Hvis Japan slår Spanien, er Tyskland ikke helt ude. Men så skal tyskerne overgå Spaniens målscore.

Selv om Tyskland startede med et højt pres, kom opgørets første store mulighed til Spanien.

Efter syv minutter bankede Dani Olmo til bolden fra kanten af feltet, og den prellede efter en god redning af Manuel Neuer af på både overliggeren og stolpen.

Efterfølgende var der optræk til mere i begge ender, men sprudlende var det ikke ligefrem. Til gengæld var der dramatik efter 40 minutter.

Forsvarsspilleren Antonio Rüdiger headede bolden i det spanske og nåede også at juble med sine holdkammerater, inden scoringen blev annulleret for offside med hjælp fra VAR.

Tyskland oppede sig efter pausen, men havde svært ved at tilspille sig åbne chancer. I stedet lynede netop indskiftede Morata efter 62 minutter og sendte Jordi Albas indlæg i nettet foran et par passive tyskere.

Tyskernes pres fik fart på frem mod slutfløjtet, og stortalentet Jamal Musiala var tæt på en udligning, inden Füllkrug syv minutter før tid bankede bolden i nettet med højrebenet, efter at han overtog den fra Musiala i feltet.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni

Klar besked om AGF

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Ordet “bestikkelse” blev brugt

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

Lyngby BK – AGF

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann

“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”

Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Brøndby-boss teaser for transfer

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Nærmer sig vild FCK-præstation

Nyt forbund støtter boykot af FIFA-planer

AGF i Europa: De venter i næste runde



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’