Indskifter holder liv i Tysklands VM-håb

Niclas Füllkrug udlignede sent til 1-1, da Tyskland og Spanien leverede en halvtam storkamp ved VM.



Tyskland viste fremgang, men er stadig presset ved VM i fodbold.

Efter 1-1 mod Spanien søndag skal Tyskland torsdag selv slå Costa Rica og have spansk hjælp for at undgå en tidlig hjemrejse.

Álvaro Morata åbnede ballet, inden indskiftede Niclas Füllkrug sent reddede Tyskland i et uforløst brag mellem de europæiske stormagter.

Tyskland havde længe for lidt at byde ind med, når man tænker på, at Hansi Flicks tropper var tvunget i offensiven efter 1-2-skuffelsen mod Japan i første kamp.

Spanien er med sine fire point og 8-1 i målscore efter to kampe stadig i førersædet i forhold til at gå videre til ottendedelsfinalerne.

Der skal dog mindst et point på bordet mod Japan torsdag, hvis spanierne selv skal afgøre det.

Tyskland har til gengæld kniven for struben, omend Füllkrugs scoring hjalp en del. Holdet skal ud over at slå Costa Rica samtidigt håbe, at Spanien slår Japan.

I tilfælde af tysk sejr og japansk uafgjort bliver målscoren afgørende. Tysklands hedder lige nu 2-3 og Japans 2-2. Hvis Japan slår Spanien, er Tyskland ikke helt ude. Men så skal tyskerne overgå Spaniens målscore.

Selv om Tyskland startede med et højt pres, kom opgørets første store mulighed til Spanien.

Efter syv minutter bankede Dani Olmo til bolden fra kanten af feltet, og den prellede efter en god redning af Manuel Neuer af på både overliggeren og stolpen.

Efterfølgende var der optræk til mere i begge ender, men sprudlende var det ikke ligefrem. Til gengæld var der dramatik efter 40 minutter.

Forsvarsspilleren Antonio Rüdiger headede bolden i det spanske og nåede også at juble med sine holdkammerater, inden scoringen blev annulleret for offside med hjælp fra VAR.

Tyskland oppede sig efter pausen, men havde svært ved at tilspille sig åbne chancer. I stedet lynede netop indskiftede Morata efter 62 minutter og sendte Jordi Albas indlæg i nettet foran et par passive tyskere.

Tyskernes pres fik fart på frem mod slutfløjtet, og stortalentet Jamal Musiala var tæt på en udligning, inden Füllkrug syv minutter før tid bankede bolden i nettet med højrebenet, efter at han overtog den fra Musiala i feltet.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

I dialog om Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Dansk sensation: Der er interesse for ham