Indskifter holder liv i Tysklands VM-håb

Niclas Füllkrug udlignede sent til 1-1, da Tyskland og Spanien leverede en halvtam storkamp ved VM.



Tyskland viste fremgang, men er stadig presset ved VM i fodbold.

Efter 1-1 mod Spanien søndag skal Tyskland torsdag selv slå Costa Rica og have spansk hjælp for at undgå en tidlig hjemrejse.

Álvaro Morata åbnede ballet, inden indskiftede Niclas Füllkrug sent reddede Tyskland i et uforløst brag mellem de europæiske stormagter.

Tyskland havde længe for lidt at byde ind med, når man tænker på, at Hansi Flicks tropper var tvunget i offensiven efter 1-2-skuffelsen mod Japan i første kamp.

Spanien er med sine fire point og 8-1 i målscore efter to kampe stadig i førersædet i forhold til at gå videre til ottendedelsfinalerne.

Der skal dog mindst et point på bordet mod Japan torsdag, hvis spanierne selv skal afgøre det.

Tyskland har til gengæld kniven for struben, omend Füllkrugs scoring hjalp en del. Holdet skal ud over at slå Costa Rica samtidigt håbe, at Spanien slår Japan.

I tilfælde af tysk sejr og japansk uafgjort bliver målscoren afgørende. Tysklands hedder lige nu 2-3 og Japans 2-2. Hvis Japan slår Spanien, er Tyskland ikke helt ude. Men så skal tyskerne overgå Spaniens målscore.

Selv om Tyskland startede med et højt pres, kom opgørets første store mulighed til Spanien.

Efter syv minutter bankede Dani Olmo til bolden fra kanten af feltet, og den prellede efter en god redning af Manuel Neuer af på både overliggeren og stolpen.

Efterfølgende var der optræk til mere i begge ender, men sprudlende var det ikke ligefrem. Til gengæld var der dramatik efter 40 minutter.

Forsvarsspilleren Antonio Rüdiger headede bolden i det spanske og nåede også at juble med sine holdkammerater, inden scoringen blev annulleret for offside med hjælp fra VAR.

Tyskland oppede sig efter pausen, men havde svært ved at tilspille sig åbne chancer. I stedet lynede netop indskiftede Morata efter 62 minutter og sendte Jordi Albas indlæg i nettet foran et par passive tyskere.

Tyskernes pres fik fart på frem mod slutfløjtet, og stortalentet Jamal Musiala var tæt på en udligning, inden Füllkrug syv minutter før tid bankede bolden i nettet med højrebenet, efter at han overtog den fra Musiala i feltet.

/ritzau/





TransferLIVE: London-klub lurer på Rashford




LIVE

VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

AGF køber ham

Jagter tidligere FCK-stjerne

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Spottet i København

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

De vil have Victor Nelsson

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tyskland – Curacao

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han tager hjem fra VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

VM: Her er de mest ikoniske “One-Hit Wonders”



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Bizart: Tyveri i VM-lejr