Ingen skår mellem Ståle og FCK

Selv om Solbakken hentede FCK-træneren Johan Lange til Wolverhampton på et skidt tidspunkt for sin gamle klub, er der ikke slået nogen skår i forholdet.



Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.

Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.

– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.

– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.

Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.

– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.

– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.

– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken

Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





LIVE

LIVE: Riemer skamroser Nørgaard

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Stor profil glad for Brøndby

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark

Det skal blive bedre, Isaksen!

Ser I med, Brøndby?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk klub i salg – lægetjek booket

– Det er et møghold!

Choktransfer? Bruno Fernandes dybt imponeret

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Vil du være multimillionær?’

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Sendt hjem fra FC København-træning

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘FC København var en mulighed’

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

– Hele holdet er trygge ved ham

Højbjerg overvejer stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

To spillere frasorteret af Brian Riemer

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Fanget på TV – italiener afviser kritik

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

‘Det er en gave for Danmark’

Landstræner håber på Messi

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Ungarn slagter slovenere

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel