Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.
Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.
– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.
– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.
Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.
– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.
– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.
– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken
Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?
Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Forstår intet af Bisseck-beslutning
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
LIVE
TransferLIVE: På rov i OB
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
PL-træner blev fyret over E-mail
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
OPTAKT
Spanien – Østrig
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur
OPTAKT