Ingen skår mellem Ståle og FCK

Selv om Solbakken hentede FCK-træneren Johan Lange til Wolverhampton på et skidt tidspunkt for sin gamle klub, er der ikke slået nogen skår i forholdet.



Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.

Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.

– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.

– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.

Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.

– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.

– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.

– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken

Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Her skal Sepp Piontek begraves



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Chok: Dortmund ude af Champions League

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Endelig er der godt nyt

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer 

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Neestrup: Derfor henter vi Zanka

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Real Madrid – Benfica

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Flere ændringer på vej i FC København  

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Ekspert med dyster FCK-dom

I tvivl – er Steve Cooper den rette?