Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.
Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.
– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.
– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.
Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.
– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.
– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.
– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken
Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?
Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
LIVE
LIVE: Skadet hele foråret – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
NYHEDER
Presset Cooper tager drastiske metoder i brug
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
22 millioner kroner!
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
HELT VILDT
Brøndby er de dårligste i Europa
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
Retssag om Maradonas død begynder forfra
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG