Ingen skår mellem Ståle og FCK

Selv om Solbakken hentede FCK-træneren Johan Lange til Wolverhampton på et skidt tidspunkt for sin gamle klub, er der ikke slået nogen skår i forholdet.



Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.

Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.

– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.

– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.

Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.

– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.

– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.

– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken

Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?

Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Klar melding fra Thomas Gravesen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand