Timingen var ikke den bedste. En uge efter at Ariël Jacobs var blevet ansat som cheftræner i FC København, måtte klubben meddele af træneren Johan Lange, der havde havde haft en nøglerolle i sæsonen, der var gået, skiftede til Wolverhampton.
Dermed stod Jacobs pludselig uden assistent, mens en af kulturbærerne forsvandt fra FC København, og det var selvfølgelig ikke optimalt. Men Ståle Solbakken havde også brug for en assistent i sit nye job som manager i Wolverhampton.
– Bård (Solbakkens mangeårige assistent) var mentalt træt efter oplevelsen i Köln, han var træt af fodbold, så han havde ikke lyst til at rejse med til Wolverhampton, og så spurgte jeg Johan. Det gjorde jeg af de samme grunde som, at vi i sin tid hentede ham op fra ungdomsafdelingen til førsteholdet i FCK. Det er en mand, man stoler på, og en mand der er god til at organisere ting.
– Men det var Johans egen afgørelse. Jeg holdt mig pænt på sidelinjen i de samtaler, han havde med CV (sportsdirektør Carsten V. Jensen) om det, og der er ikke nogen problemer i forholdet på grund af det. Jeg talte faktisk med CV så sent som i weekenden, og vi snakkes da gerne ved en gang om ugen, siger Ståle Solbakken til Tipsbladet.
Så selv om nordmanden har masser at se til i Wolverhampton, holder han stadig øje med situationen i sin gamle klub FC København, der efter sidste sæsons dyk nu har fået en rekordgod start på det nye fodboldår.
– FCK har imponeret mig her i den nye sæson. Jeg kendte ikke Ariël Jacobs andet end af navn på forhånd, men han har hurtigt fået sat sit præg på holdet.
– Jeg så dem mod FC Midtjylland, hvor de var lidt heldige, for FCM var bedst i 75 minutter, men det var stærkt at komme tilbage. Så har de vundet to komfortable hjemmesejre over AaB og AGF, hvor de viser, at de er klart bedst, så stabiliteten er der, og det betyder også, at der kommer point på kontoen i de fleste ligakampe.
– Samtidig er sejren i Brugge forløsende rent mentalt, og det vil også smitte af på Superligaen. Det har jeg jo selv oplevet. Når man har sikret sig det europæiske gruppespil, så giver det lige det ekstra i Superligaen også, siger FCK-træneren fra 2006 til 2011, Ståle Solbakken
Men hvordan er Solbakken kommet i gang med livet som manager i Wolverhampton, hvad er ambitionerne for sæsonen og hvordan lyder den slagsang som tilhængerne allerede har lavet om den nye manager?
Læs mere: Tipsbladet har taget en snak med Ståle Solbakken før starten af den nye Championship-sæson. Avisen er på gaden nu, men du kan også læse den direkte på din iPad ved at klikke her.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
FANKLUBBEN
Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’
TOPNYHED
‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TOPNYHED
Stort slag for FC København
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
NYHEDER
Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’
MEDIE
Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?
TRANSFER
Tidligere FCK-talent skifter
NYHEDER
Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
NYHEDER
– Stemningen i FCK er håbløs!
INTERVIEW
Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
NYHEDER
– Pinligt for rigtig mange at se
O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’
TOPNYHED
AGF-profil overvejer karrierestop
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
INTERVIEW
Cooper afslører: Han starter inde
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
FANKLUBBEN
Længe siden chancen for OB-sejr har været større
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund kan vinde i Østtyskland
NYHEDER
Kæmpe Superliga-comeback
Fire fede stats til Superligaens 21. runde
EKSKLUSIVT
Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos
TRANSFER
Bekræfter – kan købe Superliga-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
INTERVIEW