Ingvartsen: Derfor valgte jeg FCN over FCM

Marcus Ingvartsen kom på en to-årig aftale med FC Nordsjælland, og det blev udslagsgivende forklarer han selv.



FC Nordsjælland snuppede denne sommer angriberen Marcus Ingvartsen for næsen af FC Midtjylland, og nu fortæller hovedpersonen selv om, hvad der gjorde forskellen for ham, da han skulle træffe sit valg.

Det sker i et interview i Offside på TV3 Sport.

– Det er et setup, jeg kender. Det er en måde at spille på, som jeg kender, so jeg ved, at jeg hurtigt ville kunne falde ind i. Kontraktlængden har haft noget at sige i forhold til at begge parter er med på, at det ikke er mange-mange år, som det kommer til at løbe på.

Han peger desuden på, at det også handler om at komme tilbage og få spillet en masse og få gang i rytmen igen. Dernæst påpeger han den udvikling, som FC Nordsjælland har gang i i forhold til både deres ambitioner og organisationen.

– Så hele pakken og det med at kunne komme hjem og få boostet mit spil igen, det er det, der gør det, forklarer Ingvartsen.

Når det kommer til, hvem af FC Nordsjælland og FC Midtjylland, der var først på banen, så var der ikke den store forskel, fortæller han.

– Det var tæt på mere eller mindre det samme. Jeg havde snakke med Midtjylland, og jeg havde også en god dialog og hørte den udvikling, som de også vil skabe den her sommer. Efter en skuffende sidste sæson skulle der også ske noget dér. Mange snakke om, hvad de skulle igennem nu – men løbende også med FC Nordsjælland, og jeg gik med de røde og gule, fortæller FCN-angriberen.

Han kommer dog ikke ind på de forlydender, der har været om en mulighed for et skifte til USA, som kan komme via Farum-klubben. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Positive forhandlinger med Nartey

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Viborg FF – Brøndby IF

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby