FC Nordsjælland snuppede denne sommer angriberen Marcus Ingvartsen for næsen af FC Midtjylland, og nu fortæller hovedpersonen selv om, hvad der gjorde forskellen for ham, da han skulle træffe sit valg.
Det sker i et interview i Offside på TV3 Sport.
– Det er et setup, jeg kender. Det er en måde at spille på, som jeg kender, so jeg ved, at jeg hurtigt ville kunne falde ind i. Kontraktlængden har haft noget at sige i forhold til at begge parter er med på, at det ikke er mange-mange år, som det kommer til at løbe på.
Han peger desuden på, at det også handler om at komme tilbage og få spillet en masse og få gang i rytmen igen. Dernæst påpeger han den udvikling, som FC Nordsjælland har gang i i forhold til både deres ambitioner og organisationen.
– Så hele pakken og det med at kunne komme hjem og få boostet mit spil igen, det er det, der gør det, forklarer Ingvartsen.
Når det kommer til, hvem af FC Nordsjælland og FC Midtjylland, der var først på banen, så var der ikke den store forskel, fortæller han.
– Det var tæt på mere eller mindre det samme. Jeg havde snakke med Midtjylland, og jeg havde også en god dialog og hørte den udvikling, som de også vil skabe den her sommer. Efter en skuffende sidste sæson skulle der også ske noget dér. Mange snakke om, hvad de skulle igennem nu – men løbende også med FC Nordsjælland, og jeg gik med de røde og gule, fortæller FCN-angriberen.
Han kommer dog ikke ind på de forlydender, der har været om en mulighed for et skifte til USA, som kan komme via Farum-klubben. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
LIGE NU
Brøndby er uden tre spillere mod AGF
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Fredericia er nærmest rykket ned
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
NYHEDER
FCN med stor gave til AGF i guldkampen
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL