Ingvartsen: Derfor valgte jeg FCN over FCM

Marcus Ingvartsen kom på en to-årig aftale med FC Nordsjælland, og det blev udslagsgivende forklarer han selv.



FC Nordsjælland snuppede denne sommer angriberen Marcus Ingvartsen for næsen af FC Midtjylland, og nu fortæller hovedpersonen selv om, hvad der gjorde forskellen for ham, da han skulle træffe sit valg.

Det sker i et interview i Offside på TV3 Sport.

– Det er et setup, jeg kender. Det er en måde at spille på, som jeg kender, so jeg ved, at jeg hurtigt ville kunne falde ind i. Kontraktlængden har haft noget at sige i forhold til at begge parter er med på, at det ikke er mange-mange år, som det kommer til at løbe på.

Han peger desuden på, at det også handler om at komme tilbage og få spillet en masse og få gang i rytmen igen. Dernæst påpeger han den udvikling, som FC Nordsjælland har gang i i forhold til både deres ambitioner og organisationen.

– Så hele pakken og det med at kunne komme hjem og få boostet mit spil igen, det er det, der gør det, forklarer Ingvartsen.

Når det kommer til, hvem af FC Nordsjælland og FC Midtjylland, der var først på banen, så var der ikke den store forskel, fortæller han.

– Det var tæt på mere eller mindre det samme. Jeg havde snakke med Midtjylland, og jeg havde også en god dialog og hørte den udvikling, som de også vil skabe den her sommer. Efter en skuffende sidste sæson skulle der også ske noget dér. Mange snakke om, hvad de skulle igennem nu – men løbende også med FC Nordsjælland, og jeg gik med de røde og gule, fortæller FCN-angriberen.

Han kommer dog ikke ind på de forlydender, der har været om en mulighed for et skifte til USA, som kan komme via Farum-klubben. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: City-bud afvist – koster en milliard

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Medier sender ham hjem til AGF

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-profil jubler: ‘Enormt stort’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Benhård kritik af Danmark

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Han var i spil som Brøndby-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF

Manchester United afbryder forhandlingerne

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Medie: FC København jagter Michael Parker

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub