Nyt tophold i Serie A efter smal sejr

Inters forsvarsspillere Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede for Inter, som vandt 2-1 over Lazio.



Inter har en stjerneparade af målfarlige angribere, men det var holdets forsvarsspillere, der lynede i søndagens 2-1-sejr hjemme over Lazio Serie A.

Stopperne Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede målene for Inter, som strøg tilbage på førstepladsen.

Inter overtog duksepladsen fra AC Milan, som havde haft den til låns efter sejren over Venezia tidligere søndag.

Milan blev skubbet ned på andenpladsen med 48 point efter 21 kampe, mens Inter topper rækken med 49 point efter 20 kampe. Inter har nu vundet otte ligakampe i træk.

Efter en halv time slog Alessandro Bastoni til med et mål fra distancen efter et hjørnespark. Bastoni tæmmede bolden lige uden for feltet og sparkede den ind helt ude ved roden af stolpen.

Fem minutter senere udlignede Lazio til 1-1, da angriberen Ciro Immobile scorede mod et passivt Inter-forsvar efter et dommerkast.

Flere af Inters spillere troede, at Lazio ville aflevere bolden til hjemmeholdet, efter at dommeren havde kastet den på jorden.

Men det skal man ikke ifølge reglerne, og så blev Immobile sendt mod mål, og angriberen udnyttede en skidt aktion fra den fremstormende Inter-keeper Samir Handanovic.

Midtvejs i anden halvleg slog Inters defensiv til igen.

Denne gang var det den høje stopper Milan Skriniar, som headede 2-1-målet i nettet via undersiden af overliggeren. Opdækningen hos Lazio var særdeles mangelfuld i den situation.

Oplægget kom efter fortrinligt indlæg fra Bastoni, som dermed både leverede mål og assist.

Inter var tættere end Lazio på at score flere mål i kampen, men det endte med en kneben sejr på 2-1.

/ritzau/





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Peger på ham som ny Superliga-træner

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på vild Superliga-handel – får option

‘Det er slut’

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han bliver cheftræner i Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Succestræner forlader Premier League-klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.