Nyt tophold i Serie A efter smal sejr

Inters forsvarsspillere Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede for Inter, som vandt 2-1 over Lazio.



Inter har en stjerneparade af målfarlige angribere, men det var holdets forsvarsspillere, der lynede i søndagens 2-1-sejr hjemme over Lazio Serie A.

Stopperne Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede målene for Inter, som strøg tilbage på førstepladsen.

Inter overtog duksepladsen fra AC Milan, som havde haft den til låns efter sejren over Venezia tidligere søndag.

Milan blev skubbet ned på andenpladsen med 48 point efter 21 kampe, mens Inter topper rækken med 49 point efter 20 kampe. Inter har nu vundet otte ligakampe i træk.

Efter en halv time slog Alessandro Bastoni til med et mål fra distancen efter et hjørnespark. Bastoni tæmmede bolden lige uden for feltet og sparkede den ind helt ude ved roden af stolpen.

Fem minutter senere udlignede Lazio til 1-1, da angriberen Ciro Immobile scorede mod et passivt Inter-forsvar efter et dommerkast.

Flere af Inters spillere troede, at Lazio ville aflevere bolden til hjemmeholdet, efter at dommeren havde kastet den på jorden.

Men det skal man ikke ifølge reglerne, og så blev Immobile sendt mod mål, og angriberen udnyttede en skidt aktion fra den fremstormende Inter-keeper Samir Handanovic.

Midtvejs i anden halvleg slog Inters defensiv til igen.

Denne gang var det den høje stopper Milan Skriniar, som headede 2-1-målet i nettet via undersiden af overliggeren. Opdækningen hos Lazio var særdeles mangelfuld i den situation.

Oplægget kom efter fortrinligt indlæg fra Bastoni, som dermed både leverede mål og assist.

Inter var tættere end Lazio på at score flere mål i kampen, men det endte med en kneben sejr på 2-1.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

FC Midtjylland – Viborg FF

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Færdig i Real Madrid

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kæmpe succes for Albert Grønbæk