Nyt tophold i Serie A efter smal sejr

Inters forsvarsspillere Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede for Inter, som vandt 2-1 over Lazio.



Inter har en stjerneparade af målfarlige angribere, men det var holdets forsvarsspillere, der lynede i søndagens 2-1-sejr hjemme over Lazio Serie A.

Stopperne Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede målene for Inter, som strøg tilbage på førstepladsen.

Inter overtog duksepladsen fra AC Milan, som havde haft den til låns efter sejren over Venezia tidligere søndag.

Milan blev skubbet ned på andenpladsen med 48 point efter 21 kampe, mens Inter topper rækken med 49 point efter 20 kampe. Inter har nu vundet otte ligakampe i træk.

Efter en halv time slog Alessandro Bastoni til med et mål fra distancen efter et hjørnespark. Bastoni tæmmede bolden lige uden for feltet og sparkede den ind helt ude ved roden af stolpen.

Fem minutter senere udlignede Lazio til 1-1, da angriberen Ciro Immobile scorede mod et passivt Inter-forsvar efter et dommerkast.

Flere af Inters spillere troede, at Lazio ville aflevere bolden til hjemmeholdet, efter at dommeren havde kastet den på jorden.

Men det skal man ikke ifølge reglerne, og så blev Immobile sendt mod mål, og angriberen udnyttede en skidt aktion fra den fremstormende Inter-keeper Samir Handanovic.

Midtvejs i anden halvleg slog Inters defensiv til igen.

Denne gang var det den høje stopper Milan Skriniar, som headede 2-1-målet i nettet via undersiden af overliggeren. Opdækningen hos Lazio var særdeles mangelfuld i den situation.

Oplægget kom efter fortrinligt indlæg fra Bastoni, som dermed både leverede mål og assist.

Inter var tættere end Lazio på at score flere mål i kampen, men det endte med en kneben sejr på 2-1.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Chelsea henter back til 375 mio.

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

De tager ikke med FC København på træningslejr

Spanien – Østrig

‘Det er en interessant spiller’

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.

England – DR Congo

Brøndby tæt på denne keeper

Belgien – Senegal

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dansk landsholdsspiller er topprioritet