Nyt tophold i Serie A efter smal sejr

Inters forsvarsspillere Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede for Inter, som vandt 2-1 over Lazio.



Inter har en stjerneparade af målfarlige angribere, men det var holdets forsvarsspillere, der lynede i søndagens 2-1-sejr hjemme over Lazio Serie A.

Stopperne Alessandro Bastoni og Milan Skriniar scorede målene for Inter, som strøg tilbage på førstepladsen.

Inter overtog duksepladsen fra AC Milan, som havde haft den til låns efter sejren over Venezia tidligere søndag.

Milan blev skubbet ned på andenpladsen med 48 point efter 21 kampe, mens Inter topper rækken med 49 point efter 20 kampe. Inter har nu vundet otte ligakampe i træk.

Efter en halv time slog Alessandro Bastoni til med et mål fra distancen efter et hjørnespark. Bastoni tæmmede bolden lige uden for feltet og sparkede den ind helt ude ved roden af stolpen.

Fem minutter senere udlignede Lazio til 1-1, da angriberen Ciro Immobile scorede mod et passivt Inter-forsvar efter et dommerkast.

Flere af Inters spillere troede, at Lazio ville aflevere bolden til hjemmeholdet, efter at dommeren havde kastet den på jorden.

Men det skal man ikke ifølge reglerne, og så blev Immobile sendt mod mål, og angriberen udnyttede en skidt aktion fra den fremstormende Inter-keeper Samir Handanovic.

Midtvejs i anden halvleg slog Inters defensiv til igen.

Denne gang var det den høje stopper Milan Skriniar, som headede 2-1-målet i nettet via undersiden af overliggeren. Opdækningen hos Lazio var særdeles mangelfuld i den situation.

Oplægget kom efter fortrinligt indlæg fra Bastoni, som dermed både leverede mål og assist.

Inter var tættere end Lazio på at score flere mål i kampen, men det endte med en kneben sejr på 2-1.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: VM-åbenbaring er gratis

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Scorer vanvittig løn i Premier League

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasiliansk boost før Norge

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Brøndby sælger Justin Merz

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brasilien – Norge

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Dansker på blokken i ny storklub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Klapper i om stor Superliga-transfer

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Mexico – England

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Storklub forhørte sig på FCK-boss



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stort FCK-talent er blevet solgt

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub