Da Kristian Ipsa kom til FC Midtjylland i sommeren 2008, var han en stor signing hentet direkte fra Bundesligaen. En ung midterforsvarer med masser af unglandskampe for Kroatien. En spiller som man troede på.
Her toethalvt år senere ser virkeligheden helt anderledes ud. Han fik 10 kampe i efteråret, hovedsageligt som højre back, og selv om Brain Priske er smuttet har han ikke udsigt til væsentlig mere spilletid. Christian Sivenæk betragtes nu som fremmelige kandidat til pladsen, og i weekenden var det sågar den normale midterforsvarer Martin Albrechtsen, der var rykket ud, mens Kristian Bak Nielsen og Erik Sviatchenko dannede midterforsvar.
– Det er ikke godt for mig at sidde på bænken, for alle vil selvfølgelig gerne spillere, men det er træneren, der har ansvaret for resultaterne, og derfor er det også ham, der bestemmer. Mit fokus er på FC Midtjylland, og jeg må bare væe professionel og vente på min chance. Det er stadig tidligt på sæsonen, siger Kristian Ipsa til tipsbladet.dk.
I FC Midtjylland går strategien mere end nogensinde ud på at lade klubbens hjemmeavlede spillere slå igennem i klubben, og der komme Kristian Ipsa måske i klemme i nogle interesser, som han ikke selv er herre over.
Men kroaten bevarer fatningen og vil ikke male fanden på væggen. Han forholder sig til den kontrakt, der varer halvandet år endnu – og altså gælder hele næste sæson med.
– Jeg håber at blive her kontraktperioden ud, for jeg har det godt her. Men det er selvfølgelig også normalt, at jeg vil prøve at finde et andet sted, hvis jeg ikke får spilletid. Jeg har masser af ambitioner, og jeg må gøre status til sommer. Jeg er stadig optimistisk, forsikrer Ipsa.
Den 24-årige kroat kom til FC Midtjylland fra Energie Cottbus. Han har spillet 55 Superliga-kampe og scoret et enkelt mål for klubben fra Heden.
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER