Ipsa: Optimist trods dystre udsigter

Kristian Ipsa ser ud til at være et stykke nede i FC Midtjyllands forsvarshierarki. Alligevel bevarer han fatningen og troen på, at han nok skal få chancen.



Da Kristian Ipsa kom til FC Midtjylland i sommeren 2008, var han en stor signing hentet direkte fra Bundesligaen. En ung midterforsvarer med masser af unglandskampe for Kroatien. En spiller som man troede pĂĄ.

Her toethalvt år senere ser virkeligheden helt anderledes ud. Han fik 10 kampe i efteråret, hovedsageligt som højre back, og selv om Brain Priske er smuttet har han ikke udsigt til væsentlig mere spilletid. Christian Sivenæk betragtes nu som fremmelige kandidat til pladsen, og i weekenden var det sågar den normale midterforsvarer Martin Albrechtsen, der var rykket ud, mens Kristian Bak Nielsen og Erik Sviatchenko dannede midterforsvar.

– Det er ikke godt for mig at sidde på bænken, for alle vil selvfølgelig gerne spillere, men det er træneren, der har ansvaret for resultaterne, og derfor er det også ham, der bestemmer. Mit fokus er på FC Midtjylland, og jeg må bare væe professionel og vente på min chance. Det er stadig tidligt på sæsonen, siger Kristian Ipsa til tipsbladet.dk.

I FC Midtjylland gĂĄr strategien mere end nogensinde ud pĂĄ at lade klubbens hjemmeavlede spillere slĂĄ igennem i klubben, og der komme Kristian Ipsa mĂĄske i klemme i nogle interesser, som han ikke selv er herre over.

Men kroaten bevarer fatningen og vil ikke male fanden på væggen. Han forholder sig til den kontrakt, der varer halvandet år endnu – og altså gælder hele næste sæson med.

– Jeg håber at blive her kontraktperioden ud, for jeg har det godt her. Men det er selvfølgelig også normalt, at jeg vil prøve at finde et andet sted, hvis jeg ikke får spilletid. Jeg har masser af ambitioner, og jeg må gøre status til sommer. Jeg er stadig optimistisk, forsikrer Ipsa.

Den 24-ĂĄrige kroat kom til FC Midtjylland fra Energie Cottbus. Han har spillet 55 Superliga-kampe og scoret et enkelt mĂĄl for klubben fra Heden.







LIVE

LIVE: SL-profil ĂĄbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart rĂĄd til FCM

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

I chok: ‘Jeg hĂĄber, han siger op i dag!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Tv-vært stopper på Viaplay

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Arsenal er i Champions League-finalen

StĂĄr klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Respekt for AGF’er: MĂĄ ikke sig det pĂĄ tv, men…

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF