Ipsa: Optimist trods dystre udsigter

Kristian Ipsa ser ud til at være et stykke nede i FC Midtjyllands forsvarshierarki. Alligevel bevarer han fatningen og troen på, at han nok skal få chancen.



Da Kristian Ipsa kom til FC Midtjylland i sommeren 2008, var han en stor signing hentet direkte fra Bundesligaen. En ung midterforsvarer med masser af unglandskampe for Kroatien. En spiller som man troede på.

Her toethalvt år senere ser virkeligheden helt anderledes ud. Han fik 10 kampe i efteråret, hovedsageligt som højre back, og selv om Brain Priske er smuttet har han ikke udsigt til væsentlig mere spilletid. Christian Sivenæk betragtes nu som fremmelige kandidat til pladsen, og i weekenden var det sågar den normale midterforsvarer Martin Albrechtsen, der var rykket ud, mens Kristian Bak Nielsen og Erik Sviatchenko dannede midterforsvar.

– Det er ikke godt for mig at sidde på bænken, for alle vil selvfølgelig gerne spillere, men det er træneren, der har ansvaret for resultaterne, og derfor er det også ham, der bestemmer. Mit fokus er på FC Midtjylland, og jeg må bare væe professionel og vente på min chance. Det er stadig tidligt på sæsonen, siger Kristian Ipsa til tipsbladet.dk.

I FC Midtjylland går strategien mere end nogensinde ud på at lade klubbens hjemmeavlede spillere slå igennem i klubben, og der komme Kristian Ipsa måske i klemme i nogle interesser, som han ikke selv er herre over.

Men kroaten bevarer fatningen og vil ikke male fanden på væggen. Han forholder sig til den kontrakt, der varer halvandet år endnu – og altså gælder hele næste sæson med.

– Jeg håber at blive her kontraktperioden ud, for jeg har det godt her. Men det er selvfølgelig også normalt, at jeg vil prøve at finde et andet sted, hvis jeg ikke får spilletid. Jeg har masser af ambitioner, og jeg må gøre status til sommer. Jeg er stadig optimistisk, forsikrer Ipsa.

Den 24-årige kroat kom til FC Midtjylland fra Energie Cottbus. Han har spillet 55 Superliga-kampe og scoret et enkelt mål for klubben fra Heden.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Viborg FF – FC Nordsjælland

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Silkeborg IF – Randers FC