Ipsa: Optimist trods dystre udsigter

Kristian Ipsa ser ud til at være et stykke nede i FC Midtjyllands forsvarshierarki. Alligevel bevarer han fatningen og troen på, at han nok skal få chancen.



Da Kristian Ipsa kom til FC Midtjylland i sommeren 2008, var han en stor signing hentet direkte fra Bundesligaen. En ung midterforsvarer med masser af unglandskampe for Kroatien. En spiller som man troede på.

Her toethalvt år senere ser virkeligheden helt anderledes ud. Han fik 10 kampe i efteråret, hovedsageligt som højre back, og selv om Brain Priske er smuttet har han ikke udsigt til væsentlig mere spilletid. Christian Sivenæk betragtes nu som fremmelige kandidat til pladsen, og i weekenden var det sågar den normale midterforsvarer Martin Albrechtsen, der var rykket ud, mens Kristian Bak Nielsen og Erik Sviatchenko dannede midterforsvar.

– Det er ikke godt for mig at sidde på bænken, for alle vil selvfølgelig gerne spillere, men det er træneren, der har ansvaret for resultaterne, og derfor er det også ham, der bestemmer. Mit fokus er på FC Midtjylland, og jeg må bare væe professionel og vente på min chance. Det er stadig tidligt på sæsonen, siger Kristian Ipsa til tipsbladet.dk.

I FC Midtjylland går strategien mere end nogensinde ud på at lade klubbens hjemmeavlede spillere slå igennem i klubben, og der komme Kristian Ipsa måske i klemme i nogle interesser, som han ikke selv er herre over.

Men kroaten bevarer fatningen og vil ikke male fanden på væggen. Han forholder sig til den kontrakt, der varer halvandet år endnu – og altså gælder hele næste sæson med.

– Jeg håber at blive her kontraktperioden ud, for jeg har det godt her. Men det er selvfølgelig også normalt, at jeg vil prøve at finde et andet sted, hvis jeg ikke får spilletid. Jeg har masser af ambitioner, og jeg må gøre status til sommer. Jeg er stadig optimistisk, forsikrer Ipsa.

Den 24-årige kroat kom til FC Midtjylland fra Energie Cottbus. Han har spillet 55 Superliga-kampe og scoret et enkelt mål for klubben fra Heden.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Officielt: Karim Benzema skifter klub

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Medier fælder hård dom

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

De vil have Martin Braithwaite

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland – FC København

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Brøndby IF – Randers FC



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Spændende OB-nyhed

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Ikke set i 30 år

Bekræfter: Godt nyt for FC København

– Jeg tror de vinder Superligaen

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Hylder Nartey efter magisk debut

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Stjernetransfer på plads alligevel

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet