Ipsa: Optimist trods dystre udsigter

Kristian Ipsa ser ud til at være et stykke nede i FC Midtjyllands forsvarshierarki. Alligevel bevarer han fatningen og troen på, at han nok skal få chancen.



Da Kristian Ipsa kom til FC Midtjylland i sommeren 2008, var han en stor signing hentet direkte fra Bundesligaen. En ung midterforsvarer med masser af unglandskampe for Kroatien. En spiller som man troede på.

Her toethalvt år senere ser virkeligheden helt anderledes ud. Han fik 10 kampe i efteråret, hovedsageligt som højre back, og selv om Brain Priske er smuttet har han ikke udsigt til væsentlig mere spilletid. Christian Sivenæk betragtes nu som fremmelige kandidat til pladsen, og i weekenden var det sågar den normale midterforsvarer Martin Albrechtsen, der var rykket ud, mens Kristian Bak Nielsen og Erik Sviatchenko dannede midterforsvar.

– Det er ikke godt for mig at sidde på bænken, for alle vil selvfølgelig gerne spillere, men det er træneren, der har ansvaret for resultaterne, og derfor er det også ham, der bestemmer. Mit fokus er på FC Midtjylland, og jeg må bare væe professionel og vente på min chance. Det er stadig tidligt på sæsonen, siger Kristian Ipsa til tipsbladet.dk.

I FC Midtjylland går strategien mere end nogensinde ud på at lade klubbens hjemmeavlede spillere slå igennem i klubben, og der komme Kristian Ipsa måske i klemme i nogle interesser, som han ikke selv er herre over.

Men kroaten bevarer fatningen og vil ikke male fanden på væggen. Han forholder sig til den kontrakt, der varer halvandet år endnu – og altså gælder hele næste sæson med.

– Jeg håber at blive her kontraktperioden ud, for jeg har det godt her. Men det er selvfølgelig også normalt, at jeg vil prøve at finde et andet sted, hvis jeg ikke får spilletid. Jeg har masser af ambitioner, og jeg må gøre status til sommer. Jeg er stadig optimistisk, forsikrer Ipsa.

Den 24-årige kroat kom til FC Midtjylland fra Energie Cottbus. Han har spillet 55 Superliga-kampe og scoret et enkelt mål for klubben fra Heden.







INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Cooper og Tullberg overrasker begge

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Vejle Boldklub – AGF

FC København – Randers FC

FC Midtjylland – Brøndby IF



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sønderjyske – OB

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Voldsomt skænderi i FC København

FC Fredericia – Silkeborg IF

Henter kæmpe Superliga-flop

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Fælder dom over FCK: 27,2%

Viborg FF – FC Nordsjælland

Chokpris på Victor Froholdt

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

I chok: ‘Tragikomisk’

‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Lamine Yamal med karrierens første

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Tilbage efter regelbrud

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende

Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks 

Bayern München besejrer Dortmund i drama

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK