Irer husker AGF-ophold: Læste først om mit skifte i avisen

Den nu 38-årige midtbanespiller spillede én sæson i Danmark, og han har udelukkende gode minder om tiden.



Ofte tilbringer irske fodboldspillere størstedelen af deres karriere i Storbritannien, og det er også tilfældet med Michael Doyle.

Den nu 38-årige midtbanespiller tog ellers hul på sin seniorkarriere i Danmark, da han i 2001/02-sæsonen var udlejet fra skotske Celtic til AGF i Superligaen, hvor han nåede at spille 22 kampe og score fire mål. Men at være udlejet til Danmark var ikke helt almindeligt dengang, erkender Michael Doyle, der først hørte om sit skifte i lokalavisen. 

– Da jeg var i Celtic, var det ikke almindeligt, at spillere fra akademiet og reserverne skulle udlejes. Da muligheden kom, var det lidt ud af det blå. Jeg læste det bare i en avis en søndag formiddag, at jeg skulle til det her hold i Danmark.

– Jeg havde ikke hørt noget, og i løbet af ugen sagde reserveholdstræneren til mig, at der var en mulighed, og på det tidspunkt tænkte jeg, ‘Strålende ‘. Jeg sprang på det, men da jeg gik med til at blive udlejet, tænkte jeg Bloody hell, jeg skal til et andet land’, siger Michael Doyle til den irske public service-kanal RTE og tilføjer, at det var lidt skræmmende at rejse ud.

En af grundene til, at Doyle havnede i netop AGF, var Marc Rieper. Den tidligere danske landsholdspiller var assistenttræner i AGF i den periode og havde en fortid som spiller i Celtic.

I sin første tid i Aarhus boede Michael Doyle også hos Rieper, men da landsmanden Liam Miller kom til AGF på en lejeaftale fra Celtic i sommeren 2001, flyttede de to irere sammen. Og den tid husker Doyle positivt tilbage på.

– Da han kom, fik vi straks vores egen lejlighed, og det var fantastisk.  Det var et smukt sted, og et fantastisk og dejligt sted at bo. Det var perfekt og rent. Folk var dejlige og venlige, og det var rart. Vi plejede bare at tage ud, og det var godt for os, og det var en strålende by. Vi havde gode holdkammerater, der altid passede på os, og de havde gode traditioner derovre. De plejede at spille om søndagen og derefter gå ud og spise en pizza. Der var et pizzasted i byen, som bare var virkelig godt. Hele holdet ville tage derhen og spise pizza og få et par øl og gå ud. Det var en dejlig tid.

– Jeg føler bare, at det var virkelig vigtigt for mig. Jeg kunne ikke anbefale det nok til nogen anden spiller, siger Michael Doyle om opholdet i Danmark. 

Michael Doyle er 38 år, men har endnu ikke lagt støvlerne på hylden. Efter opholdet i AGF har han spillet i en håndfuld engelske klubber, og i dag spiller han for Notts County. 





LIVE

LIVE: Legende tror, Manchester City vinder

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC København

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

FC Nordsjælland – Viborg FF



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Fyrer landstræner to måneder før VM

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Nedtur for Højlund og Napoli

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Det er aldrig sket før

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Silkeborg IF – FC Fredericia

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

OB – Randers FC

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

Mål i begge ender i Farum

Manchester United sætter Chelsea på plads

‘Det drømmer alle om’

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Fifa kritiserer transportpriser under

Steve Cooper storroser stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom