Irer husker AGF-ophold: Læste først om mit skifte i avisen

Den nu 38-årige midtbanespiller spillede én sæson i Danmark, og han har udelukkende gode minder om tiden.



Ofte tilbringer irske fodboldspillere størstedelen af deres karriere i Storbritannien, og det er også tilfældet med Michael Doyle.

Den nu 38-årige midtbanespiller tog ellers hul på sin seniorkarriere i Danmark, da han i 2001/02-sæsonen var udlejet fra skotske Celtic til AGF i Superligaen, hvor han nåede at spille 22 kampe og score fire mål. Men at være udlejet til Danmark var ikke helt almindeligt dengang, erkender Michael Doyle, der først hørte om sit skifte i lokalavisen. 

– Da jeg var i Celtic, var det ikke almindeligt, at spillere fra akademiet og reserverne skulle udlejes. Da muligheden kom, var det lidt ud af det blå. Jeg læste det bare i en avis en søndag formiddag, at jeg skulle til det her hold i Danmark.

– Jeg havde ikke hørt noget, og i løbet af ugen sagde reserveholdstræneren til mig, at der var en mulighed, og på det tidspunkt tænkte jeg, ‘Strålende ‘. Jeg sprang på det, men da jeg gik med til at blive udlejet, tænkte jeg Bloody hell, jeg skal til et andet land’, siger Michael Doyle til den irske public service-kanal RTE og tilføjer, at det var lidt skræmmende at rejse ud.

En af grundene til, at Doyle havnede i netop AGF, var Marc Rieper. Den tidligere danske landsholdspiller var assistenttræner i AGF i den periode og havde en fortid som spiller i Celtic.

I sin første tid i Aarhus boede Michael Doyle også hos Rieper, men da landsmanden Liam Miller kom til AGF på en lejeaftale fra Celtic i sommeren 2001, flyttede de to irere sammen. Og den tid husker Doyle positivt tilbage på.

– Da han kom, fik vi straks vores egen lejlighed, og det var fantastisk.  Det var et smukt sted, og et fantastisk og dejligt sted at bo. Det var perfekt og rent. Folk var dejlige og venlige, og det var rart. Vi plejede bare at tage ud, og det var godt for os, og det var en strålende by. Vi havde gode holdkammerater, der altid passede på os, og de havde gode traditioner derovre. De plejede at spille om søndagen og derefter gå ud og spise en pizza. Der var et pizzasted i byen, som bare var virkelig godt. Hele holdet ville tage derhen og spise pizza og få et par øl og gå ud. Det var en dejlig tid.

– Jeg føler bare, at det var virkelig vigtigt for mig. Jeg kunne ikke anbefale det nok til nogen anden spiller, siger Michael Doyle om opholdet i Danmark. 

Michael Doyle er 38 år, men har endnu ikke lagt støvlerne på hylden. Efter opholdet i AGF har han spillet i en håndfuld engelske klubber, og i dag spiller han for Notts County. 





‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Bekræfter FC København-historie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Meldes på vej mod nyt skifte

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Afviser millionbud fra Brøndby

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Mareridt for FC Augsburg

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Mohamed Daramy vender tilbage

FCK-boss kan snart præsentere noget

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Ny cheftræner stort set på plads i United

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy