Ofte tilbringer irske fodboldspillere størstedelen af deres karriere i Storbritannien, og det er også tilfældet med Michael Doyle.
Den nu 38-årige midtbanespiller tog ellers hul på sin seniorkarriere i Danmark, da han i 2001/02-sæsonen var udlejet fra skotske Celtic til AGF i Superligaen, hvor han nåede at spille 22 kampe og score fire mål. Men at være udlejet til Danmark var ikke helt almindeligt dengang, erkender Michael Doyle, der først hørte om sit skifte i lokalavisen.
– Da jeg var i Celtic, var det ikke almindeligt, at spillere fra akademiet og reserverne skulle udlejes. Da muligheden kom, var det lidt ud af det blå. Jeg læste det bare i en avis en søndag formiddag, at jeg skulle til det her hold i Danmark.
– Jeg havde ikke hørt noget, og i løbet af ugen sagde reserveholdstræneren til mig, at der var en mulighed, og på det tidspunkt tænkte jeg, ‘Strålende ‘. Jeg sprang på det, men da jeg gik med til at blive udlejet, tænkte jeg Bloody hell, jeg skal til et andet land’, siger Michael Doyle til den irske public service-kanal RTE og tilføjer, at det var lidt skræmmende at rejse ud.
En af grundene til, at Doyle havnede i netop AGF, var Marc Rieper. Den tidligere danske landsholdspiller var assistenttræner i AGF i den periode og havde en fortid som spiller i Celtic.
I sin første tid i Aarhus boede Michael Doyle også hos Rieper, men da landsmanden Liam Miller kom til AGF på en lejeaftale fra Celtic i sommeren 2001, flyttede de to irere sammen. Og den tid husker Doyle positivt tilbage på.
– Da han kom, fik vi straks vores egen lejlighed, og det var fantastisk. Det var et smukt sted, og et fantastisk og dejligt sted at bo. Det var perfekt og rent. Folk var dejlige og venlige, og det var rart. Vi plejede bare at tage ud, og det var godt for os, og det var en strålende by. Vi havde gode holdkammerater, der altid passede på os, og de havde gode traditioner derovre. De plejede at spille om søndagen og derefter gå ud og spise en pizza. Der var et pizzasted i byen, som bare var virkelig godt. Hele holdet ville tage derhen og spise pizza og få et par øl og gå ud. Det var en dejlig tid.
– Jeg føler bare, at det var virkelig vigtigt for mig. Jeg kunne ikke anbefale det nok til nogen anden spiller, siger Michael Doyle om opholdet i Danmark.
Michael Doyle er 38 år, men har endnu ikke lagt støvlerne på hylden. Efter opholdet i AGF har han spillet i en håndfuld engelske klubber, og i dag spiller han for Notts County.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
MEDIE
Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?
MEDIE
Storklub lurer på Jonas Wind
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Legender med dyster melding
Dorgu lyner! Manchester United slår City
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
