Irer husker AGF-ophold: Læste først om mit skifte i avisen

Den nu 38-årige midtbanespiller spillede én sæson i Danmark, og han har udelukkende gode minder om tiden.



Ofte tilbringer irske fodboldspillere størstedelen af deres karriere i Storbritannien, og det er også tilfældet med Michael Doyle.

Den nu 38-årige midtbanespiller tog ellers hul på sin seniorkarriere i Danmark, da han i 2001/02-sæsonen var udlejet fra skotske Celtic til AGF i Superligaen, hvor han nåede at spille 22 kampe og score fire mål. Men at være udlejet til Danmark var ikke helt almindeligt dengang, erkender Michael Doyle, der først hørte om sit skifte i lokalavisen. 

– Da jeg var i Celtic, var det ikke almindeligt, at spillere fra akademiet og reserverne skulle udlejes. Da muligheden kom, var det lidt ud af det blå. Jeg læste det bare i en avis en søndag formiddag, at jeg skulle til det her hold i Danmark.

– Jeg havde ikke hørt noget, og i løbet af ugen sagde reserveholdstræneren til mig, at der var en mulighed, og på det tidspunkt tænkte jeg, ‘Strålende ‘. Jeg sprang på det, men da jeg gik med til at blive udlejet, tænkte jeg Bloody hell, jeg skal til et andet land’, siger Michael Doyle til den irske public service-kanal RTE og tilføjer, at det var lidt skræmmende at rejse ud.

En af grundene til, at Doyle havnede i netop AGF, var Marc Rieper. Den tidligere danske landsholdspiller var assistenttræner i AGF i den periode og havde en fortid som spiller i Celtic.

I sin første tid i Aarhus boede Michael Doyle også hos Rieper, men da landsmanden Liam Miller kom til AGF på en lejeaftale fra Celtic i sommeren 2001, flyttede de to irere sammen. Og den tid husker Doyle positivt tilbage på.

– Da han kom, fik vi straks vores egen lejlighed, og det var fantastisk.  Det var et smukt sted, og et fantastisk og dejligt sted at bo. Det var perfekt og rent. Folk var dejlige og venlige, og det var rart. Vi plejede bare at tage ud, og det var godt for os, og det var en strålende by. Vi havde gode holdkammerater, der altid passede på os, og de havde gode traditioner derovre. De plejede at spille om søndagen og derefter gå ud og spise en pizza. Der var et pizzasted i byen, som bare var virkelig godt. Hele holdet ville tage derhen og spise pizza og få et par øl og gå ud. Det var en dejlig tid.

– Jeg føler bare, at det var virkelig vigtigt for mig. Jeg kunne ikke anbefale det nok til nogen anden spiller, siger Michael Doyle om opholdet i Danmark. 

Michael Doyle er 38 år, men har endnu ikke lagt støvlerne på hylden. Efter opholdet i AGF har han spillet i en håndfuld engelske klubber, og i dag spiller han for Notts County. 





LIVE

LIVE: Melder ud om Amir Richardson

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Afslører dialog med Niels Frederiksen



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Barcelona klager til UEFA

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

– Går det galt, går det rigtig galt!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs

AGF – FC Nordsjælland

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring

Nu er han tilbage for Brøndby

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

Hård kritik af FCM-profil

Liverpool – Fulham



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Robert trækker overskrifter i udlandet

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

– Det er en katastrofe for Brøndby

Hansi Flick føler sig snydt i nedtur

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

‘De har grinet deres røv i laser’

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren

Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen

Tung torsdagskamp i Porto

Glem det, Leicester!

Superliga-klub bedst i hele verden

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Peter Schmeichel hylder superstjerner

PSG – Liverpool

Barcelona – Atletico

Nu er han pludselig syg

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme