Arsenal-lejr irriteret over sløj præstation

Mikel Arteta og Declan Rice medgiver, at Arsenal var ringe i udekampen mod Porto, som vandt 1-0 på sent mål.



Spillet skal være langt bedre i returkampen mod FC Porto, hvis Arsenal skal have muligheden for at vinde og avancere til kvartfinalen i Champions League.

Sådan lyder det fra manager Mikel Arteta og midtbanegeneralen Declan Rice, efter at Arsenal onsdag tabte 0-1 i Portugal i en kamp, hvor Arsenal ikke havde en eneste stor chance eller afslutning inden for målrammen.

– Vi manglede trusler mod deres mål. Vi manglede aggressivitet i spillet, specielt når bolden var inde på den sidste tredjedel af banen, siger Mikel Arteta til rettighedshaveren TNT Sports.

– Vi skulle have været meget bedre. Man kan ikke vinde, når man behandler bolden, som vi gjorde langt fremme på banen. Hvis man gerne vil i kvartfinalen – og det vil vi – så skal man slå sin modstander, så det har vi tænkt os at gøre på Emirates.

– Heldigvis ved jeg, at vi kan gøre det bedre, lyder det fra Arsenal-manageren.

Hans mandskab så ellers ud til at få 0-0 med hjem fra den søvndyssende kamp, men i tillægstidens sidste sekunder fik brasilianeren Galeno plads til at sende et langskud afsted, og lykketræffet fløj hele vejen ind i målet.

Det irriterer Declan Rice, at Arsenal upresset forærede Porto bolden før den sene scoring.

– Når der står 0-0, og man kigger på uret, der viser 93 minutter, så ved man, at hvis man ikke kan vinde, så skal man i hvert fald ikke tabe. Så skal man give det sidste for at få uafgjort på et svært stadion mod en stærk modstander.

– Men vi gav bolden væk, og de fangede os ude af balance, før han sparkede den op i krydset. Det var meget skuffende for os. Vi har ellers haft en god start på 2024, og vi har heller ikke tænkt os at give op. Der er stadig meget at spille for.

– Vi skal ændre vores tilgang i returkampen og give alt, hvad vi har, så vi kan vende det hele på hovedet, siger Declan Rice til TNT Sports.

Der er returkamp i London 12. marts.

/ritzau/






LIVE: Nu bekræfter han




STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

Ny offensiv transfer i FCN?



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Lewandowski forlader FC Barcelona

Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard

Dansker: – Jeg håber, at det bliver rigtig vildt

FC Fredericia – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FC København – Randers FC

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: ‘En katastrofe af rang!’

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

Manchester United – Nottingham Forest

Chelsea – Manchester City

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjyllands pokalfinalehelt skal til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’