Arsenal-lejr irriteret over sløj præstation

Mikel Arteta og Declan Rice medgiver, at Arsenal var ringe i udekampen mod Porto, som vandt 1-0 på sent mål.



Spillet skal være langt bedre i returkampen mod FC Porto, hvis Arsenal skal have muligheden for at vinde og avancere til kvartfinalen i Champions League.

Sådan lyder det fra manager Mikel Arteta og midtbanegeneralen Declan Rice, efter at Arsenal onsdag tabte 0-1 i Portugal i en kamp, hvor Arsenal ikke havde en eneste stor chance eller afslutning inden for målrammen.

– Vi manglede trusler mod deres mål. Vi manglede aggressivitet i spillet, specielt når bolden var inde på den sidste tredjedel af banen, siger Mikel Arteta til rettighedshaveren TNT Sports.

– Vi skulle have været meget bedre. Man kan ikke vinde, når man behandler bolden, som vi gjorde langt fremme på banen. Hvis man gerne vil i kvartfinalen – og det vil vi – så skal man slå sin modstander, så det har vi tænkt os at gøre på Emirates.

– Heldigvis ved jeg, at vi kan gøre det bedre, lyder det fra Arsenal-manageren.

Hans mandskab så ellers ud til at få 0-0 med hjem fra den søvndyssende kamp, men i tillægstidens sidste sekunder fik brasilianeren Galeno plads til at sende et langskud afsted, og lykketræffet fløj hele vejen ind i målet.

Det irriterer Declan Rice, at Arsenal upresset forærede Porto bolden før den sene scoring.

– Når der står 0-0, og man kigger på uret, der viser 93 minutter, så ved man, at hvis man ikke kan vinde, så skal man i hvert fald ikke tabe. Så skal man give det sidste for at få uafgjort på et svært stadion mod en stærk modstander.

– Men vi gav bolden væk, og de fangede os ude af balance, før han sparkede den op i krydset. Det var meget skuffende for os. Vi har ellers haft en god start på 2024, og vi har heller ikke tænkt os at give op. Der er stadig meget at spille for.

– Vi skal ændre vores tilgang i returkampen og give alt, hvad vi har, så vi kan vende det hele på hovedet, siger Declan Rice til TNT Sports.

Der er returkamp i London 12. marts.

/ritzau/





Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Pokalhelt knækker FC København

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen