Jacob Neestrup roser Superligaens topscorer

FC København-træner Jacob Neestrup satser på, at "løverne" kan fortsætte de gode takter, holdet har vist de seneste gange, man har været på besøg i Silkeborg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-0, 3-0 og 3-0.

Sådan er det gået de seneste tre gange, FC København har været på besøg i Silkeborg i Superliga-regi, og alle gange har det været i FCK's favør.

Den danske hovedstadsklub befinder sig altså godt på kunstgræsset i Silkeborg, og det er et godt tegn inden søndag aften, hvor netop de to klubber krydser klinger.

– Det er en vigtig kamp, og det er vigtigt at fortsætte med at lave point i Superligaen for at holde trit med førerholdet. Også så det ikke bare er ord – præstationerne skal underbygges af point på kontoen, siger Jacob Neestrup.

Han fastslår, at det kan bruges positivt, at FC København de seneste gange har haft et godt tag i Silkeborg IF.

– Selvfølgelig kan man det. Det er ligesom at der er andre, der har gode minder mod os. Selvfølgelig kan vi tage udgangspunkt i, at vi har vundet de seneste fire gange, vi har været i Silkeborg. Vi har leveret ordentligt i Silkeborg, og det tror vi på, at vi kan gøre igen mod et dygtigt hold, som vi har enorm respekt for. 

Mødet med Silkeborg bliver også et møde med Superligaens ypperste skarpretter lige nu – topscorer Tonni Adamsen.

– Han har målnæse og er dygtig i sine dybe bevægelser. Jeg synes, han virker til at være en klog spiller og en dygtig afslutter. Og så er det altid sådan, at når man møder en angriber, der har selvtillid og banker kasser ind, skal man altid være på vagt. Det kommer vi også til at være, fastslår Jacob Neestrup. 

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 





Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

‘Det bryder jeg mig ikke om at se’

Gaveregn over FC Midtjylland

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vil ikke juble i Parken

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører Brøndbys transferplaner

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Horsens kæmpede sig til point mod FCN