Jacob Neestrup roser Superligaens topscorer

FC København-træner Jacob Neestrup satser på, at "løverne" kan fortsætte de gode takter, holdet har vist de seneste gange, man har været på besøg i Silkeborg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-0, 3-0 og 3-0.

Sådan er det gået de seneste tre gange, FC København har været på besøg i Silkeborg i Superliga-regi, og alle gange har det været i FCK's favør.

Den danske hovedstadsklub befinder sig altså godt på kunstgræsset i Silkeborg, og det er et godt tegn inden søndag aften, hvor netop de to klubber krydser klinger.

– Det er en vigtig kamp, og det er vigtigt at fortsætte med at lave point i Superligaen for at holde trit med førerholdet. Også så det ikke bare er ord – præstationerne skal underbygges af point på kontoen, siger Jacob Neestrup.

Han fastslår, at det kan bruges positivt, at FC København de seneste gange har haft et godt tag i Silkeborg IF.

– Selvfølgelig kan man det. Det er ligesom at der er andre, der har gode minder mod os. Selvfølgelig kan vi tage udgangspunkt i, at vi har vundet de seneste fire gange, vi har været i Silkeborg. Vi har leveret ordentligt i Silkeborg, og det tror vi på, at vi kan gøre igen mod et dygtigt hold, som vi har enorm respekt for. 

Mødet med Silkeborg bliver også et møde med Superligaens ypperste skarpretter lige nu – topscorer Tonni Adamsen.

– Han har målnæse og er dygtig i sine dybe bevægelser. Jeg synes, han virker til at være en klog spiller og en dygtig afslutter. Og så er det altid sådan, at når man møder en angriber, der har selvtillid og banker kasser ind, skal man altid være på vagt. Det kommer vi også til at være, fastslår Jacob Neestrup. 

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Her kan du se FC Polissya mod FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

LIVE: Besiktas og FC Midtjylland brager sammen

‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

‘FC København er Danmarks gigant’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København – Lyngby BK

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

LIVE: FCK på svær opgave i Conference League

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AC Horsens – FC Nordsjælland

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Jagter kæmpe Premier League-stjerne