Jacob Neestrup roser Superligaens topscorer

FC København-træner Jacob Neestrup satser på, at "løverne" kan fortsætte de gode takter, holdet har vist de seneste gange, man har været på besøg i Silkeborg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-0, 3-0 og 3-0.

Sådan er det gået de seneste tre gange, FC København har været på besøg i Silkeborg i Superliga-regi, og alle gange har det været i FCK's favør.

Den danske hovedstadsklub befinder sig altså godt på kunstgræsset i Silkeborg, og det er et godt tegn inden søndag aften, hvor netop de to klubber krydser klinger.

– Det er en vigtig kamp, og det er vigtigt at fortsætte med at lave point i Superligaen for at holde trit med førerholdet. Også så det ikke bare er ord – præstationerne skal underbygges af point på kontoen, siger Jacob Neestrup.

Han fastslår, at det kan bruges positivt, at FC København de seneste gange har haft et godt tag i Silkeborg IF.

– Selvfølgelig kan man det. Det er ligesom at der er andre, der har gode minder mod os. Selvfølgelig kan vi tage udgangspunkt i, at vi har vundet de seneste fire gange, vi har været i Silkeborg. Vi har leveret ordentligt i Silkeborg, og det tror vi på, at vi kan gøre igen mod et dygtigt hold, som vi har enorm respekt for. 

Mødet med Silkeborg bliver også et møde med Superligaens ypperste skarpretter lige nu – topscorer Tonni Adamsen.

– Han har målnæse og er dygtig i sine dybe bevægelser. Jeg synes, han virker til at være en klog spiller og en dygtig afslutter. Og så er det altid sådan, at når man møder en angriber, der har selvtillid og banker kasser ind, skal man altid være på vagt. Det kommer vi også til at være, fastslår Jacob Neestrup. 

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 







LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Bombe på vej i Real Madrid?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kæmpekøb retur til FC København?

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links