Jacob Neestrup roser Superligaens topscorer

FC København-træner Jacob Neestrup satser på, at "løverne" kan fortsætte de gode takter, holdet har vist de seneste gange, man har været på besøg i Silkeborg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-0, 3-0 og 3-0.

Sådan er det gået de seneste tre gange, FC København har været på besøg i Silkeborg i Superliga-regi, og alle gange har det været i FCK's favør.

Den danske hovedstadsklub befinder sig altså godt på kunstgræsset i Silkeborg, og det er et godt tegn inden søndag aften, hvor netop de to klubber krydser klinger.

– Det er en vigtig kamp, og det er vigtigt at fortsætte med at lave point i Superligaen for at holde trit med førerholdet. Også så det ikke bare er ord – præstationerne skal underbygges af point på kontoen, siger Jacob Neestrup.

Han fastslår, at det kan bruges positivt, at FC København de seneste gange har haft et godt tag i Silkeborg IF.

– Selvfølgelig kan man det. Det er ligesom at der er andre, der har gode minder mod os. Selvfølgelig kan vi tage udgangspunkt i, at vi har vundet de seneste fire gange, vi har været i Silkeborg. Vi har leveret ordentligt i Silkeborg, og det tror vi på, at vi kan gøre igen mod et dygtigt hold, som vi har enorm respekt for. 

Mødet med Silkeborg bliver også et møde med Superligaens ypperste skarpretter lige nu – topscorer Tonni Adamsen.

– Han har målnæse og er dygtig i sine dybe bevægelser. Jeg synes, han virker til at være en klog spiller og en dygtig afslutter. Og så er det altid sådan, at når man møder en angriber, der har selvtillid og banker kasser ind, skal man altid være på vagt. Det kommer vi også til at være, fastslår Jacob Neestrup. 

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 





Røven i klaskehøjde: De vinder VM




Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jens Jønsson flirter med dansk retur



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Optakt: Mexico – Sydafrika