Jacob Neestrup roser Superligaens topscorer

FC København-træner Jacob Neestrup satser på, at "løverne" kan fortsætte de gode takter, holdet har vist de seneste gange, man har været på besøg i Silkeborg.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): 3-0, 3-0 og 3-0.

Sådan er det gået de seneste tre gange, FC København har været på besøg i Silkeborg i Superliga-regi, og alle gange har det været i FCK's favør.

Den danske hovedstadsklub befinder sig altså godt på kunstgræsset i Silkeborg, og det er et godt tegn inden søndag aften, hvor netop de to klubber krydser klinger.

– Det er en vigtig kamp, og det er vigtigt at fortsætte med at lave point i Superligaen for at holde trit med førerholdet. Også så det ikke bare er ord – præstationerne skal underbygges af point på kontoen, siger Jacob Neestrup.

Han fastslår, at det kan bruges positivt, at FC København de seneste gange har haft et godt tag i Silkeborg IF.

– Selvfølgelig kan man det. Det er ligesom at der er andre, der har gode minder mod os. Selvfølgelig kan vi tage udgangspunkt i, at vi har vundet de seneste fire gange, vi har været i Silkeborg. Vi har leveret ordentligt i Silkeborg, og det tror vi på, at vi kan gøre igen mod et dygtigt hold, som vi har enorm respekt for. 

Mødet med Silkeborg bliver også et møde med Superligaens ypperste skarpretter lige nu – topscorer Tonni Adamsen.

– Han har målnæse og er dygtig i sine dybe bevægelser. Jeg synes, han virker til at være en klog spiller og en dygtig afslutter. Og så er det altid sådan, at når man møder en angriber, der har selvtillid og banker kasser ind, skal man altid være på vagt. Det kommer vi også til at være, fastslår Jacob Neestrup. 

Der er kickoff mellem Silkeborg IF og FC København søndag klokken 20.00. 







Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Leverkusen – Bayern

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb