Kenneth Emil Petersen har ikke været i aktion for OB siden femte spillerunde mod Hobro IK, og han kommer næppe på banen mere i sin karriere. Tidligere på ugen meddelte den 33-årige OB-spiller, at han indstiller karrieren ved årsskiftet, selv om hans kontrakt gælder for resten af indeværende sæson. Den rutinerede midstopper kan ikke finde motivationen i at være reserve.
Manden, der inddirekte har sat en stopper for Kenneth Emil Petersens karriere, er OB-træner Jakob Michelsen, som altså tidligere på sæsonen traf beslutningen om at satse på andre spillere i det centrale forsvar.
Han fastslår, at han har den største respekt for den kommende fodboldpensionist.
– Der er ingen tvivl om, at ”KEP” har haft en stor og flot karriere, og han har været en stor personlighed i Superligaen og også i OB – særligt udenfor banen. Han startede sæsonen med at spille, men så vurderede vi, at vi ville prøve noget andet, og sådan er det i fodbold, siger Jakob Michelsen til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Jeg har stor respekt for beslutningen, og at han ønsker at komme videre. Det er en god løsning for alle parter, for jeg synes ikke, han har fortjent en halvsæson uden spilletid.
OB-træneren kan sagtens genkalde sig Kenneth Emil Petersen, da han var på toppen af karrieren og blandt andet vandt The Double med AaB.
– Han er en person med en fantastisk humor, og så er han venlig og intelligent. Mest af alt vil jeg dog huske ham som en fremragende fodboldspiller. Jeg tror, at der i AaB's konceptbog er en aflevering, de kalder ”KEP-afleveringen” – en skærende, skrå pasning frem i banen. Den mestrede han som få, og alt i alt synes jeg, han kan være stolt af sin karriere.
– Desværre var det mig, der blev bødlen, og det er på mange måder der værste ved det her job. At man skal træffe svære beslutninger i forhold til nogle personer, som man i bund og grund holder rigtig meget af, siger Michelsen
Kenneth Emil Petersen har aldrig lagt skjul på, at rollen som reserve i OB ikke har kunnet motivere ham, men det har ikke været tydeligt i hverdagen, fastslår Jakob Michelsen.
– Han har håndteret det fint. Man kunne godt mærke det på ham i de første 14 dage, men alt i alt synes jeg, at han fortjener ros. Jeg er ansat til at sætte det bedste hold, og jeg vil da godt medgive, at det ikke er sjovt at vrage en spiller som ”KEP”, men omvendt er det min røv, der havner på kogepladen, hvis tingene går dårligt, siger OB-træneren.
Har du et godt forhold til "KEP"?
– Ingen bad feelings herfra. Jeg tror da ikke, at ”KEP” sender mig et julekort, men sådan skal det også være. Han er et konkurrencemenneske.
Kenneth Emil Petersen har spillet 304 Superliga-kampe.

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob

Superligaens bedste fans? ‘Det var fantastisk!’

Himmelblå hjørnespark hos Sorte Katte

Stort SL-problem? ‘Det rager mig en høstblomst’

Superliga-profil annoncerer karrierestop på tv

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Vejle vinder imponerende sejr over Lyngby

Græsk gud – forlæng ham nu!

Storklubber jagter Victor Froholdt

Maraton i Yussuf-kostume: Ville ikke gennemføre

Vildt comeback? Mourinho er favorit i Man Utd

Ærgrer sig over FCK-skifte: ‘Kæmpestor interesse’

Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner

Afsløring: Mileta Rajovic er færdig i Brøndby

Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

‘Det bliver hans største helvede i Real Madrid’

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’

Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’

Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie